futored-for-hse-ms

HSE-MS

سیستم مدیریت HSE-MS

سیستم مدیریت  HSE-MS سیستمی است که مطابق با خط مشی HSE-MS توسط مدیریت ارشد یک شرکت ایجاد شده است. برای ما، این یک پلت فرم سیستماتیک برای ترویج فعالیت های HSE-MS به شیوه ای موثر و کارآمد با اعمال چرخه( PDCA برنامه ریزی، انجام، بررسی و اقدام) برای سازمان ها، نقش ها و مسئولیت ها، برنامه های HSE، رویه های مدیریتی و موارد مشابه است. اجرای صحیح سیستم مدیریت HSE به ما این امکان را می دهد که خطرات منجر به حوادث و مشکلات عملیاتی را به حداقل رسانده و کاهش دهیم.

مشاوره و پیاده سازی HSE-MS

تمامی شرکت ها و سازمان ها از یک تولیدکننده کوچک گرفته تا تولید کنندگان متوسط و سطح بالا و حتی سایت های از راه دور ، مستلزم استفاده از استاندارد HSE-MS می باشند. این استاندارد قادر است هزاران کارمند را مدیریت نماید. HSE-MS بعنوان یک سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای، شناخته شده است و می تواند برای امنیت کارکنان یک موسسه و یا سازمان استفاده شود.

برای شروع کار باید سیستم شرکت شما توسط موسسه استاندارد معتبر نوشته و ارزیابی شود. و پس از برقراری ارتباط و بررسی های انجام شده اقدامات ضروری انجام گیرد.

در همین راستا بهتر است بدانید که ما در طول دوره فعالیت خود، با طیف گسترده ای از مشتریان در صنایع مختلف برای بهبود سلامت و ایمنی کارکنان آنها، کار می کنیم. امنیت ، اطمینان ، کیفیت و رضایتمندی از جمله ملاک های شناخته شده برای مجموعه طاهامدیران می باشد.

موفق ترین سیستم های مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی شامل ۱۱ عنصر کلیدی می باشد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم نمود.

بیشتر بدانید: ایمنی در دنیای امروز باISO 45001

۱۱ عنصر کلیدی یک سیستم مدیریت HSE موفق

۱۱ عنصر کلیدی یک سیستم مدیریت HSE موفق ، که بعنوان عنصر اصلی این استاندارد به حساب می آیند شامل موارد زیر می باشند:

۱٫ راهی برای کنترل و توزیع اسناد به روز

کنترل و توزیع اسناد

اول از همه باید بدانید که شما از هر پلتفرمی که استفاده کنید، سیستم HSE به راهی برای توزیع اسناد به‌روز بین افراد مناسب نیاز دارد. ایجاد پروتکل ها در این زمینه کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که کارکنان همیشه به اطلاعات ایمنی فعلی و صحیح دسترسی دارند.

۲٫ چک لیست های بازرسی ایمنی

ایجاد چک لیست های بازرسی ایمنی ، اهداف بسیاری را دنبال می کند . آنها یک خط پایه برای کیفیت بازرسی ها ایجاد می کنند. بدون توجه به اینکه چه کسی آنها را انجام می دهد، می تواند مدت زمان لازم برای انجام بازرسی ها را کاهش داده و داده هایی را در مورد زمینه های ایمنی ارائه دهند که این داده ها در طول زمان در حال بهبود یا کاهش می باشند.

۳٫ ارزیابی ریسک

ارزیابی ریسک یکی از عملکردهای ضروری یک OHSMS موفق است تا به شما کمک کند از کارمندان در برابر آسیب‌های احتمالی و کسب‌وکارتان در برابر جریمه‌ها و شکایت‌های بالقوه محافظت کنید. پس از شناسایی خطرات احتمالی برای کارگران خود، می توانید زمینه های عدم رعایت ایمنی را تعیین کرده و راه حل هایی را ابداع و اجرا کنید. گنجاندن این مورد در سیستم‌های HSE و به‌روزرسانی منظم اسناد توزیع‌شده برای خطرات احتمالی یا شناخته شده، می‌تواند صدمات و خطرات را تا حد زیادی کاهش دهد.

بهتر است بدانید: ISO 45001 سیستم مدیریت ایمنی و استرس در محل کار

ارزیابی ریسک

۴٫ طرح واکنش اضطراری

اگرچه ما امیدواریم که هرگز مجبور نباشید از یک طرح واکنش اضطراری استفاده کنید، همیشه بهتر است که یک طرح در محل داشته باشید تا اینکه در مواقع اضطراری از آن استفاده نمائید. OSHA از برنامه‌های واکنش اضطراری می‌خواهد که اقدامات زیر را انجام دهند:

 • شامل نحوه گزارش وضعیت اضطراری.
 • روش‌های تخلیه و نقاط مونتاژ.
 • رویه‌های تعطیل کردن عملیات پروژه.
 • وظایف نجات و پزشکی برای کارگرانی که برای انجام آن‌ها گماشته شده‌اند.
 • اطلاعات تماس برای افرادی که اطلاعات بیشتری دارند.

علاوه بر این، طرح‌های واکنش اضطراری می‌تواند حاوی اطلاعاتی در مورد بیمارستان‌ها و خدمات پزشکی محلی و روش‌های تخلیه پزشکی نیز باشد.

۵٫ برنامه آموزشی و سیستم اسناد

برنامه های آموزشی ایمنی کارکنان می تواند شامل تمرین آتش سوزی، گردباد و زلزله، شبیه سازی حادثه، کمک های اولیه و حتی برنامه های سلامت و تندرستی باشد. این پروتکل‌های آموزشی ایمنی اولیه می‌تواند جان انسان‌ها را در مواقع اضطراری نجات دهد و از خطرات ایمنی بیشتر جلوگیری کند. انواع دیگر آموزش شامل استفاده صحیح از PPE، ایمنی لیفتراک و مدیریت زباله های خطرناک است.

در حالی که OSHA نیازی به مستندسازی همه انواع آموزش ندارد، بهترین روش نگهداری اسناد است . این یادداشت ها می توانند هنگام برنامه ریزی آموزش های آینده مفید باشند.

بیشتر بدانید:
۷ راهکار اصلی سازمان ایمنی و بهداشت شغلی (OSHA)برای یک سیستم ایمنی و بهداشتی موثر

۶٫ خط مشی و برنامه حسابرسی داخلی

ممیزی سلامت و ایمنی راه عالی دیگری برای اطمینان از رعایت قوانین ایمنی و همچنین شناسایی نقاط قوت و ضعف در سیستم مدیریت HSE می باشد. از اینرو حسابرس داخلی یا خارجی می تواند حسابرسی را انجام دهد و مهم نیست که کدام مسیر را انتخاب می کنید. حسابرسی باید به طور منظم انجام شود. از اسناد ممیزی می توان برای مقایسه بهبودها و مسائل سال به سال، شناسایی روندها، مشخص کردن ریسک و ایجاد ابتکارات ایمنی جدید بر اساس داده های حسابرسی استفاده کرد.

۷٫ فهرست قوانین و مقررات بهداشتی و ایمنی برای رعایت

OSHA از بسیاری از کارفرمایان می‌خواهد که پوستر ایمنی و بهداشت شغلی خود را در یک منطقه آشکار که کارکنان می‌توانند آن را ببینند، نمایش دهند. این پوستر حقوق کارگران را بر اساس قانون ایمنی و بهداشت کار آگاه می کند. اگرچه لازم نیست، اما نمایش اطلاعات اضافی قوانین و مقررات ایمنی و بهداشت در همان فضا برای تشویق آگاهی و انطباق کارکنان می تواند مفید باشد.

این امر همچنین می تواند به عنوان یک مکان عالی برای نمایش اطلاعات مفید بهداشتی و ایمنی و خطرات شناخته شده بالقوه کار باشد.

۸٫ تیم HSE با تجربه

وجود یک تیم باتجربه و متخصص سلامت و ایمنی برای اطمینان از اینکه QHSMS شما به درستی در محل کار به صورت روزانه اجرا می شود، کلیدی است. متخصصان HSE بر پیشگیری از حوادث و صدمات، اجرای دستورالعمل ها و مقررات مناسب و اطمینان از رعایت آن تمرکز می کنند.پرسنل HSE با انجام ارزیابی‌های منظم ریسک، ارزیابی کارگاه‌ها، آموزش کارکنان، و مشخص کردن خطرات احتمالی، برای اطمینان از ایمن بودن و سازگاری کارگاه‌های شما بسیار مهم هستند.

لازم به ذکر است که بسیاری از گواهینامه های HSE در صنایع مختلف موجود است که به شما امکان می دهد پرسنل HSE را استخدام کنید که نکات مربوط به نگرانی های ایمنی شرکت شما را درک کنند. برخی از گواهینامه های اساسی HSE موجود عبارتند از:

 • گواهینامه سلامت و ایمنی پیشرفته NSC
 • گواهی عمومی بین المللی NEBOSH (IGC)
 • گواهی ملی NEBOSH
 • گواهی ساخت و ساز NEBOSH
 • گواهی نفت و گاز NEBOSH
 • مدیریت IOSH گواهینامه ایمن
 • گواهینامه سرممیز  OHSAS 18001/ISO 45001 ایمنی و بهداشت شغلی.
 • گواهی کارشناس ایمنیCSP)
 • گواهی مدیر ایمنی و سلامت (CSHM) و غیره

همچنین گواهینامه های تکمیلی HSE وجود دارد که متخصصان بهداشت و ایمنی می توانند برای تخصص در صنعت و نیازهای شما از جمله ایمنی نردبان،  گواهی های PPE، کمک های اولیه، ایمنی در برابر آتش، ایمنی الکتریکی و غیره دریافت کنند.

اگرچه سلامت و ایمنی یک زمینه در حال رشد است، اما یافتن متخصصان مناسب برای OHSMS شما ممکن است دشوار باشد، به خصوص اگر نیاز به استخدام سریع آنها داشته باشید.طاها مدیران با بیش از ۱۰ سال تجربه در حوزه های مختلف کیفی و امنیت برای پروژه های صنعتی، و حرفه ای ایمنی، قادر است به شما در ایجاد تیم رویای ایمنی خود کمک کند.

 ۹٫ معیارهای عملکرد قابل اندازه گیری

هر کسب و کاری برای بهبود نتایج خود به معیارهای عملکرد متکی است و بخش های HSE نیز از این قاعده مستثنی نیستند. این معیارها به شناسایی مناطقی که نیاز به بهبود دارند و همچنین روندها در طول زمان کمک می کند. شاخص های کلیدی عملکرد برای سلامت، ایمنی و محیط زیست عبارتند از:

 • نرخ زمان از دست رفته (LTR)
 • نرخ کل تصادفات (TAR)
 • میزان شدت تصادف (ASR)
 • مجموع میزان آسیب قابل ثبت (TRIR)
 • نرخ تغییر تجربه (EMR)
 • روزهای کاری پس از آخرین حادثه

۱۰٫ جلسات منظم و استراتژی ارتباطات

جلسات منظم و استراتژی ارتباط

ایجاد یک برنامه ثابت برای سلامت، ایمنی و محیط زیست برای بررسی استراتژی های HSE فعلی و اجرای موفقیت آمیز ابتکارات جدید برای OHSMS شما کلیدی است. علاوه بر این، قرار دادن جلسات منظم و استراتژی ارتباطات، یک برنامه ارتباطی واضح را تقویت می کند و سردرگمی را در مواقع اضطراری کاهش می دهد. جلسات HSE را به صورت هفتگی یا دوهفته ای برنامه ریزی کنید و مطمئن شوید که یک رهبر جلسه را تعیین کرده و دستور کار تهیه کنید تا از جلسات کارآمد، اطمینان حاصل کنید.

بنابراین ایجاد یک برگه تماس برای همه پرسنل HSE،  و همچنین یک گروه در ایمیل یا ابزار ارتباطات داخلی شما، و نیز یک برنامه کاری به سادگی دسترسی، می تواند  ارتباطات شفاف بین تیم را تشویق نماید.

۱۱٫ بررسی منظم مدیریت

هر سیستم مدیریت HSE باید مورد بازنگری قرار گیرد تا تأیید شود که اهداف فعلی برآورده شده اند و ابتکارات جدیدی در حال اجرا و انجام منظم هستند. بررسی سیستم مدیریتی و تیم شما توسط رهبری ارشد باید به طور منظم انجام شود.

این کار کارکنان و سیستم را پاسخگو نگه می‌دارد و فرصتی را برای بحث بین پرسنل ایمنی و مدیریت بالاتر برای یافتن زمینه‌های بهبود و ایده‌های جدید ایجاد می‌کند.

توجه داشته باشید که هدف از سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی دوگانه است.

اولاً، همه ما به دنبال پیشگیری از بیماری و آسیب هستیم، و این مستلزم درجه‌ای از نظام‌بندی و ادغام شیوه‌های مدیریت عمومی با سلامت و ایمنی است.

دوم، هنگامی که بیماری یا آسیب رخ می دهد، شما نیاز به یک برنامه تثبیت شده و تمرین شده دارید تا مطمئن شوید که پاسخ مناسب و منظم است.

این امر شما را قادر می سازد تا به طور موثر صدمات و بیماری ها را کنترل کنید و خطر ثبت غیر ضروری و شکایات قضایی احتمالی را کاهش دهید. شما باید از این سیستم‌ها حمایت کنید زیرا عمیقاً به کسانی که مسئولیت آنها را بر عهده دارید اهمیت می‌دهید. اما یک عامل تجاری واضح نیز وجود دارد از جمله : مدیریت ضعیف سلامت و ایمنی، که مستقیماً بر نتیجه هر سازمان تأثیر می‌گذارد.

لازم به ذکر است که از هزینه نجات گرفته تا کاهش روحیه کارکنان، مدیریت نادرست سلامت و ایمنی بسیار گران است.

