ISO 45001

مشاوره و پیاده سازی استاندارد iso 45001
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp


ISO 45001 استاندارد بین المللی بهداشت و ایمنی شغلی است که برای محافظت از کارکنان و بازدیدکنندگان از حوادث و بیماری های ناشی از کار تدوین شده است. گواهینامه ISO 45001 برای کاهش هر گونه عواملی که می تواند آسیب های جبران ناپذیری به کارمندان و مشاغل وارد کند توسعه یافته است. استانداردهای این ایزو نتیجه تلاش زیاد کمیته ای از کارشناسان مدیریت ایمنی و بهداشت است که تعدادی از رویکردهای دیگر برای مدیریت سیستم ، از جمله ISO 9001 و ISO 14001 را از نزدیک بررسی می کنند. علاوه بر این، ISO 45001 برای استفاده از سایر موارد بهداشت شغلی موجود طراحی شده است و استانداردهای ایمنی، مانند OHSAS 18001، و همچنین استانداردهای کار، کنوانسیون ها و دستورالعمل های ایمنی ILO (سازمان جهانی کار) را در نظر می گیرد.

متأسفانه، روزانه هزاران کارگر به دلیل حوادث نامطلوبی در محیط کار جان خود را از دست می دهند. واقعیت تلخ این است که طبق اطلاعات منتشر شده توسط iso و ( سازمان بین المللی کار ILO ) متاسفانه بیش از 2.7 میلیون مرگ در جهان در اثر حوادث شغلی رخ می دهد. علاوه بر این هر ساله تعداد 374 میلیون آسیب سطحی که منجر به مرگ نمی شوند حادث شده و باعث می شود به طور متوسط 4 روز یا بیشتر غیبت در کار رخ دهد.
طبق گفته بسیاری از کارشناسان بهداشت و ایمنی، از جمله متخصصانی که در کمیته ISO عضو هستند، ISO 45001 یک پیشرفت مهم است. برای اولین بار در سطح بین المللی، مشاغل در هر اندازه می توانند به یک چارچوب واحد دسترسی پیدا کنند که راهی روشن برای توسعه اقدامات ایمنی و بهداشت شغلی بهتر و مستحکم تر به آنها ارائه می دهد.

ISO 45001 جایگزین OHSAS 18001 است، این یک تجدید نظر ساده یا به روزرسانی مختصر نیست، در ادامه به این مطلب می پردازیم که سازمان ها از هر نوع و اندازه ای برای حفظ انطباق و دستیابی به گواهینامه ISO 45001 چه کاری باید انجام دهند.

مشاوره و پیاده سازی ISO 45001

هدف سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت ISO 45001

هدف نهایی ISO 45001 که مخصوصاً برای مدیریت ارشد طراحی شده است، کمک به کسب و کارها است که محیط کاری سالم و ایمن را برای کارمندان خود و هر کس دیگری که از محل کار بازدید می کند، فراهم کند. این هدف را می توان با کنترل عواملی که به طور بالقوه می تواند منجر به آسیب، بیماری و یا در شرایط شدید ، حتی مرگ شود، به دست آورد. در نتیجه، ایزو 45001 به کاهش هر عاملی که مضر است یا خطری برای سلامت جسمی و یا روانی کارگران است، مربوط می شود.
متأسفانه، هزاران کارگر هر روز جان خود را به دلیل موارد قابل پیشگیری از شرایط نامطلوب محل کار از دست می دهند. در واقع، طبق گزارش ISO و سازمان بین المللی کار ، یا ILO بیش از 2.7 میلیون مرگ در سراسر جهان به دلیل حوادث شغلی رخ می دهد. و علاوه بر آن سالانه 374 میلیون جراحت غیرکشنده رخ می دهد که منجر به غیبت 4 روزه یا بیشتر از محل کار می شود.
به گفته بسیاری از کارشناسان بهداشت و ایمنی ، از جمله متخصصانی که در کمیته ISO کار می کردند ، ISO 45001 نشان دهنده یک پیشرفت مهم است. برای اولین بار در سطح بین‌المللی، کسب‌وکارها در هر اندازه اکنون می‌توانند به یک چارچوب واحد دسترسی داشته باشند که مسیری روشن برای توسعه اقدامات ایمنی و بهداشت حرفه‌ای بهتر و قوی‌تر ارائه می‌دهد.
ISO 45001 شاهد افزایش 97.3 درصدی گواهینامه های جهانی در سال 2020 بوده است که نشان دهنده رشد و اهمیت گواهینامه معتبر در زمان حال است.
ISO 45001 نسخه به روز OHSAS 18001 است که در ادامه خواهید دید که سازمان ها در هر نوع و اندازه باید چه کاری انجام دهند تا تطابق خود را حفظ کنند و گواهینامه ISO 45001 را دریافت کنند.

