مرحله به مرحله پیاده سازی و اخذ گواهینامه ISO 9001: 2015

Everything-you-need-to-know-about-ISO-and-certification

همانطور که می دانید سازمان ایزو ISO استانداردهای پرطرفداری را برای سازمان ها تدوین و منتشر کرده است،یک نمونه از این استانداردها ایزو ۹۰۰۱ است.
ISO 9001 را می توان معروف ترین و محبوب ترین استاندارد مدیریت کیفیت در جهان نامید، که می تواند با حداقل سرمایه گذاری به سرعت اجرا شود. همچنین این ایزو ۹۰۰۱ زیرساختی مشترک با همه استاندارد های ISO به نام ضمیمه L (ANNEX L) دارد بنابراین تصمیم گرفتیم ISO 9001 را به عنوان مثال در تشریح فرایند پیاده سازی یک سیستم مدیریت ایزو و صدور گواهی نامه استفاده کنیم. این راهنمای ۵ مرحله ای نحوه دریافت گواهینامه را توضیح می دهد. ما نشان می دهیم که چطور می توان ISO را می توان به سادگی به کار گرفت و چگونه تجارت خود را در هر زمانی بهبود بخشید.
با خواندن این مطلب از تمامی فرایند های ایزو آگاه می شوید و تصمیم در جهت پیشرفت خواهید گرفت.

فهرست مطالب

مرحله اول: آماده سازی

آمادگی سازمان برای ISO

اولین قدم، به آمادگی شرکت شما برای پیاده سازی یک سیستم مدیریت و تصمیم گیری در مورد روش اجرایی شما می پردازد. در این مرحله با وسواس کامل سطح توقعات خود را از سیستم مدیریت کیفیت و گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ تعیین کرد. آماده سازی خوب نه تنها بر موفقیت فوری پروژه صدور گواهینامه شما بلکه بر پایداری سیستم مدیریت کیفیت تأثیر می گذارد.
اهداف خود را تعیین کنید

ایزو ۹۰۰۱ می تواند مزایای بی شماری را هم در زمینه عملیاتی و هم در بازاریابی، به همراه داشته باشد. اما شرکت شما فقط “به طور خودکار” به آنها نمی رسد. نحوه بهره مندی شما از ISO نه تنها به شرایط سازمان شما بستگی دارد بلکه به اهدافی که شما تعیین کرده اید بستگی دارد. بنابراین پروژه گواهینامه ISO خود را با تعریف مزایایی که می خواهید به دست آورید، آغاز کنید. بر پاداش های عملیاتی تمرکز کنید. سپس آنها را به اهداف ملموس تبدیل کنید.
صدور گواهینامه ایزو برای اهداف خاصی انجام میشوند، که به طور خلاصه شامل ۵ مورد می شوند:

  1. ارائه به ارگان های دولتی مانند: غذا و دارو، سازمان استاندارد، سازمان بازرسی صلاحیت (NACI)
  2. مناقصات
  3. تبلیغات
  4. صادرات
  5. بروزرسانی سیستم سازمان
    هر کمپانی های مرجع صدور گواهینامه طبق اعتباراتش مناسب یکی از ۵ اهداف بالا هستند طاها مدیران دارای نمایندگی ۱۵ شرکت صدور گواهینامه می باشد، جهت اطلاعات بیشتر در مورد کمپانی های صدور گواهینامه با ما در تماس باشید.

محدوده سازمان را تعریف کنید

به جای استفاده از ISO 9001 در هر قسمت از سازمان خود، می توانید بخش ها، محصولات یا مکانهای خاصی را حذف کنید. یا می توانید گواهینامه خود را به تدریج و با مهمترین عملکردها شروع کنید. مزایا و معایب محدودیت دامنه ISO، هر چند، باید به دقت مورد توجه قرار گیرد. با به کار بردن یکنواخت ISO 9001 در کل سازمان می توان به سود زیادی دست یافت.