ما پیشنهاد می کنیم که با جمع آوری تیم خود و بررسی اینکه آیا هر یک از این مراحل اجرا شده اند یا خیر از چک لیست بالا استفاده کنید. در غیر این صورت، برنامه ای برای اجرای آنها ایجاد کنید.

اگر مایلید در مورد اینکه چگونه خدمات کارکنان بهداشت و ایمنی شغلی ما می تواند به شما در دستیابی به اهداف OHSMS کمک کند، بیشتر بدانید، لطفاً همین امروز با طاها مدیران تماس بگیرید.

نگرش ها و رفتارها HSE-MS

مدیریت موثر برای سلامت و ایمنی فقط به داشتن یک سیستم مدیریت یا مدیریت ایمنی نیست. موفقیت هر فرآیند یا سیستمی به نگرش ها و رفتارهای افراد در سازمان بستگی دارد (این امر گاهی به عنوان “فرهنگ ایمنی” نامیده می شود).

هدف سیستم های مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSE )

یک سیستم یا چهارچوب رسمی مدیریت می تواند به سازمان در مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSE )کمک کند. هدف این سیستم ارائه درک درستی از آنچه که یک (سیستم مدیریت HSE- MS)  را تشکیل می دهد، و نحوه استفاده از این سیستم ها در صنایع مختلف پر خطر است. در همین راستا الزامات قانونی و استانداردهای بین المللی برای HSE MS نیز مورد بحث قرار گرفته است. این دوره به بررسی مسائل مرتبط با مستندات و عناصر انسانی برای اجرای موفقیت آمیز HSE- MS می پردازد.

ساختار عملیاتی سیستم مدیریت HSE

در هر مرحله از تجارت توسعه نفت و گاز طبیعی، اکتشاف، توسعه، تولید و رهاسازی، خطرات آسیب سلامت، حوادث عملیاتی و تأثیر بر محیط زیست جهانی وجود دارد. ما مدیریت چنین خطراتی در مورد بهداشت شغلی، ایمنی و محیط زیست (HSE) را به عنوان یک موضوع در بالاترین اولویت در اجرای تجارت خود قرار می دهیم و یک سیستم مدیریت بهداشت حرفه ای، ایمنی و محیط زیست (سیستم مدیریت) ایجاد کرده ایم که با استانداردهای بین المللی مانند ISO 14001 و ISO 45001 مطابقت دارد . بر همین اساس ایجاد  و اجرای استانداردHSE-MS می تواند کل عملکرد سازمان را به شگل گسترده ای تغییر دهد. علاوه بر این به طور مداوم فعالیت های بهبودی را با هدف جلوگیری از حوادث شغلی و به حداقل رساندن اثرات زیست محیطی انجام می دهد.

وظایف اصلی HSE-MS به شرح زیر است:

 • تعیین اهداف HSE سالانه که در کل سازمان گسترش می یابد و مدیریت پیشرفت در جهت آنها
 • اجرای مشترک تمرینات واکنش اضطراری HSE و انجام مشاوره در مورد نکات لازم برای بهبود
 • به اشتراک گذاری داده های آماری HSE و گزارش های حوادث و انجام مشاوره در مورد نکات لازم برای بهبود با تجزیه و تحلیل حوادث.
 • انجام ممیزی HSE و انجام مشاوره در خصوص نکات لازم برای بهبود
 • بررسی عملکرد در راستای اهداف HSE و انجام مشاوره در خصوص نکات لازم برای بهبود.
 • ارائه آموزش HSE و پرورش فرهنگ HSE
 • به رسمیت شناختن شعبه هایی که دستاوردهای برجسته ای در HSE دارند

مراحل صدور گواهینامه با طاها مدیران:

مرحله اول

فرم شناخت طاها مدیران را تکمیل کنید تا بتوانیم شرکت و نیازهای شما را درک کنیم. این کار را می توانید با تکمیل فرم درخواست رسمی آنلاین انجام دهید. ما از این اطلاعات برای تعریف دقیق دامنه ارزیابی شما استفاده خواهیم کرد.

مرحله دوم

هنگامی که درخواست شما را مشاهده کرده ایم، با شما تماس خواهیم گرفت و متناسب با نوع درخواست شما اطلاعات لازم را برای شروع همکاری به شما خواهیم داد. زمانی که سازمان شما شرایط لازم برای دریافت گواهینامه را داشت، همکاران ما حسابرسی اولیه صدور گواهینامه را تشکیل می دهند. توجه داشته باشید همکاران ما در روز ممیزی در کنار شما خواهند بود و از مجموعه شما دفاع میکنند.

مرحله سوم

پس از یک ممیزی موفق، گواهینامه استاندارد مورد نیاز صادر می شود. گواهینامه به مدت سه سال معتبر است و از طریق یک برنامه ممیزی نظارت سالانه و یک ممیزی مجدد برای تایید صلاحیت سه ساله حفظ می شود.