اصول پایه ایزو 45001

ISO 45001: 2018  جایگزین OHSAS 18001 است و استاندارد بین المللی ISO برای  سیستم های مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی  (OHSMS) است.

استانداردISO 45001  نه تنها جایگزین استاندارد OHSAS 18001 شده است، بلکه ادغام با سایر سیستم های مدیریتی را بیش از گذشته ساده می کند. از آنجا که ساختار مشترک جدید تعریف شده توسط ضمیمه SL را دارد، مستقیماً با نسخه های 2015 ISO 9001 و ISO 14001 مطابقت دارد.

شما می توانید اطلاعات بیشتر در مورد این استاندارد و تفاوت آن با OHSAS 18001 را در راهنمای کامل الزامات ISO 45001 طاها مدیران بیابید.

لطفا توجه داشته باشید: افرادی که برای دریافت گواهینامه  OHSAS 18001 از طریق طاها مدیران اقدام کرده اند می توانند از پشتیبانی ما برای تغییر به ISO 45001  بهره مند شوند و سند تجزیه و تحلیل شکاف را که باید قبل از ممیزی تغییر تکمیل شود، بارگیری کنند. 31 ژانویه 2021 آخرین روز برای تعیین هرگونه ممیزی تغییر به ایزو جدید است.

کارایی گواهینامه ISO 45001

کارایی iso 45001

اگر گواهینامه OHSAS 18001 دارید، برای حفظ اعتبار گواهینامه باید به ISO 45001 رجوع کنید. بنابراین هنوز زمان برای برنامه ریزی برای انتقال به گواهی ISO 45001 وجود دارد.
اگر شما و سازمانتان نیاز به نشان دادن تعهد در مدیریت ایمنی کارگران و اشخاص ذینفع داشته باشید، و یا در صورتیکه قبلاً یک سیستم مدیریت کیفیت یا زیست محیطی همراستا با ساختار Annex SL پیاده سازی کرده اید،گواهینامه ISO 45001 می تواند گزینه بسیار خوبی برای مجموعه شما باشد. این گواهینامه به راحتی یکپارچه و پیاده سازی می شود.

موارد مورد نیاز برای اجرای ISO45001
سازمان هایی که ISO 45001 را اجرا می کنند به موارد زیر نیاز دارند
ساختار مدیریتی روشن با اختیارات و مسئولیت های مشخص
اهداف تعریف شده برای بهبود، با نتایج قابل اندازه گیری
یک رویکرد ساختاریافته برای ارزیابی و کاهش ریسک
نارسایی‌های مدیریت ایمنی و بهداشت، عملکرد و بازنگری سیاست‌ها و اهداف باید به طور منظم نظارت شود تا اطمینان حاصل شود که پیشرفت‌ها و مزایای کسب‌وکار تحقق یافته و بر این اساس اولویت‌بندی می‌شوند.

