۷ راهکار اصلی سازمان ایمنی و بهداشت شغلی (OSHA)برای یک سیستم ایمنی و بهداشتی موثر

Health-and-safety-system

اقدامات ایمنی و بهداشتی در محل کار در واقع فقط کاهش خطر آسیب های ناشی از کار و بیماری ها نیست. بلکه یک برنامه ایمنی و بهداشتی موثر است که با ابزارها و آموزش ها کارکنان را آماده میسازد تا برای خود یک محیط امن ایجاد کنند، روحیه و بهره وری کارمندان را بهبود می بخشد و همچنین خطر کمتر در حوادث منجر به کمتر شدن مطالبات و هزینه های مربوط به جبران خسارت کارگران می شود.

OSHA در سال ۱۹۸۹ چهار راهنما برای مدیریت و حفاظت از سلامت و ایمنی کارکنان صادر کرد. چهار عاملی که OSHA توصیه می کند شامل تعهد مدیریت،مشارکت کارکنان، تجزیه و تحلیل ایمنی محل کار، پیشگیری و کنترل خطرات و آموزش ایمنی و بهداشت است. این چهار دسته گسترده را می توان به هفت عنصر اساسی برای اقدامات بهداشتی و ایمنی در محل کار تقسیم کرد.

رهبری مدیریت

تغییر در محل کار همیشه از اوج ناشی می شود. برای اینکه کارمندان بهداشت و ایمنی را جدی بگیرند، باید تعهد مدیریتی به اقدامات ایمنی و بهداشتی را در محیط کار ببینند. مدیریت باید به عنوان یک رهبر متعد پذیرفته شود و اقدامات ایمنی را به عنوان یکی از فرهنگ های اصلی شرکت در سازمان بگنجاند.

بیشتر بخوانید: استاندارد های ISO برای جلوگیری از شیوع کرونا (COVID 19)

مشارکت کارگران

هر آنچه که مدیریت در ارتقا بهداشت و ایمنی مهم است، مشارکت کارگران نیز از اهمیت برخوردار است. کارمندان باید در طول طراحی و اجرای مراحل ایمنی، در روند کار تصمیم گیری کنند. به هر حال، کارمندان با خطرات محل کار آشنا هستند و می توانند نگرانی هایی را ایجاد کنند که ممکن است مدیریت مشارکت ها را نادیده بگیرند.

همه کارمندان باید بخشی از اجرای اقدامات بهداشتی و ایمنی در محل کار را احساس کنند و باید بتوانند درک کاملی از حقوق و مسئولیت های ایمنی خود را نشان دهند.

شناسایی و ارزیابی خطر

برای انجام یک تجزیه و تحلیل خطرات شغلی مداوم، باید روش هایی در نظر گرفته شود. شروع با تجزیه و تحلیل جامع سایت کار اساسی و ادامه با به روزرسانی ها و نظرسنجی های معمول. از شاخص های پیشرو ایمنی برای شناسایی و ارزیابی خطرات قبل از وقوع حوادث استفاده کنید. شناسایی و ارزیابی خطر یک پروژه در حال انجام است ، که به طور مداوم محل کار را برای خطرات احتمالی دوباره ارزیابی می کند.

کارمندان باید نقش فعالی در شناسایی و ارزیابی خطر داشته باشند. ابزارهایی را برای آگاهی دادن به ناظران در مورد شرایط خطرناک و تشویق کارمندان برای استفاده از سیستم در اختیار کارمندان قرار دهید. این اجازه می دهد تا برنامه ایمنی شما از بینش کارمندان استفاده کند و ابزارهایی را برای ایجاد نگرانی در اختیار کارمندان قرار می دهد. اگر کارمندان از انتقام جویی به دلیل گزارش دادن مشکلات ترس دارند، نگرانی های گزارشگری را به صورت ناشناس به آنها انتخاب کنید. نرم افزار مدیریت EHS به کارمندان این امکان را می دهد تا مشکلات را در زمان واقعی گزارش دهند.

پیشگیری و کنترل خطر

هنگامی که یک مسئله ایمنی و بهداشت شناسایی می شود، مدیریت و کارکنان با هم همکاری می کنند تا بهترین روش ها را برای از بین بردن، پیشگیری یا کنترل خطر انتخاب کنند و آنها را اجرا کنند. از بین بردن خطر موثرترین گزینه است. اگر این امکان پذیر نیست، می توان از کنترل های مهندسی و اداری برای جدا کردن خطر و یا محدود کردن تعداد کارمندان در معرض خطر استفاده کرد. تجهیزات محافظت شخصی اگرچه اغلب لازم است، آخرین خط دفاعی در برابر خطرات محیط کار است.

برنامه آموزش و پرورش

همه کارمندان از جمله مدیریت باید آموزش ایمنی مناسب و مؤثر از موضوعات ایمنی عمومی مانند تکنیک های بالابر ایمن و همچنین از ایمنی انبار گرفته تا آموزش های تخصصی مانند جوشکاری و آموزش ایمنی DOT HAZMAT را داشته باشند.

علاوه بر این، همه کارکنان باید نحوه عملکرد بهداشت و ایمنی شرکت و نحوه اجرای آنها را بفهمند. از نظر سنجی و پرسشنامه های دوره ای می توان درک نیروی کار شما از شیوه های ایمنی و بهداشت در محل کار را ارزیابی کرد.

ارزیابی و بهبود

وقتی صحبت از اقدامات ایمنی و بهداشتی می شود، همیشه جای پیشرفت دارد. برنامه شما باید دائماً خطرات محل کار را کنترل کرده و روشهای موجود را برای کارایی ارزیابی کند. وقتی بهداشت و ایمنی را در نظر می گیرید ، “بهترین روشها” را هدف قرار ندهید. درعوض، “اقدامات بهتر” را هدف قرار دهید. مهم نیست که سیاست های فعلی شما چقدر کارآمد به نظر می رسند ، همیشه فرض کنید که زمینه برای پیشرفت وجود دارد.
مدیریت پیمانکاران / کارکنان ستادی

شیوه های بهداشت و ایمنی در محل کار فقط در مورد کارمندان شما اعمال نمی شود. همه پیمانکاران و آژانس های کارکنان باید موافقت کنند که به سیاست های ایمنی شما متعهد باشند و سطح ایمنی یکسانی را برای کارمندان خود ارائه دهند. قبل از شروع هر طرف خارجی، رویه های ایمنی خود را با آنها در میان بگذارید تا از سوتفاهم جلوگیری کنید.

حفظ روش های ایمنی و بهداشتی کارآمد در محل کار، مدارک مختلفی را به صورت گزارشات مربوط به حوادث، فرم های انطباق و گواهینامه های آموزشی ایجاد می کند. استفاده از نرم افزار مدیریت EHS به شما امکان می دهد اسناد را ساده تر کنید، دسترسی آسان به اطلاعات و فرم های گزارش را برای کارمندان فراهم کنید و اسناد مهم را به طور ایمن در فضای ابری ذخیره کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.