بیشتر بدانید: آشنایی کامل با بند ها(متن) و الزامات استاندارد ISO 9001:2015

چگونه می توان دامنه ای مخصوص سازمان خود بر اساس ISO 9001 نوشت

کدام روش پیاده سازی برای شما بهتر است؟

روشهای مختلفی برای دریافت گواهینامه ISO 9001 وجود دارد، اما اکثر شرکتها یا گواهینامه ISO 9001 خود را به کمک یک مشاور دریافت می کنند. برخی از شرکت ها با ترکیب این روش و نیازهای سازمان خودشان یک راه حل سفارشی ایجاد می کنند. به عنوان مثال ، یک پروژه صدور گواهینامه می تواند از طریق مشاوره اولیه آغاز شود. و شرکت هایی که می خواهند از تخصص داخلی ISO خود استفاده کنند می توانند از طریق الگوهای اسناد و آموزش ویدیویی در زمان خود صرفه جویی کنند. برای تعیین بهترین رویکرد پیاده سازی برای شرکت خود ، عواملی مانند فوریت ، بودجه و در دسترس بودن کارکنان را در نظر بگیرید. صرف نظر از نحوه انتخاب گواهینامه، امروزه تمام مراحل را می توان از راه دور انجام داد.

چه کسی مسئول است؟

صرف نظر از نحوه صدور گواهینامه، شرکت شما به یک فرد دارای امتیاز ISO 9001 که اغلب نماینده مدیریت ISO 9001 نامیده می شود نیاز دارد که مسئول دستیابی و حفظ گواهینامه است. این اغلب یک مدیر یا مدیر اجرایی، تولید یا کیفیت است، اما می تواند هر کسی با قدرت کافی برای پیاده سازی و تغییر فرایندهای عملیاتی باشد. ما همچنین توصیه می کنیم که شرکت های دارای مکان های متعدد از رویکرد غیرمتمرکز استفاده کرده و مدیران محلی بیشتری را تعیین کنند. با این تنظیم، انعطاف پذیری و سادگی بیشتری در سازمان دست خواهید آورد.

آموزش ببینید

آموزش پیاده سازی ایزو

اگر شما مسئول اخذ گواهینامه ISO 9001 شرکت خود و مدیریت سیستم کیفیت پس از آن هستید، باید با استاندارد ISO 9001: 2015 آشنا باشید ، الزامات آن را بشناسید و نحوه اعمال آنها را در شرکت خود بدانید. همچنین باید بتوانید پروژه صدور گواهینامه را برنامه ریزی و اجرا کنید.اگر از یک مشاور برای دریافت گواهینامه استفاده می کنید، می توانید با همکاری در کنار متخصص و بدون آموزش رسمی، به اندازه کافی یاد بگیرید. در غیر این صورت، شرکتهای کوچکتر ممکن است یک دوره پیاده سازی آنلاین را ترجیح دهند، در حالی که شرکتهای بزرگتر با یک تیم پیاده سازی بیشتر از یک دوره سفارشی از راه دور یا در محل استفاده می کنند که آموزش را با فعالیتهای پیاده سازی عملی ترکیب می کند.

پشتیبانی اجرایی کسب کنید

این را ساده نگیرید. مدیریت ارشد نقش مهمی در ایزو ۹۰۰۱ ایفا می کند. این بسیار مهم است که آنها نه تنها از پروژه ISO پشتیبانی کنند بلکه “در گفتگو راه بروند”. اولین قدم برای دستیابی به پشتیبانی فعال ارائه مدیریت مورد نیاز و آموزش نقش آنها در ایزو ۹۰۰۱ است.

با توجه به محدودیت های زمانی معمول مدیران عالی، ما یک دوره آنلاین مختصر را توصیه می کنیم. یک جایگزین بهتر برای تیمی از مدیران، آموزش در محل یا از راه دور است که به نیازهای آنها سفارشی می شود.

ایجاد اشتیاق برای صدور گواهینامه ISO 9001

اشتیاق ایجاد کنید.
این نباید به تأخیر بیفتد. قبل از شروع شایعات، کارکنان خود را در مورد ISO مطلع کنید. به آنها نشان دهید که صدور گواهینامه ISO 9001 نه تنها برای شرکت شما بلکه برای هر کارمندی مفید خواهد بود. تأثیرات مثبت بر فرایندهای کار، رضایت کارکنان و امنیت شغلی را توضیح دهید. آنها را برای مشارکت در پروژه ISO انگیزه دهید.