مزایای استفاده از ISO 45001:2018

سیستم مدیریت OH&S مبتنی بر ISO 45001 سازمان را قادر می‌سازد تا عملکرد OH&S خود را از طریق موارد زیر بهبود بخشد
• توسعه و اجرای سیاست OH&S و اهداف OH&S
• ایجاد فرآیندهای سیستماتیک که خطرات و فرصت های آن و الزامات قانونی و سایر الزامات موجود را در نظر می گیرد.
• تعیین خطرات OH&S مرتبط با فعالیت های مربوطه ، به دنبال حذف یا اعمال کنترل برای به حداقل رساندن اثرات بالقوه آنها.
• ایجاد کنترل های عملیاتی برای مدیریت خطرات OH&S و الزامات قانونی و سایر الزامات آن
• افزایش آگاهی از خطرات OH&S مجموعه مربوطه.
• ارزیابی عملکرد OH&S و تلاش برای بهبود آن، از طریق انجام اقدامات مناسب
• اطمینان از ایفای نقش فعال کارگران در مسائل بهداشت و سلامت
در ترکیب، این اقدامات تضمین می کند که شهرت یک سازمان به عنوان مکانی امن برای ارتقا کار می باشد و می تواند مزایای مستقیم بیشتری داشته باشد. این مزایا عبارتند از

• بهبود توانایی آن برای پاسخگویی به مسائل مربوط به انطباق مقررات
• کاهش هزینه های کلی حوادث
• کاهش زمان خرابی و هزینه های اختلال در عملیات
• کاهش هزینه حق بیمه
• کاهش میزان غیبت و جابجایی کارکنان
• به رسمیت شناختن دستیابی به یک معیار بین المللی (که ممکن است به نوبه خود بر مشتریانی که نگران مسئولیت های اجتماعی خود هستند تأثیر بگذارد)

هنگامی که ISO 45001 با موفقیت پیاده سازی و صدور گواهینامه آن انجام شد، گواهینامه به مدت سه سال ادامه خواهد داشت و هر ساله مشمول ممیزی های اجباری می شود تا اطمینان حاصل شود که مجموعه شما با گواهینامه و شرایط موجود مطابقت دارید. در پایان سه سال، از شما درخواست می شود که یک ممیزی ارزیابی مجدد را تکمیل کنید تا مجدداً استاندارد را تأیید کنید.

استاندارد ISO 45001 مناسب چه سازمان هایی است؟

همه سازمان ها ، کاربران مورد نظر استاندارد هستند. تا زمانی که سازمان شما افرادی دارد که به نمایندگی از آن کار می کنند یا ممکن است تحت تأثیر فعالیت های آن قرار گیرند، استفاده از یک رویکرد سیستماتیک برای مدیریت سلامت و ایمنی برای آن مزایایی به همراه خواهد داشت. این استاندارد را می‌توان برای عملیات‌های کوچک کم خطر و همچنین سازمان‌های با ریسک بالا و پیچیده استفاده کرد. در حالی که استاندارد ISO 45001 مستلزم رسیدگی و کنترل ریسک‌های سازمان است، با این حال رویکردی مبتنی بر ریسک را برای خود سیستم مدیریت OH&S اتخاذ می‌کند تا اطمینان حاصل شود که اولا این استاندارد برای سازمان مربوطه موثر است و ثانیا برای پاسخگویی به ساختارهای زمینه ای همیشه در حال تغییر و بهبود می باشد. این رویکرد مبتنی بر ریسک با روشی که سازمان‌های دیگر ریسک‌های «تجاری» خود را مدیریت می‌کنند سازگار است و از این رو ادغام الزامات استاندارد در فرآیندهای مدیریت کلی سازمان را تشویق می‌کند.

اعتبار ISO 45001

اعتبار ISO 45001 بخشی فرآیندی است که طی آن یک نهاد صدور گواهینامه باید خدمات مربوطه را به شما ارائه دهد. در نظر داشته باشید برای کسب گواهینامه و اعتبار گواهینامه اروپا ملزم به پیاده سازی یک سیستم مدیریت کیفیت است که توسط یک نهاد مجاز مستقل ارزیابی می شود تا مشخص شود که این استاندارد با استانداردهای بین المللی مطابقت دارد. سیستم مدیریت، سالانه حسابرسی می شود تا اطمینان حاصل شود که خدمات آن با الزامات دقیق استانداردهای اعتبارسنجی مربوطه مطابقت دارد. لازم به ذکر است که ISO 45001:2018 توسط NACI سازمان بازرسی صلاحیت ایران تأیید شده است.

