IMS

سیستم مدیریت یکپارچه (IMS) چیست؟

مشاوره و پیاده سازی IMS

IMS مخفف چیست؟ integrated management system) و به معنی سیستم مدیریت یکپارچه) است.
IMS یک سیستم مدیریت یکپارچه و ترکیبی از استانداردهای سیستم مدیریت چندگانه است که در یک سازمان ثبت شده اند. سیستم های مدیریت از طریق یک سیستم با فرایندهایی که نیازهای هر استاندارد را پوشش می دهند، توسعه، پیاده سازی و نگهداری می شوند.
IMS شامل سه موضوع اصلی است: مدیریت کیفیت، بهداشت و ایمنی و مدیریت محیط زیست.
فرایندهای مورد نیاز در هر استاندارد برای کنترل اسناد، ممیزی های داخلی، برخورد با ناسازگاری ها، اقدامات اصلاحی و یا بررسی مدیریت می توانند به اشتراک گذاشته شوند تا الزامات هر استاندارد بدون تکرار برآورده شوند.
یک نمونه از سیستم مدیریت یکپارچه، سیستمی است که الزامات ISO 9001 (استاندارد سیستم مدیریت کیفیت) و ISO 14001 (استاندارد سیستم مدیریت محیط زیست) و OHSAS 18001(مشخصات ارزیابی ایمنی و بهداشت شغلی) را در یک سازمان به طور همزمان پیاده سازی می کند.
برنامه ریزی و توسعه IMS باید علاوه بر خطرات مربوط به بهداشت و ایمنی و تعهدات زیست محیطی، شامل شناسایی خطرات و فرصت هایی باشد که می تواند سازمان، از جمله خطرات تجاری و کیفیت آن را تحت تأثیر قرار دهد. بعضی از بخش ها ممکن است راحت تر از مناطق دیگر ادغام شوند و به همین ترتیب، ممکن است بعضی سیستم ها در نهایت کاملاً یکپارچه شوند و برخی دیگر فقط بخشی از سازمان تلفیق شوند.

IMS فرایند گرا است و با الزامات استاندارد بین المللی ISO 9001، ISO 14001 و OHSAS 18001 مطابقت دارد. با استاندارد سازی فرایندها، ساختارها و نامگذاری ها، همکاری بین کارمندان بخش های مختلف و یا شرکت هایی که دارای پروژه های مشترک هستند تسهیل و ارتقا می یابد. مسئولیت ها و روابط واضح و مشخص در این فرایند از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند.
IMS چه اهدافی را دنبال می کند؟
پیاده سازی سیستم مدیریت یکپارچه کمک می کند تا سازمان اهداف استراتژیک زیر را بهبود دهد:

 1. متقاعد کردن مشتریان از طریق کار با کیفیت بالا و همچنین قابلیت اطمینان، ایمنی کامل به ضرب الاجل ها و یکپارچگی در سازمان؛
 2. بهینه سازی مداوم فردی برای عملکرد به طور موثرتر و کارآمدتر به مشتریان؛
 3. اطمینان و گسترش رهبری کیفی بازار در زمینه های اصلی کسب و کار؛
 4. ایمنی و حفاظت از سلامت که شامل موارد زیر است:
 5. ایمنی و حفاظت از سلامت کارمندان؛
 6. ایمنی از خطرات اجتناب ناپذیر ناشی از فعالیت های تجاری با اقدامات پیشگیرانه؛
 7. تلاش برای به دست آوردن مقبولیت اجتماعی، مزایای پایدار و سازگاری طولانی مدت محیطی ساختمان ها و گیاهان؛
 8. کاهش اثرات زیست محیطی؛

مزایای IMS چیست؟

 • افزایش بهبود مستمر؛
 • افزایش بهره وری؛
 • بهبود سلامت، ایمنی و کیفیت به وسیله بهبود مستمر و ساده سازی رویه ها؛
 • مدیریت بهتر زمان؛
 • کاهش هزینه ها؛
 • انجام یک حسابرسی و بررسی مدیریت به انجام چندین حسابرسی و مدیریت؛
 • انسجام بیشتر در سازمان؛
 • وضوح بیشتر اهداف و موفقیت بیشتر؛
 • مدیریت بهتر منابع؛
 • تمرکز بیشتر به بخش های مختلف سازمان؛

کارایی IMS چیست؟

IMS در جهت تسهیل شدن کار برای همه کارمندان طراحی شده است. استاندارد سازی فرایندها و تعریف واضح مسئولیت ها و کانال های ارتباطی پروژه ها را ساده تر می کند و همکاری بین کارمندان بخش ها و شرکت های مختلف را تسهیل می کند. همچنین به دستورالعمل های ایمنی و بهداشت برای کار اهمیت ویژه ای داده می شود. این دستورالعمل ها به حمایت از کارمندان منفرد کمک می کند و بنابراین باید دقیقاً رعایت شوند.

چرا باید یک سیستم مدیریت یکپارچه را پیاده سازی کنیم؟

IMS تمام جنبه های سیستم ها، فرایندها و استانداردهای یک سازمان را در یک سیستم هوشمند ترکیب می کند. این ادغام به شما این امکان را می دهد تا با پرداختن به کلیه عناصر سیستم مدیریت به طور کلی، مدیریت خود را ساده کنید، صرفه جویی در وقت و افزایش کارایی را نیز به همراه دارد.
یک IMS موفق مشکلات و کارهای غیرضروری سیستم های مدیریت چندگانه را کاهش می دهد. به عنوان مثال، به جای برگزاری ممیزی برای هر استاندارد، فقط باید یک مورد را برگزار کنید. IMS کمک می کند که این فرایندها با هم ترکیب شوند تا به طور همزمان تمام الزامات خاص استاندارد را پوشش دهند، ادغام به لطف ساختار سطح بالای ضمیمه SL یکپارچه است. استاندارد های مبتنی بر ضمیمه SL دارای ساختار مشابهی از 10 بند هستند که اجرای فرایندهای مشترک هر استاندارد را بسیار آسان می کند.

آیا پیاده سازی سیستم مدیریت یکپارچه برای سازمان شما مناسب است؟

پیاده سازی IMS برای تمامی سازمان هایی که نیاز به پیاده سازی بیشتر از یک سیستم مدیریت را برای سازمان خود دارند، در هر اندازه و هر نوع صنعت و در هر جغرافیایی مناسب است.

مراحل صدور گواهینامه:

مرحله اول
فرم شناخت طاها مدیران را تکمیل کنید تا بتوانیم شرکت و نیازهای شما را درک کنیم. این کار را می توانید با تکمیل فرم درخواست رسمی آنلاین انجام دهید. ما از این اطلاعات برای تعریف دقیق دامنه ارزیابی شما استفاده خواهیم کرد.
مرحله دوم
هنگامی که درخواست شما را مشاهده کرده ایم، با شما تماس خواهیم گرفت و متناسب با نوع درخواست شما اطلاعات لازم را برای شروع همکاری به شما خواهیم داد. زمانی که سازمان شما شرایط لازم برای دریافت گواهینامه را داشت، همکاران ما حسابرسی اولیه صدور گواهینامه را تشکیل می دهند. توجه داشته باشید همکاران ما در روز ممیزی در کنار شما خواهند بود و از مجموعه شما دفاع میکنند.
مرحله سوم
پس از یک ممیزی موفق، گواهینامه استاندارد مورد نیاز صادر می شود. گواهینامه به مدت سه سال معتبر است و از طریق یک برنامه ممیزی نظارت سالانه و یک ممیزی مجدد برای تایید صلاحیت سه ساله حفظ می شود.

مقالات IMS: