سوالات متداول

سوالات متداول

ایزو (ISO) یا سازمان بین المللی استاندارد، یک سازمان بین‌المللی مستقل و غیردولتی است که کارشناسان را برای به اشتراک گذاشتن دانش و توسعه استانداردهای بین‌المللی که از نوآوری حمایت می‌کنند و راه‌حل‌هایی برای چالش‌های جهانی ارائه می‌کنند گرد هم می‌آورد.

ایزو (ISO) مخفف کلمه International Organization for Standardization”” یا سازمان بین المللی استاندارد میباشد.

گواهینامه ایزو مهر تاییدی است از یک نهاد شخص ثالث که یک شرکت مطابق با یکی از استانداردهای بین المللی توسعه یافته و منتشر شده توسط سازمان بین المللی استاندارد رفتار می کند.

گواهی ISO به مشتریان کلیدی شما نشان می‌دهد که کسب‌وکاری خوب اداره می‌کنید که ساختار پایدار و آماده رشد دارد.

هر استاندارد ISO مزایای خاص خود را دارد، به عنوان مثال:

 • ISO 9001 کمک میکند مشتریان خود را در اولویت قرار دهید
 • ISO 27001 از سیستم‌ها، داده‌ها و آبرو شما محافظت می‌کند
 • ISO 14001 اثرات زیست محیطی شما را کاهش می دهد
 • ISO 45001 به شما کمک می‌کند از افراد خود محافظت کنید

مزایای مشترک در همه استانداردهای ISO عبارتند از:

 • افزایش کارایی
 • کاهش هزینه ها
 • بهبود رضایت مشتری
 • کارمندان متعهد‌تر
 • کاهش خطرات
 • به برد شما در مناقصات کمک می کند

با دریافت گواهینامه ISO ، تعهد سازمان خود را به دستیابی به اهداف خود و افزایش اعتبار و اعتماد مشتری به محصول یا خدمات خود ثابت می‌کنید.

هزینه های صدور گواهینامه ISO بسته به اندازه یک سازمان و سطحی که شرکت در حال حاضر با توجه به فرآیندها و رویه ها در آن اداره می شود، متفاوت است. اگر تصمیم دارید بیش از یک استاندارد را همزمان دریافت کنید، مجموعه ما برای شما تخفیفاتی در نظر میگیرد. ما یک سرویس ساده و مقرون به صرفه با شرایط پرداخت انعطاف پذیر ارائه می دهیم. می‌توانید در اینجا درخواست قیمت اخذ ایزو دهید.

با توجه به سفارشی بودن پیشنهادات ما و تعداد متغیرهایی که می توانند بر هزینه صدور ایزو تاثیر بگذارند، ما دوست داریم مشتریان خود را ملاقات کنیم تا قبل از ارائه هزینه ها به آنها کمی بهتر بشناسیم.

اگر برای شما سوال پیش آمده که کدام مرجع برای صدور گواهینامه مناسب تر است، باید به این دقت کنید که باید حتما از کمپانی های بین المللی معتبر صدور گواهینامه که تحت اعتبار انجمن های اعتبار بخشی بین المللی مانند  IAF  هستند،اقدام به اخذ گواهینامه ها کنید.

ما در طاها مدیران با کمپانی های معتبری نظیر BRS و TRB همکاری داریم که تحت اعتبار انجمن اعتبار بخشی IAF  قرار دارند و شما میتوانید از اعتبار گواهینامه خود اطمینان داشته باشید. برای ثبت درخواست اخذ گواهینامه کلیک کنید.

یک CB (Certification Body) که به عنوان یک کمپانی ثبت کننده اعتباربخشی شناخته می شود، نهادی است که با صدور گواهینامه های ISO اعتبار را برای شرکت هایی که مطابقت خود را با استاندارد سیستم مدیریت ISO  نشان داده اند، تضمین می کند.

ما در طاها مدیران مفتخریم که با ۱۵ کمپانی معتبر صدور گواهینامه بین المللی معتبر همکاری داریم. شما میتوانید لیست این کمپانی ها را در لیست کمپانی های صدور گواهینامه ببینید.

فرآیند شش مرحله‌ای ساده ما گرفتن گواهینامه را بسیار آسان می‌کند!

 1. تکمیل فرم اطلاعات
 2. بررسی و ارسال طرح توسط همکاران ما
 3. تنظیم قرارداد
 4. ارسال پک مستندات
 5. اعلام برنامه ممیزی
 6. ثبت و صدور گواهینامه

هدف اصلی ما این است که فرآیند را برای شما تا حد امکان ساده نگه داریم.

شما در مرحله ششم گواهینامه دریافت خواهید کرد. سیستم ها بر بهبود مستمر متمرکز هستند، بنابراین ما به طور منظم از شما بازدید خواهیم کرد تا اطمینان حاصل کنیم که شما در مسیر بهبود مستمر هستید. شما میتوانید برای مشاهده جزئیات هر مرحله از مراحل اخذ ایزو دیدن کنید. همچنین میتوانید از اینجا درخواست اخذ ایزو ثبت کنید.

درحالیکه اخذ استانداردهای ایزو برای همه سازمان ها الزامی نیست اما میتواند باعث بهبود کیفیت و کاهش هزینه های سازمان شود. همچنین کمک میکند مشتریان به شما بیشتر اعتماد کنند.

گواهینامه های ایزو باید از مراجع معتبر ایزو صادر شوند. برای تشخیص اعتبار گواهینامه ایزو باید توجه کنید که هر گواهینامه ایزو یک کد رجیستر دارد که از طریق کمپانی صادرکننده گواهی میتوان اقدام به استعلام اعتبار گواهینامه کرد.

قبل از اینکه بتوانید گواهینامه دریافت کنید، ابتدا باید فرآیندهای تولید خود را توسعه داده و مستندسازی کنید و روش های صحیح را اجرا کنید تا اطمینان حاصل کنید که می توانید استانداردهای کیفیت خود را حفظ کنید.

در اینجا چهار مرحله ضروری برای تبدیل شدن به یک کسب و کار دارای گواهی ISO آورده شده است.

سیستم مدیریت خود را توسعه دهید: در این مرحله ابتدا فرآیندهای اصلی یا تجاری خود را شناسایی کنید. سپس فرایند های مستند سازی را با مشارکت همکاران خود انجام دهید. در نهایت اسناد را برای کسانی که نیاز به دسترسی به اطلاعات دارند تایید و توزیع کنید.

سیستم مدیریت مدنظر خود را پیاده سازی کنید: شما باید اطمینان حاصل کنید مراحل همانگونه که در مستندات شما اورده شده است اجرا میشوند و کارکنان به خوبی درباره وظایف خود آموزش دیده اند. شما در این مرحله همچنین باید امکان گزارش دهی موثر برای نظارت بر انجام کارها را فراهم کنید و در صورتی که فرایندی نیاز به بهبود داشت آنرا بهبود دهید.

بررسی کنید که سیستم شما موثر است: انجام ممیزی و بررسی فرآیندها و سیستم برای انطباق و اثربخشی در این مرحله انجام میشود. و در  این حین نقاط قوت و ضعف سیستم مدیریت را شناسایی کنید و آنرا گزارش دهید تا درصورت لزوم اقدامات پیشگیرانه یا اصلاحی انجام شود.

سیستم خود را ثبت کنید: در اخرین مرحله شما باید سازمان صدور گواهینامه مد نظر خود را انتخاب کنید و اسناد سیستم مدیریت خود را برای بررسی مطابقت با استاندارد برای انها ارسال کنید. سپس برای بررسی توسط حسابرس خارجی آماده شوید تا تأیید کند که الزامات سیستم برآورده شده است و سیستم مدیریت به طور موثر پیاده سازی شده است.

مشاوران طاها مدیران با سالها تجربه در زمینه پیاده سازی مستندات و الزامات در تمامی این مراحل همراه شما خواهند بود تا بتوانید به ساده ترین و بهترین نحو سیستم مدیریت خود را پیاده سازی کنید.

گواهینامه های ایزو با اعتبار ۳ ساله صادر میشوند و مشمول ممیزی های مراقبتی سالیانه می شوند تا اطمینان حاصل شود که شما همچنان با آن استاندارد مطابقت دارید.

ما در طاها مدیران از  بازدیدهای سالانه پشتیبانی را ارائه می دهیم تا اگر در هر زمینه ای مشکلی داشتید، پشتیبانی بیشتری به شما ارائه دهیم. بنابراین عدم صدور گواهینامه مجدد نادر است.