ISO 45001 چگونه با سایر استانداردها ارتباط دارد؟

ISO 45001 از رویکرد ساختار سطح بالا پیروی می کند که برای سایر استانداردهای سیستم مدیریت ISO مانند ISO 9001 (کیفیت) و ISO 14001 (محیط زیست) اعمال می شود. در تدوین این استاندارد، محتوای سایر استانداردهای بین المللی مانند OHSAS 18001 یا رهنمودهای ILO-OSH سازمان بین المللی کار و استانداردهای ملی و همچنین استانداردها و کنوانسیون های بین المللی کار مورد توجه قرار گرفته است.

دیدگاه ایمنی و بهداشت از ISO 45001

اجرای ISO 45001 ممکن است به سازمان شما کمک کند تا مطابقت با قوانین ایمنی و بهداشت را نشان دهد. اما، از برخی جهات، فراتر از آن چیزی است که قانون می خواهد . بنابراین به دقت بررسی کنید که آیا می خواهید این گواهینامه را اتخاذ نمائید یا خیر. در نظر داشته باشید که در صورت اقدام به دریافت HSE گواهینامه ISO 45001 ، بایستی تمام موارد را طبق ضوابط موجود اعمال و دنبال نمائید.
اگر سازمان شما قبلاً دارای ساختار مدیریت ایمنی و بهداشتی توسعه‌یافته است، یا با سایر استانداردهای مدیریتی آشنا هستید، ممکن است برای شما ساده باشد که ISO 45001 را بپذیرید. با این حال، اگر سازمان شما کوچک است، با فرآیندهای مدیریتی رسمی کمتر، ممکن است برای شما دشوار باشد.

رعایت قانون ایمنی و بهداشت وکاربرد HSE

HSE در مورد اجرای عملی استاندارد، از جمله ممیزی و صدور گواهینامه، و اینکه آیا می‌توان آن را به راحتی برای سازمان‌هایی با هر اندازه و سطوح پیچیدگی به‌گونه‌ای که متناسب با ریسک‌هایی است که باید کنترل کنند، تنظیم کرد.بنابراین، ارگان‌های متعاهد و مشتریان باید از خود بپرسند که آیا تأمین‌کننده واقعاً به گواهینامه 45001 نیاز دارد یا اینکه آیا می‌توانند صلاحیت خود را در مدیریت سلامت و ایمنی با استفاده از ابزارهای دیگر نشان دهند. در واقع بازرسان HSE در هنگام ارزیابی انطباق سازمان با قوانین ایمنی و بهداشت، نه فقط اینکه ادعا کنند استاندارد ISO 45001 را برآورده می کنند بلکه بر طیف گسترده ای از شواهد و مشاهدات نیز تکیه خواهند کرد.

HSE همچنان نقش ارزشمندی را که استانداردهای محصول می توانند در آن ایفا کنند، تشخیص می دهد
ارائه حمایت از مصرف کننده و کارگر
ایجاد زمینه بازی برابر برای کسب و کارها
امکان تجارت با سایر کشورها

حسابرسی برای پیاده سازی ایزو 45001

برای پیاده سازی ایزو 45001 به روشی متناسب، حسابرسان یا گواهی دهندگان باید بدانند که باید موارد زیر جزو الزامات می باشد
متناسب با اندازه و سطح پیچیدگی یک سازمان
متناسب با خطرات
باید اطمینان حاصل کنید که هر حسابرس یا گواهی‌دهنده‌ای که استفاده می‌کنید دارای شواهدی مبنی بر صلاحیت آن‌ها با استانداردهای شناخته‌شده، مانند ISO 190112011 یا بخش‌های مربوطه سری ISO 170212011 می باشد.
در نهایت نهاد صدور گواهینامه باید توسط خدمات اعتبارسنجی NACI برای ISO 45001 یا یک نهاد اعتبارسنجی معادل که عضو انجمن اعتبار سنجی بین‌المللی (IAF) است، دارای اعتبار باشد.