ساده ترین راه برای ایجاد خرید، ارائه یک فیلم کوتاه انگیزشی است. یک گزینه شخصی تر در عین حال ارزان-یک دوره زنده سفارشی است که می تواند در محل یا از طریق ویدئو کنفرانس انجام شود.
تجزیه و تحلیل مغایرت ها را انجام دهید

بسیاری از شرکت ها تجزیه و تحلیل شکاف را برای قضاوت در مورد میزان مطابقت سازمان خود با ISO 9001 و وجود شکاف مفید می دانند. نتایج به شما کمک می کند تعیین کنید که تلاش های اجرایی در کجا باید متمرکز باشد

بهتر است بدانید: چرا مدیریت کیفیت برای موفقیت سازمان حیاتی است؟

منظور از سیاست اهداف کیفی در ISO ۹۰۰۱ چیست؟

مرحله دوم: اسناد

نوشتن اسناد اغلب سخت ترین مرحله پیاده سازی محسوب می شود. برای اولین بار، اسناد باید دارای الزامات فنی استاندارد ISO 9001 باشند ، که برخی از مردم درک ، تفسیر و اعمال آن برای شرکت خود را مشکل می دانند. اما مهم است که این اسناد را به درستی تهیه کنید زیرا آنها مستقیماً بر عملکردهای تجاری شما تأثیر می گذارند.

بسیار مهم است که اسناد ISO شما متناسب با نیازها و شرایط کسب و کار شما باشد. نمی توانید فقط رویه های شخص دیگری را کپی کنید. سفارشی سازی کلید است. اگر فرایند صدور گواهینامه خود را برون سپاری می کنید ، به مشاور اجازه دهید قبل از شروع به نوشتن اسناد شما ابتدا با شرکت شما به اندازه کافی آشنا شود. اگر از الگوها استفاده می کنید، به انعطاف پذیری و دستورالعمل های سفارشی سازی توجه کنید.

به چه مدارکی نیاز دارم؟

اگرچه ISO 9001 در مورد تعداد اسناد مورد نیاز کمتر تجویز شده است، موارد زیر باید بخشی از سیستم مدیریت کیفیت شما باشند:

· خط مشی کیفیت
· اهداف کیفیت
· بیانیه حوزه
· رویه ها
· دستورالعمل کار
· فرم ها
· نقشه فرآیندها (نمودار جریان)

در حالی که الزامات خاصی برای سیاست کیفیت، اهداف و محدوده وجود دارد، شما از نظر تعداد و محتوای رویه ها، دستورالعمل های کار، فرم ها و نقشه های فرآیند انعطاف پذیری زیادی دارید.

علاوه بر رویه های سطح بالا، باید مراحل دقیق انجام فرایندهای کاری را با دستورالعمل های کار شرح دهید. در مرحله ۳ به این موضوع می پردازیم.

فرم ها و چک لیست ها به طور خاص توسط استاندارد ذکر نشده است. با این حال، آنها را می توان هم دستورالعمل کار (قبل از پر شدن) و هم سوابق (پس از پر شدن) در نظر گرفت هر دو مورد استاندارد هستند. ما توصیه می کنیم فرم ها و چک لیست هایی ایجاد کنید که بتوانند در برآوردن الزامات ISO 9001 در وقت و تلاش خود صرفه جویی کنند.
از نقشه های فرایند برای ارائه بینش در مورد گردش کار استفاده می شود. ما آنها را در مرحله ۳ پوشش می دهیم.

اسناد چقدر مهم هستند؟

استدلال شده است که مستندسازی بخش مهمی از ISO 9001 نیست و باید بر روی فرایندها عملی تمرکز شود. این نیاز به توضیح دارد.
در حقیقت، فرایندهای کاری واقعی، از جمله فرآیندهای جدید ISO شما، از اهمیت اولیه برخوردار هستند. با این حال ، فرآیندهای جدید بسیار آسان تر ایجاد می شوند و وقتی به درستی توصیف شوند، به طور مداوم انجام می شوند.
اسناد فقط باید در جایی ایجاد شوند که ارزش افزوده داشته باشند. سیستم های ISO خوب تعادل بین بیش از حد و کم مستندسازی ایجاد می کنند.

