مشهد- بلوار وکیل آباد- بین وکیل آباد 24و 26 09159050588 tahamodiran.co@gmail.com

ISO 45001

مشاوره و پیاده سازی استاندارد iso 45001

استاندارد بین المللی سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت

ISO 45001 چیست؟

ISO 45001: 2018 استاندارد ایمنی و بهداشت شغلی و یکی از استانداردهای بین المللی بهداشت و ایمنی کار است.
ISO 45001 استاندارد جهانی بین المللی بهداشت و ایمنی شغلی است که برای محافظت از کارمندان و بازدید کنندگان در برابر حوادث و بیماری های مربوط به کار صادر شده است. گواهینامه ISO 45001 برای کاهش هرگونه عواملی که می تواند صدمات جبران ناپذیری به کارمندان و مشاغل وارد کند، ایجاد شده است. استانداردهای آن نتیجه تلاش فراوان کمیته ای از متخصصان مدیریت ایمنی و بهداشت است که تعدادی از رویکردهای دیگر سیستم مدیریت، از جمله ISO 9001 و ISO 14001 را نیز بررسی کرده اند. علاوه بر این، ISO 45001 برای سایر استانداردهای ایمنی و بهداشت شغلی مانند OHSAS 18001 و همچنین ( استانداردهای کار، قراردادها و دستورالعمل های ایمنی ILO ) طراحی شده است.
هدف نهایی ISO 45001به ویژه در مورد مدیریت ارشد، این است که به مشاغل کمک کند تا یک محیط کار سالم و ایمن را برای کارمندان خود و هر کس دیگری که از محل کار بازدید می کند فراهم کند. این هدف را می توان با کنترل عواملی که به طور بالقوه منجر به آسیب، بیماری و در شرایط خیلی جدی که حتی می تواند منجر به مرگ شود، به دست آورد. در نتیجه، ISO 45001 در صدد کاهش هرگونه عوامل مضری است که سلامتی جسمی ویا روانی کارگران را تهدید می کند.

متأسفانه، روزانه هزاران کارگر به دلیل حوادث نامطلوبی در محیط کار جان خود را از دست می دهند. واقعیت تلخ این است که طبق اطلاعات منتشر شده توسط iso و ( سازمان بین المللی کار ILO ) متاسفانه بیش از 2.7 میلیون مرگ در جهان در اثر حوادث شغلی رخ می دهد. علاوه بر این هر ساله تعداد 374 میلیون آسیب سطحی که منجر به مرگ نمی شوند حادث شده و باعث می شود به طور متوسط 4 روز یا بیشتر غیبت در کار رخ دهد.
طبق گفته بسیاری از کارشناسان بهداشت و ایمنی، از جمله متخصصانی که در کمیته ISO عضو هستند، ISO 45001 یک پیشرفت مهم است. برای اولین بار در سطح بین المللی، مشاغل در هر اندازه می توانند به یک چارچوب واحد دسترسی پیدا کنند که راهی روشن برای توسعه اقدامات ایمنی و بهداشت شغلی بهتر و مستحکم تر به آنها ارائه می دهد.

ISO 45001 جایگزین ISO18001 است، این یک تجدید نظر ساده یا به روزرسانی مختصر نیست، در ادامه به این مطلب می پردازیم که سازمان ها از هر نوع و اندازه ای برای حفظ انطباق و دستیابی به گواهینامه ISO 45001 چه کاری باید انجام دهند.

مشاوره و پیاده سازی ISO 45001

مزایای صدور گواهینامه ISO 45001

دریافت گواهینامه  ISO 45001در موارد زیر به شما کمک می کند:

 • ایمنی کارگران؛
 • مدیریت ریسک؛
 • کاهش خطر؛
 • پیشگیری از آسیب؛
 • اقدامات پیشرفته بهداشت شغلی؛
 • ارزیابی قانونی و ارزیابی انطباق؛
 • بهبود بهره وری؛
 • افزایش فرهنگ ایمنی سازمانی؛
 • کاهش هزینه های عملیاتی:

پیشگیری از تلف شدن وقت به دلیل حوادث و بیماری های ناخوشایند و پرداخت کمتر هزینه بابت هزینه های حقوقی و غرامت به معنای پس انداز و کاهش هزینه های کل است.

 • بهبود روابط ذینفعان:

زمانی که ایمنی و سلامت و دارایی کارکنان، مشتریان و تأمین کنندگان را در اولویت خود قرار دهید پاسخ مثبت آنها را مشاهده خواهید کرد.

 • الزامات قانونی:

 درک کنید که الزامات قانونی بر سازمان شما و مشتریان آن تأثیر می گذارد.

 • بهبود مدیریت ریسک:

 حوادث احتمالی را شناسایی کرده و کنترل ها و تدابیری را برای محافظت از کارمندان و مشتریان در برابر صدمات به کار گیرید و خطرات را به کمترین حد ممکن برسانید.

