ایزو 22000

ایزو 22000 چیست؟ استاندارد مخصوص مواد غذایی

ایزو 22000 چیست؟

مشاوره و پیاده سازی ISO 22000

ایزو 22000 : 2018 استاندارد بین المللی ایمنی مواد غذایی، در جهت هماهنگی در مقیاس جهانی الزامات مدیریت ایمنی مواد غذایی برای مشاغل درون زنجیره غذایی طراحی شده است.

ایزو 22000 با ترکیب شدن و تکمیل عناصر اصلی ایزو 9001 و HACCP چارچوبی موثر برای توسعه، پیاده سازی، نظارت و بهبود مستمر (سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی مستند) FSMS ، پیشگری از خطرات کلی تجاری سازمان، فراهم می کند.
HACCP مخفف Hazard Analysis Critical Control Point و به معنی روش تجزیه و تحلیل خطر است.

گواهینامه ایزو 22000 برای سازمان هایی در نظر گرفته شده است که به دنبال ایجاد FSMS متمرکز، منسجم و یکپارچه تر از آنچه به طور معمول در قانون لازم است، هستند. این استاندارد مستلزم رعایت هرگونه ضابطه قانونی و قوانین مربوط به امنیت غذایی در سیستم ایمنی غذایی است.

دریافت این گواهینامه به شما در موارد زیر کمک می کند:

 • ایمنی غذا؛
 • ایمنی زنجیره غذایی؛
 • کنترل مرحله اول تا آخرین مرحله تولید (از مزرعه تا چنگال)؛
 • کنترل های خطر؛
 • زنجیره تامین؛
 • برآورده کردن اصول HACCP ؛
 • استراتژی تجارت مواد غذایی؛
 • قابلیت ردیابی مواد غذایی؛

مزایای صدور گواهینامه ایزو 22000 ایمنی مواد غذایی؟

 • زمان بررسی را به حداقل می رساند:

سیستم مدیریت به شما کمک می کند تا زمان بررسی نقض ایمنی مواد غذایی را کاهش دهید.

 • رضایت مشتری:

محصولی را ارائه دهید که به طور مداوم نیازهای مشتری را برآورده می کند و دارای خدماتی قابل اعتماد است.

 •  به رسمیت شناختن جهانی سازمان به عنوان یک تامین کننده معتبر:
  دریافت گواهینامه ای که در سطح بین المللی و در سراسر زنجیره های تأمین صنعت شناخته و پذیرفته شده است، زمینه برآورده کردن معیارهای زنجره تأمین را فرهم می کند.
 • اثبات اعتبار تجاری:

تأیید سازمان توسط استاندارد جهانی به رسمیت شناخته شده، گویای اثبات اعتبار تجاری سازمان شماست.

 • الزامات قانونی:
  کمک به درک این مطلب که الزامات قانونی بر سازمان و مشتریان شما تأثیر می گذارند.
 • توانایی بیشتر برنده شدن در تجارت:

داشتن گواهینامه ایزو ۲۲۰۰۰ یک مزیت عالی برای شما در برنده شدن شما در مزایده ها می باشد.

 •  به موقعیت های چالش برانگیز به درستی پاسخ دهید:
  یک پاسخ ایده آل برای شرایطی است که می تواند ایمنی غذایی محصولات و فرایندهای تولید را به چالش بکشد.

آیا گواهینامه استاندارد ایزو 22000 برای سازمان شما مناسب است؟

گواهینامه ایزو 22000 برای هر سازمانی در داخل زنجیره غذایی، صرف نظر از اندازه، از تولیدکنندگان خوراک گرفته تا تولیدکنندگان اصلی مواد غذایی، اپراتورهای حمل و نقل و ذخیره سازی و پیمانکاران فرعی تا خرده فروشی ها و مراکز فروش مواد غذایی قابل اجرا است.

این استاندارد ممکن است در مورد سازمان های مرتبط مانند تولیدکننده تجهیزات، مواد بسته بندی، مواد تمیز کننده، مواد افزودنی و مواد مورد استفاده قرار گیرد. ممکن است برای ارائه دهندگان خدمات اعمال شود.

به طور خلاصه، بخشی یا تمام الزامات صدور گواهینامه استاندارد 22000 در مورد هر محصولی که با صنایع غذایی یا زنجیره غذایی مرتبط باشد اعمال خواهد شد.