به خاطر داشته باشید که هنگامی که یک فرایند کار مستند شد، باید بر اساس آن انجام شود. به این ترتیب اسناد ISO شما مستقیماً بر عملکرد، کارایی و سودآوری شما تأثیر می گذارد.

طراحی و آماده سازی مستندات ایزو

نحوه ایجاد اسناد

مدارک ISO شما باید متناسب با کسب و کار شما باشد. نمی توان آنها را توسط کسی که با شرکت شما ناآشنا است نوشت. حتی یک شرکت داخلی نباید این کار را به صورت جداگانه انجام دهد.

شرکتهای بزرگتر می توانند یک تیم چند منظوره داشته باشند تا اسناد سطح بالای خود را بنویسند. اگر برای یک کسب و کار کوچک یا متوسط ​​کار می کنید ، می توانید پس از اخذ نظر کارکنان ، مراحل و فرم های پشتیبانی را خودتان بسازید. به شرح زیر عمل کنید:

· هر بار یک بند را تکمیل کنید، الزامات و تفاسیر پذیرفته شده را مطالعه کنید
· عملکردهای سازمانی که تحت تأثیر قرار می گیرند را تعیین کنید.
· سطح کنونی انطباق را تعیین کنید (بر اساس تجزیه و تحلیل مغایرت ها)
· الزامات مربوط به مدیریت تحت تأثیر را توضیح دهید و راههای احتمالی پذیرش الزامات را مورد بحث قرار دهید.
· هنگامی که در مورد فرآیند بهینه به توافق رسیدید، آن را به صورت مکتوب بیان کنید.
نکات مستند سازی

این استاندارد هیچ قالب، ساختار یا سیستم شماره گذاری خاصی را تجویز نمی کند، بنابراین بهترین مورد را برای خود انتخاب کنید و این نکات را دنبال کنید:

· به دنبال ساده ترین راه برای برآوردن الزامات و تطبیق آن با کسب و کار خود باشید
· از زبان محلی شرکت خود استفاده کنید و از زبان ISO اجتناب کنید
· از نمودارها و تصاویر به جای متن های طولانی استفاده کنید
· از طرح بندی استفاده کنید که از نظر بصری جذاب و قابل درک باشد
· ارجاع وقت گیر به اسناد دیگر را وارد نکنید
· از الزاماتی همچون بوروکراتیک، الزامات مناسب شرایط و فرهنگ شرکت شما نیست، یا الزاماتی که مانع عملکرد و بهره وری کسب و کار شما می شود، دوری کنید.

از کجا شروع کنیم

الزامات مربوط به کنترل سند در بند ۷٫۵ استاندارد ISO بر نحوه نوشتن، شناسایی و تأیید اسناد تأثیر می گذارد. این روش ایده آل برای شروع قبل از پرداختن به الزامات باقی مانده است. هر زمان که الزامات نگهداری سوابق را مشاهده کردید، در نظر بگیرید که آیا فرم یا چک لیست می تواند مفید باشد؟

میانبرها

تهیه همه اسناد ISO بسیار زمان بر ، پیچیده و مستعد اشتباه است. اما نگران نباشید ، یک میانبر وجود دارد – الگوهای اسناد. این اسناد از پیش نوشته شده طراحی شده اند تا متناسب با نیاز شرکت شما طراحی شود

مرحله سوم: اجرا

در مرحله اجرا، روشهای طراحی شده خود را به کارکنان معرفی کرده و به آنها کمک کنید تا فرآیندهای کاری خود را بر این اساس تنظیم و بهبود بخشند.

پیاده سازی ایزو ۹۰۰۱ تقریباً مستلزم این است که همه کارکنان نحوه کار خود را تا حدودی تغییر دهند (برای مثال، نحوه استفاده از اسناد). برای موفقیت سیستم مدیریت کیفیت، باید انگیزه ای برای اتخاذ فرآیندهای کاری جدید وجود داشته باشد. ضروری است که روشهای جدید شما کارآمد ، غیر بوروکراتیک و کاربر پسند باشد.