اصطلاحات و تعاریف:

در ISO 45001 اصطلاحات خاصی برای شفاف سازی تعریف شده است، این موارد عبارتند از “خطر”، “کارگر”، “محل کار” و “شناسایی خطر”.

  • خطر: یک تعریف جهانی از اصطلاح “خطر” در ISO 45001 به روشنی بیان شده است زیرا معنای آن در برخی کشورها متفاوت است. مسئله شناسایی خطر زمانی اهمیت بیشتری پیدا می کند که تعداد کارمندان بیشتر باشند و روند تولیدات و انجام کارها به صورت سخت افزاری باشند.
  • اصطلاح “شناسایی خطر” با اصطلاحات “شناسایی ریسک و” کنترل ریسک “پوشش داده می شود تا اطمینان حاصل شود که همه خطرات محتمل در همه صنایع و بخش ها را شامل می شود.
  • کارگر: در تعریف این اصطلاح و محدودیت های مختلف قانونی در مورد این اصطلاح در کشورهای مختلف تفاوت هایی وجود دارد، در چارچوب ایزو 45001، “کارگر” به عنوان شخصی که کار یا فعالیت های مرتبط با کار را انجام می دهد و تحت کنترل سازمان است معرفی می شود.
  • محل کار:  به عنوان مکانی تحت کنترل سازمان تعیین شده است که شخص باید در آن کار کند یا برای اهداف کاری به آنجا برود.

پیاده سازی ISO 45001 خارج از سازمان

شما می توانید برای دریافت کمک به رعایت استاندارد، مشاوره خارجی بگیرید ، اما سازمان شما از نظر قانونی باید ریسک های مربوط به آن را نیز بپذیرد.
در نظر داشته باشید که اگر از شخص ثالثی (از جمله حسابرسان و گواهی‌دهندگان) برای دریافت گواهینامه ISO45001 استفاده می‌کنید، از آن‌ها مدرک بخواهید که نشان دهد تجربه اجرای استاندارد را به طور متناسب در طیف وسیعی از اندازه‌ها، انواع و بخش‌های تجاری دارند.

مراحل صدور گواهینامه با طاها مدیران:

مرحله اول
فرم شناخت طاها مدیران را تکمیل کنید تا بتوانیم شرکت و نیازهای شما را درک کنیم. این کار را می توانید با تکمیل فرم درخواست رسمی آنلاین انجام دهید. ما از این اطلاعات برای تعریف دقیق دامنه ارزیابی شما استفاده خواهیم کرد.
مرحله دوم
هنگامی که درخواست شما را مشاهده کرده ایم، با شما تماس خواهیم گرفت و متناسب با نوع درخواست شما اطلاعات لازم را برای شروع همکاری به شما خواهیم داد. زمانی که سازمان شما شرایط لازم برای دریافت گواهینامه را داشت، همکاران ما حسابرسی اولیه صدور گواهینامه را تشکیل می دهند. توجه داشته باشید همکاران ما در روز ممیزی در کنار شما خواهند بود و از مجموعه شما دفاع میکنند.
مرحله سوم
پس از یک ممیزی موفق، گواهینامه استاندارد مورد نیاز صادر می شود. گواهینامه به مدت سه سال معتبر است و از طریق یک برنامه ممیزی نظارت سالانه و یک ممیزی مجدد برای تایید صلاحیت سه ساله حفظ می شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر از فرایند اخذ گواهی نامه ها، استعلام قیمت و هر گونه سوالی دیگر اطلاعات خود را وارد نمایید تا در اولین فرصت با شما تماس بگیریم.