چرا سیستم ایزو 22000 را پیاده سازی می کنیم؟

توسعه FSMS یک رویکرد فعال، سیستماتیک و منطقی برای رسیدگی به مشکلات ایمنی غذا است.

ساختار استاندارد بسیار شبیه به استانداردهای بین المللی موجود در نظر گرفته شده است، این رویکرد مشترک، سازمان ها را قادر می سازد که یک سیستم مدیریت واحد را که مطابق با الزامات دو یا چند استاندارد دیگر سیستم مدیریت از جمله استاندارد ایزو 9001، ایزو 45001 ایزو 27001 ایزو 14001 و ISO 22301  هستند را با یکدیگر ادغام کنند.

این استاندارد به نفع سازمان شما است،چرا که به وسیله به حداقل رساندن خطرات ایمنی غذایی، از یک سو شفافیت بیشتری را در سازمان ایجاد می کند و از سوی دیگر امنیت بیشتری را هم برای مشتری و هم برای مصرف کننده نهایی فراهم می کند.

مراحل صدور گواهینامه ایزو 22000؟

مرحله اول

فرم شناخت طاها مدیران را تکمیل کنید تا بتوانیم شرکت و نیازهای شما را درک کنیم. این کار را می توانید با تکمیل فرم درخواست رسمی آنلاین انجام دهید. ما از این اطلاعات برای تعریف دقیق دامنه ارزیابی شما استفاده خواهیم کرد.

مرحله دوم

هنگامی که درخواست شما را مشاهده کرده ایم، با شما تماس خواهیم گرفت و متناسب با نوع درخواست شما اطلاعات لازم را برای شروع همکاری به شما خواهیم داد. زمانی که سازمان شما شرایط لازم برای دریافت گواهینامه را داشت، همکاران ما حسابرسی اولیه صدور گواهینامه ایزو را تشکیل می دهند. توجه داشته باشید همکاران ما در روز ممیزی در کنار شما خواهند بود و از مجموعه شما دفاع میکنند.

مرحله سوم

پس از یک ممیزی موفق، گواهینامه استاندارد مورد نیاز صادر می شود. گواهینامه به مدت سه سال معتبر است و از طریق یک برنامه ممیزی نظارت سالانه و یک ممیزی مجدد برای تایید صلاحیت سه ساله حفظ می شود.

مهمترین اصطلاحات و تعاریف در استاندارد ایزو 22000 :2018

 1. ایمنی مواد غذائی : درجه ای از سلامت مواد غذائی که مصرف آن، آسیبی به مصرف کننده نمی رساند؛
 2. زنجیره ی مواد غذائی : تولی مراحل و عملیاتی است که تولید، فرآوری، توزیع، انبارش، جابجائی یک ماده ی غذائی و مواد تشکیل دهنده ی آن را از تولید اولیه تا مصرف در بر می گیرد؛
 3. خطرات ایمنی مواد غذائی : عوامل فیزیکی، شیمیائی یا بیولوژیکی در مواد غذائی یا شرایطی از غذاست که به طور بالقوه موجب آسیب رسیدن به مصرف کننده می شود ؛
 4. خط مشی ایمنی مواد غذائی : مقاصد و جهت گیری های کلی مربوط به ایمنی مواد غذائی در یک سازمان که توسط مدیر ارشد رسماً تعیین و به کلیه ی پرسنل، ابلاغ شده است؛
 5. برنامه ی پیش نیازی: شرایط و فعالیت های پایه ای که برای حفظ سلامت مواد غذائی از ابتدای تولید تا بسته بندی و ارائه به مصرف کننده، ضروری است؛
 6. نقطه ی کنترل بحرانی ( CCP : CRITICAL CONTROL POINT ) : مرحله ای که در آن کنترل، قابل اعمال بوده و برای پیشگیری یا حذف خطر ایمنی مواد غذائی و یا کاهش آن به سطحی قابل قبول، ضروری می باشد؛
 7. حد بحرانی: معیاری است که قابلیت پذیرش را از عدم قابلیت پذیرش جدا می کند. حدود بحرانی برای تعیین تحت کنترل بودن نقاط کنترل بحرانی است؛
2 پاسخ
  • Narges Karimian
   Narges Karimian گفته:

   سلام ممنون وقت شما هم بخیر
   بله استاندارد بین المللی ایزو ۲۲۰۰۰ از اواخر سال ۲۰۲۲ میلادی برای خوراک دام و طیور اجباری شده است.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.