رویه ها را معرفی کنید

معرفی روش هارا، با کنترل اسناد شروع کنید. بسته به اندازه شرکت شما، می توانید الزامات را در جلسات کارکنان توضیح دهید، یا از رویکردی کوچک استفاده کنید که توضیحات را به مدیران بخش واگذار کنید.

معرفی رویه ها به کارکنان

دستیابی به بهبود فرآیند

پیاده سازی رویه ها فرصت هایی را برای بهبود فرایند ایجاد می کند. توانمندسازی کارکنان جهت طراحی مجدد فرایندهای کاری خود بر اساس الزامات جدید ایزو ۹۰۰۱، باعث ایجاد انگیزه می شود، منجر به بهبود فرایندها می شود و رویه های ISO تقریباً به طور خودکار اتخاذ می شود.

تیم ها با تجسم فرآیندهای کاری موجود خود از طریق نقشه های فرایند روی یک تخته سفید شروع می کنند. این نمودارها به شناسایی نحوه به هم پیوستگی توابع مختلف و ایجاد تنگناها، تکرار و تأخیر کمک می کند. هنگامی که اجماع در مورد بهبودها وجود دارد، گردش کار دوباره طراحی شده باید مستند شود.

از آنها بخواهید دستورالعمل های کاری خود را انجام دهند

دستورالعمل های کاری، نحوه انجام گام به گام یک فعالیت هستند. استاندارد ایزو آنها را در جایی که ارزش تجاری می افزاید، ایجاب می کند. این امر می تواند در مورد فعالیت هایی باشد که به ندرت انجام می شود یا دارای ریسک بالا است، یا کارهایی است که توسط کارکنان موقت یا بدون آموزش انجام می شود.

دستورالعمل های کار باید توسط کارکنانی که در واقع کار را انجام می دهند نوشته شود. هر فرمت در صورت مفید بودن به دستورالعمل ملحق می شود،از جمله متن، نمودارها، تصاویر، اسکرین شات ها و حتی فیلم ها. حداقل در ابتدا، باید دستورالعمل های کار را بررسی کنید تا مطابقت با ISO 9001 و روشهای جدید خود را تأیید کنید.
سوابق را نگه دارید

ISO 9001 شامل الزامات متعدد برای ثبت پرونده است. از آنجا که الزامات ایزو به تدریج در فعالیتهای تجاری روزانه گنجانده می شود، باید سوابق ایجاد شود. حسابرسان هنگام بررسی مطابقت با استاندارد، سوابق را بررسی می کنند.

از مزایای بازاریابی ایزو استفاده کنید

شما هنوز گواهینامه ندارید اما ISO می تواند در بازاریابی بازدهی داشته باشد. حتی ممکن است بتوانید مشتریان بالقوه ای را که اعتباربخشی را پیش نیاز خود قرار داده اند راضی کنید.

اکنون مشتریان خود را از اعتباربخشی معلق خود مطلع کنید. با توصیف QMS خود، خلاصه رویه های خود و اعلام تاریخ صدور گواهینامه برنامه ریزی شده، مطلب را اضافه کنید.
برای سفارش الگو پکیج مستندات یا طراحی آن لطفا فرم شناخت سازمان را تکمیل منید تا بتوانیم با اطلاعات شما به بررسی سازمان تان بپردازیم.

مرحله چهارم: حسابرسی داخلی

ممیزی داخلی یک خودآزمایی است تا بررسی شود آیا سیستم ایزو ۹۰۰۱ شما به طور مؤثر اجرا شده است یا خیر. در طول ممیزی، فرایندهای کاری مشاهده می شود، مدیران و کارکنان مصاحبه می کنند و سوابق مورد بررسی قرار می گیرند. هدف این است که مطابقت با ISO 9001 و همچنین روشها و دستورالعمل های کاری خود را تأیید کنید. ممیزی های داخلی قبل از اخذ گواهینامه و همچنین به صورت دوره ای پس از آن انجام می شود.

حسابرسی داخلی معمولاً توسط کارمندانی انجام می شود که وظیفه حسابرس را به عنوان مسئولیت اضافی بر عهده می گیرند. برخی از شرکتها ترجیح می دهند برنامه حسابرسی را برون سپاری کنند.

برنامه حسابرسی را تنظیم کنید

هنگام تنظیم برنامه حسابرسی خود می توانید، برنامه و روشهای حسابرسی را برای برنامه ریزی و آماده سازی حسابرسی های خود تهیه کنید. شما همچنین اسناد، فرم ها و چک لیست هایی را که ممیزی های شما را پشتیبانی می کند، آماده خواهید کرد. این کار با یک ابزار حسابرسی آسان است.

همچنین یک یا چند حسابرس تعیین خواهید کرد. مشاغل کوچک معمولاً دارای مدیر کیفیت یا بازرس ایمنی هستند که ممیزی داخلی را انجام می دهند. شرکتهای بزرگتر اغلب یک تیم حسابرسی تعیین می کنند. معمولاً وظیفه حسابرس مسئولیت اضافی به وظایف شغلی منظم است.

ارائه آموزش به حسابرس

حسابرسان باید با استاندارد ISO 9001: 2015 آشنا باشند، بتوانند تأیید کنند که آیا الزامات آن به طور مؤثر اجرا شده است و در غیر این صورت مهارتهای حسابرسی خوبی دارند. آنها همچنین باید بتوانند یافته های حسابرسی را گزارش کرده و اقدامات اصلاحی را پیگیری کنند.

حسابرسان شرکت های کوچک می توانند یک دوره آنلاین حسابرس را گذرانده باشند، هرچند حداقل یک نفر باید به عنوان حسابرس اصلی آموزش ببیند. شرکتهای بزرگتر که تیمی از حسابرسان را تعیین می کنند بیشتر از یک دوره سفارشی از راه دور یا در محل استفاده می کنند که سخنرانی را با فعالیتهای حسابرسی تحت نظارت شرکت شما ترکیب می کند.

حسابرسی های خود را مستمر و زود هنگام شروع کنید

ممیزی های داخلی را می توان به عنوان یک ابزار آموزشی برای پشتیبانی از پیاده سازی ISO مورد استفاده قرار داد. می توانید از آنها برای آموزش مدیریت و کارکنان در فرآیندهای جدید خود استفاده کنید. بنابراین، بهترین زمان برای شروع حسابرسی مرحله ۳ پیاده سازی است. در ابتدا، ممکن است حسابرسی خود را بر روی الزامات یا رویه های خاصی متمرکز کنید. بعداً ، کل فرایندهای کار را ممیزی می کنید.

بیشتر بدانید:
تجزیه و تحلیل مغایرت های ISO 27001 (Gap Analysis) چیست؟

یک حسابرسی کامل انجام دهید

برای اینکه برای ثبت ISO 9001 اقدام کنید، باید یک حسابرسی داخلی کامل را با موفقیت به پایان برسانید. یک ممیزی کامل کل سیستم مدیریت کیفیت ایزو شما را پوشش می دهد، اما نیازی نیست که هر بخش برای رعایت هر گزینه مورد بررسی قرار گیرد. همچنین، ممیزی لازم نیست به عنوان یک رویداد واحد انجام شود، بلکه می تواند به چندین ممیزی جزئی تقسیم شود. به عنوان مثال، می توانید در یک زمان بر بخش یا فرآیند خاصی تمرکز کنید.

جایگزین دیگر این است که این حسابرسی را به حسابرسان اصلی مجرب خود واگذار کنیم. به این ترتیب می توانید مطمئن باشید که هر مسئله ای در سیستم مدیریت کیفیت شما مشخص می شود. ما حتی تضمین می دهیم که شما ممیزی صدور گواهینامه بعدی خود را گذرانده اید.

هنگامی که کسب و کار شما مطابق با تمام الزامات ISO مورد بررسی قرار گرفت و هرگونه عدم مطابقت مشخص شده برطرف شد، شرکت شما آماده ممیزی گواهینامه خواهد بود.