ما معتقدیم حدود سه سال طول می کشد تا یک سیستم مدیریت به طور کامل به بلوغ برسد و تا این مرحله، بیش از ۹۰ درصد مشتریان ارزشی را که سیستم مدیریتی آنها ارائه می دهد، تشخیص می دهند.

در سال ۱۳۹۱، زمانی که تحریم‌ها علیه ایران آغاز شد، بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌ها ایران را تحریم کردند. در همین حین برخی از مشهورترین مراکز اعتبار بخشی جهانی(Accreditation Body)، ارتباط خود را با کشور ما قطع کردند، از جمله مرکز اعتباردهی انگلستان (UKAS) و مرکز اعتباردهی آلمان (DAKKS).

پس از برجام در سال ۲۰۱۶ این تحریم ها لغو شدند اما متاسفانه صدور گواهینامه‌های فاقد اعتبار پس از برطرف شدن تحریم ایران از سوی ایزو همچنان ادامه دارد و سودجویان به دلیل نااگاهی مشتریان با این راه از آنها کلاه‌برداری می‌کنند. به همین دلیل مرکز ملی تایید صلاحیت ایران  (NACI)درباره این گواهینامه‌ها، اطلاعیه‌های گوناگونی صادر کرده است.

به دلیل وجود برخی شرکت ها که از طرف نهاد های اعتبار بخشی بین المللی تایید نشده اند، در جهت صدور گواهینامه معتبر، بهتر است پیش از مراجعه به هر مرکز صدور گواهینامه، اعتبار گواهینامه های آنها را بررسی کنید.

شرکتهای صادرکننده گواهینامه ISO در سراسر دنیا با نام CB (Certification Body) نامیده میشوند.

شرکتهای صادرکننده گواهینامه ایزو بسیار زیادی در ایران وجود دارند که بعضا توسط مرکز استاندارد کشور ایران تایید شده اند منتها اکثرا بصورت کاملا خصوصی فعالیت میکنند .

مرکز ملی تایید صلاحیت ایران  NACI  توسط انجمن اعتبار سنجی  IAF  تایید شده است. لذا شرکت های صادرکننده گواهینامه ایزو باید مورد تایید سازمان ملی تایید صلاحیت ایران  NACI باشند . جهت اطلاع بابت مراکز صدور گواهینامه ایزو معتبر ایرانی میتوانید به سایت مرکز ملی تایید صلاحیت ایران  NACI مراجعه فرمایید.

ISO 9001 به عنوان استاندارد بین المللی تعریف شده است که الزامات یک سیستم مدیریت کیفیت (QMS) را مشخص می کند. سازمان ها از این استاندارد برای نشان دادن توانایی ارائه مداوم محصولات و خدماتی که نیازهای مشتری و مقررات را برآورده می کنند، استفاده می کنند. این محبوب‌ترین استاندارد در سری ISO 9000 و تنها استاندارد در این سری است که سازمان‌ها می‌توانند به آن گواهی دهند.

برای جستجوی استانداردهای فنی مطرح می توانید از سایت های زیر استفاده کنید:

S&P Global Standards Store

Techstreet Store

البته دقت کنید برای جستجو در سایت اول باید IP خود را از ایران تغییر دهید ولی سایت techstreet این مشکل را ندارد.

مشاوران مجرب ما در طاها مدیران تخصص لازم برای ارائه خدمت مشاوره و پیاده سازی همه استاندارد ها را دارند. برای مشاهده لیست همه استاندارد های عمومی و تخصصی کسب و کار خود میتوانید به لیست همه استاندارد ها مراجعه کنید.

در صورتیکه نیاز به گواهینامه ای دارید و آنرا در لیست همه استانداردها پیدا نکردید میتوانید از طریق یکی از راه های ارتباطی با ما تماس بگیرید. مشاوران ما در اسرع وقت با شما ارتباط خواهند گرفت.

درصورتیکه شما الزامات و مستندات استاندارد مدنظر را در سازمان خود پیاده کرده اید، اخذ گواهینامه حداکثر ۲ ماه زمان می‌برد.

درغیر این صورت اگر اجرای پیاده سازی مستندات را در سازمان خود انجام نداده اید بسته به اندازه سازمان و فعالیت شما این پیاده سازی و اخذ گواهینامه زمان متغیری دارد.