 • اعتبار تجاری اثبات شده:

 تأیید سازمان از طرف استاندارد جهانی به رسمیت شناخته شده، گویای اعتبار تجارت شما است.

 • رضایت و ایمنی مشتری:

 نیازهای مشتری را به طور مداوم برآورده کرده و از سلامتی و مال آنها محافظت کنید.

آیا گواهینامه ISO 45001 برای سازمان شما مناسب است؟

 اگر گواهینامه OHSAS 18001 را دارید باید برای حفظ اعتبار گواهینامه آن را به ISO 45001 تغییر دهید. برای این کار سه سال زمان دارید، بنابراین هنوز زمان برای برنامه ریزی انتقال گواهینامه خود به گواهینامه ISO 45001 وجود دارد.

اصول پایه ایزو 45001

ISO 45001: 2018  جایگزین OHSAS 18001 است و استاندارد بین المللی ISO برای ( سیستم های مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی  ( OHSMSاست.

استانداردISO 45001  نه تنها جایگزین استاندارد OHSAS 18001 شده است، بلکه ادغام با سایر سیستم های مدیریتی را بیش از گذشته ساده می کند. از آنجا که ساختار مشترک جدید تعریف شده توسط ضمیمه SL را دارد، مستقیماً با نسخه های 2015 ISO 9001 و ISO 14001 مطابقت دارد.

شما می توانید اطلاعات بیشتر در مورد این استاندارد و تفاوت آن با OHSAS 18001 را در راهنمای   ISO 45001 طاها مدیران بیابید.

لطفا توجه داشته باشید: افرادی که برای دریافت گواهینامه  OHSAS 18001 از طریق طاها مدیران اقدام کرده اند می توانند از پشتیبانی ما برای تغییر به ISO 45001  بهره مند شوند و سند تجزیه و تحلیل شکاف را که باید قبل از ممیزی تغییر تکمیل شود، بارگیری کنند. 31 ژانویه 2021 آخرین روز برای تعیین هرگونه ممیزی تغییر به ایزو جدید است.

اصطلاحات و تعاریف: ​

در ISO 45001 اصطلاحات خاصی برای شفاف سازی تعریف شده است، این موارد عبارتند از “خطر”، “کارگر”، “محل کار” و “شناسایی خطر”.

 • خطر: یک تعریف جهانی از اصطلاح “خطر” در ISO 45001 به روشنی بیان شده است زیرا معنای آن در برخی کشورها متفاوت است. مسئله شناسایی خطر زمانی اهمیت بیشتری پیدا می کند که تعداد کارمندان بیشتر باشند و روند تولیدات و انجام کارها به صورت سخت افزاری باشند.
 • اصطلاح “شناسایی خطر” با اصطلاحات “شناسایی ریسک و” کنترل ریسک “پوشش داده می شود تا اطمینان حاصل شود که همه خطرات محتمل در همه صنایع و بخش ها را شامل می شود.
 • کارگر: در تعریف این اصطلاح و محدودیت های مختلف قانونی در مورد این اصطلاح در کشورهای مختلف تفاوت هایی وجود دارد، در چارچوب ایزو 45001، “کارگر” به عنوان شخصی که کار یا فعالیت های مرتبط با کار را انجام می دهد و تحت کنترل سازمان است معرفی می شود.
 • محل کار:  به عنوان مکانی تحت کنترل سازمان تعیین شده است که شخص باید در آن کار کند یا برای اهداف کاری به آنجا برود.

مراحل صدور گواهینامه:

مرحله اول
فرم شناخت طاها مدیران را تکمیل کنید تا بتوانیم شرکت و نیازهای شما را درک کنیم. این کار را می توانید با تکمیل فرم درخواست رسمی آنلاین انجام دهید. ما از این اطلاعات برای تعریف دقیق دامنه ارزیابی شما استفاده خواهیم کرد.
مرحله دوم
هنگامی که درخواست شما را مشاهده کرده ایم، با شما تماس خواهیم گرفت و متناسب با نوع درخواست شما اطلاعات لازم را برای شروع همکاری به شما خواهیم داد. زمانی که سازمان شما شرایط لازم برای دریافت گواهینامه را داشت، همکاران ما حسابرسی اولیه صدور گواهینامه را تشکیل می دهند. توجه داشته باشید همکاران ما در روز ممیزی در کنار شما خواهند بود و از مجموعه شما دفاع میکنند.
مرحله سوم
پس از یک ممیزی موفق، گواهینامه استاندارد مورد نیاز صادر می شود. گواهینامه به مدت سه سال معتبر است و از طریق یک برنامه ممیزی نظارت سالانه و یک ممیزی مجدد برای تایید صلاحیت سه ساله حفظ می شود.

مقالات ISO 45001:

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

جهت کسب اطلاعات بیشتر از فرایند اخذ گواهی نامه ها، استعلام قیمت و هر گونه سوالی دیگر اطلاعات خود را وارد نمایید تا در اولین فرصت با شما تماس بگیریم.