مرحله پنجم: صدور گواهینامه

به منظور اخذ گواهینامه ISO 9001، شرکت شما باید تحت یک حسابرسی صدور گواهینامه توسط یک حسابرس مستقل و شخص ثالث قرار گیرد. این ارزیابی مشابه حسابرسی داخلی شما است اما دامنه و تعداد روزهای حسابرسی تنظیم می شود. هنگامی که شرکت شما حسابرسی را با موفقیت به پایان رساند و هرگونه عدم مطابقت شناسایی شده را با رضایت حسابرس برطرف کرد ، گواهینامه ISO 9001 با اعتبار ۳ ساله صادر می شود.

قبل از اینکه حسابرسی صدور گواهینامه انجام شود ، لازم است شرکت شما یک حسابرسی داخلی کامل انجام دهد و سوابق کافی برای حسابرس جمع آوری کند تا اجرای موثر سیستم مدیریت کیفیت شما و پایبندی به تمام الزامات ISO 9001 را تأیید کند. اغلب ۱ تا ۲ ماه سابقه به اندازه کافی است.

صدور گئاهینامه

سازمان مرجع صدور خود را انتخاب کنید

مرجع صدور ایزو (certification body; CB) نهاد مستقلی است که حسابرس یا تیم حسابرسی را ارسال می کند و گواهینامه ۹۰۰۱ شما را صادر می کند. سازمان های صدور گواهینامه باید از سمت نهاد های معتبر ملی و بین المللی مانند NACI و یا IAF معتبر باشند.
جهت اطلاعات بیشتر در مورد کمپانی های صدور گواهینامه با ما تماس بگیرید.

شرکت و کارکنان را آماده کنید

آماده شدن برای ممیزی گواهینامه فرصت خوبی برای بررسی مناطق کار و مرتب سازی است. مراقب اسناد منسوخ یا غیرقابل کنترل موجود در اطراف باشید. همچنین مهم است که کارکنان خود را برای رویارویی با حسابرس آماده کنید.

اضطراب را کاهش دهید و توضیح دهید که از حسابرس چه انتظاری دارید

نحوه تعامل با حسابرسان و پاسخگویی صادقانه به سوالات آنها بدون داوطلب شدن اطلاعات اضافی را توضیح دهید

سوالات معمولی حسابرس و نحوه پاسخگویی به آنها را تمرین کنید ، از جمله:

“چگونه می دانید که کار خود را به درستی انجام می دهید؟” – – حسابرس می خواهد از معیارها و اندازه گیری های عملکرد مطلع شود

“چگونه به اهداف سیاست کیفیت شرکت خود کمک می کنید؟” – – بررسی درک سیاست کیفیت و کاربرد آن در کارهای روزانه

فعالیتهای آماده سازی باید در طول روز های منتهی به ممیزی انجام شود. مشاوران خوب می توانند در آماده سازی کمک کنند. اگر ISO 9001 را به تنهایی پیاده سازی می کنید ، در نظر بگیرید که به کارکنان خود یک فیلم کوتاه توضیحی نشان دهید. همچنین، یک کیت صدور گواهینامه خوب باید شامل دستورالعمل ها و نکات آماده سازی باشد.

گذراندن ممیزی مرحله ۱ و مرحله ۲

ممیزی گواهینامه به دو مرحله تقسیم می شود: مرحله اول بررسی اسناد و مدارک شما ، دوم ممیزی واقعی فرایندهای کاری شما. ممیزی مرحله ۱ از راه دور انجام می شود ، در حالی که ممیزی مرحله ۲ بسته به ثبت کننده و انتخاب شما می تواند در محل یا از راه دور انجام شود.

اکثر ممیزی ها حداقل چند مسئله جزئی را کشف می کنند. مگر اینکه موارد ناسازگاری شدید باشد ، فقط باید آنها را اصلاح کرده و قبل از صدور گواهینامه ISO 9001 خود ، مرجع ثبت خود را مطلع کنید. در صورت عدم تطابق عمده ، ثبت کننده شما احتمالاً قبل از تصمیم گیری در مورد اینکه آیا شرکت شما می تواند گواهینامه داشته باشد ، ممیزی پیگیری را انجام می دهد.