در صورتیکه میخواهید گواهینامه خود را فوری دریافت کنید میتوانید این را با مشاوران ما درمیان بگذارید، مشاوران ما تمام تلاش خود را به کار میبندند تا به شما کمک کنند در کوتاهترین زمان ممکن گواهینامه خود را دریافت کنید.

مشاوره برای گواهینامه های ایزو  یا پیاده سازی سیستم های مدیریت چیزی است که ما برای بهبود مدیریت، افراد، اسناد، فرآیندها و سیستم به طور کلی به سازمان ها ارائه می دهیم و متعاقباً منجر به آموزش می شود. ما در طاها مدیران،به شرکت ها کمک می کنیم تا به استانداردها وسیستم های مدیریتی ودرنهایت به مدیریت تعالی دست یابند.

بله. همه دوره‌های آموزشی ما برای توسعه درک و توانایی شما برای اجرای یک سیستم مدیریت مؤثر طراحی شده‌اند. چه در فکر پیاده سازی باشید و چه در حال حاضر درگیر اجرای روزمره سیستم مدیریت خود باشید، چیز جدیدی برای یادگیری خواهید داشت.

ما انواع سبک های آموزشی را برای مطابقت با نیازهای یادگیری فردی در کلاس درس حضوری، آنلاین یا در محل کار شما ارائه می دهیم.

درصورتیکه میخوهید به مشاور سرممیزی متخصص تبدیل شوید هم میتوانید در دوره های تخصصی سرممیزی ما شرکت کنید و در نهایت گواهینامه بین المللی دریافت کنید.

بله. درصورتیکه ما با کمپانی صادرکننده گواهی شما همکاری داشته باشیم میتوانیم از همان کمپانی مجددا گواهینامه شما را تمدید کنیم. در غیر اینصورت کمپانی صدور گواهینامه معتبر دیگری را به شما معرفی میکنیم و گواهینامه را از آنجا برای شما صادر میکنیم. در هر دو صورت اگر شما مستندات استاندارد خود را دراختیار داشته باشید نیازی به پیاده سازی مجدد مستندات نیست.

خدمات مشاوره ما در طاها مدیران برای شما مشتریان گرامی در نقاط مختلف کشور، به این صورت است که مستندات مخصوص سازمان شما را طراحی و ارائه میدهیم و در صورت داشتن هرگونه سوالی به صورت تلفنی پاسخگوی شما عزیزان هستیم.

درصورت دریافت گواهینامه حداکثر تا ۱۰ روز کاری میتوانید گواهینامه خود را دریافت کنید.

برای مشاهده تمام استاندارد های عمومی و تخصصی مرتبط با کسب و کار خود میتوانید به صفحه استاندارد های مرتبط با کسب و کار شما مراجعه کنید. درصورتیکه نمیتوانید کسب و کار خود را پیدا کنید با ما تماس بگیرید تا مشاوران ما شما را راهنمایی کنند.

بله! گواهی ISO برای هر کسب و کاری که محصولی تولید میکند، هرچند کوچک، مناسب است.

گواهینامه های ایزو سه ساله صادر میشوند. اما هر سال برای بررسی مطابقت سازمان با سیستم مدیریت موردنظر مراقبی های سالانه انجام میشود. اما ممیزی مجدد تایید برای تمدید اعتبار گواهینامه بعد از اتمام اعتبارش (بعد از سه سال) انجام میشود.

ممیزی از راه دور به استفاده از شبکه های اجتماعی برای تبادل اطلاعات، مصاحبه با سازمان ممیزی شونده و غیره اشاره دارد.زمانیکه امکان استفاده از روش های حضوری برای سازمان، مطلوب نیستند.

ما برای سازمان هایی که امکان برگذاری حضوری ممیزی را ندارد، خدمت ممیزی از راه دور را ارائه میدهیم.برای دریافت اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

در سال ۲۰۱۸،ISO ۴۵۰۰۱ جایگزین OHSAS ۱۸۰۰۱ ، مرجع سابق جهانی برای سلامت و ایمنی محیط کار شد.

حال سوال این است اگر OHSAS 18001 دارید،لازم است ISO 45001 را  دریافت کنید؟ پاسخ کوتاه بله است، زیرا ISO 45001 جایگزین OHSAS 18001 شده است. اطلاعات بیشتر درباره تفاوت ISO 45001 و OHSAS 18001 را در این مقاله بخوانید.