گواهینامه خود را به بازار عرضه کنید

گواهینامه ISO شما می تواند مزایای بازاریابی متعددی را ارائه دهد، از دسترسی به مشتریان جدید و بازارها تا افزایش اعتبار.

با استفاده از یک اطلاعیه مطبوعاتی، اعلان های هدفمند مشتریان و افزودن علامت گواهینامه به کارت های ویزیت، محصولات، پوسترها، و تبلیغات، از نام ۹۰۰۱ استفاده کنید. مشتریان محلی می توانند با به اهتزاز درآوردن پرچم یا بنر در خارج از محل کار، از موفقیت شما مطلع شوند. نکته آخر اینکه انگیزه را بالا ببرید و به کارکنان خود به خاطر زحمتی که کشیده اند پاداش دهید.

حفظ گواهینامه

اعتباربخشی یک رویداد یکبار نیست و پس از آن می توانید فصل ISO 9001 را ببندید. در واقع ، از دست دادن تمرکز پس از ممیزی گواهینامه یک اشتباه رایج است.

برای تأیید پیاده سازی و بهبود مستمر سیستم ISO خود، سازمان صادرکننده گواهینامه شما ممیزی های نظارتی دوره ای را معمولاً یک یا دو بار در سال انجام می دهد. اگر سیستم مدیریت کیفیت خود را به درستی پیاده سازی کرده اید، یک مکانیزم بهبود خودکار تعبیه شده است. فقط اطمینان حاصل کنید که فرآیندهای ISO شما همچنان اجرا می شود، ممیزی های داخلی خود را ادامه دهید و بهبود عملکرد شرکت خود را در انتهای کار مشاهده خواهید کرد.

جمع بندی:

در صورت انجام صحیح، ISO 9001 می تواند برای مشاغل کوچک و شرکت های متوسط ساده و مفید باشد. فرقی نمی کند که از یک مشاوره خدمات کامل استفاده کنید، خودتان پیاده سازی کنید و یا آموزش ببینید، ما تحت هر شرایطی از شما پشتیبانی خواهیم کرد. در اینجا خدمات مربوط به ایزو ۹۰۰۱ را گردآوری کرده ایم، تا از خدمات منحصر به فرد ما آگاه شوید، ما به شما قول می دهیم که بعد از یک بار همکاری همراهان همیشگی هم خواهیم شد.

خدمات طاها مدیران

پیاده سازی ایزو ۹۰۰۱

لطفا فرم شناخت طاها مدیران پر کنید تا در اولین فرصت اطلاعات تکمیلی و قیمت را به شما ارائه دهیم

مشاوره و پیاده سازی

ایزو ۹۰۰۱

برای درک سازمان شما ما به اطلاعات سطح اول سازمان نیاز داریم، با تکمیل فرم شناخت ما میتوانیم بهترین پیشنهادات را در جهت پیشرفت شما ارائه دهیم.

تکمیل فرم شناخت

صدور گواهی نامه

ایزو ۹۰۰۱

لطفا فرم شناخت طاها مدیران پر کنید تا در اولین فرصت اطلاعات تکمیلی مربوط به صدور گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ و قیمت آن را به شما ارائه دهیم.

صدور گواهی نامه

ایزو ۹۰۰۱

برای درک سازمان شما، و کمپانی صدور گواهی نامه مورد نظر شما ما به برخی از اطلاعات سازمان نیاز داریم، با تکمیل فرم شناخت ما میتوانیم بهترین پیشنهادات را در جهت پیشرفت شما ارائه دهیم.

تکمیل فرم شناخت

دوره آموزشی ایزو ۹۰۰۱

لطفا فرم ثبت نام دوره آموزشی طاها مدیران پر کنید تا در اولین فرصت اطلاعات تکمیلی و قیمت را به شما ارائه دهیم

دوره آموزشی ایزو ۹۰۰۱

برای اطلاع از دوره ها، زمان برگزاری، و مدت آن ها اطلاعات خود را برای ما ارسال کنید تا در اسرع وقت با شما تماس گرفته شود.

تکمیل فرم

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.