ISO 45003 سیستم مدیریت ایمنی و استرس در محل کار

Stress-management-in-Corona.jpg

چگونه یک استاندارد جدید برای مدیریت سلامت روانی در محیط کار به تغییر بخش آموزش کمک می کند؟

بسیاری از مشاغل حتی در بهترین زمان دارای عنصر استرس هستند، اما بیماری همه گیر کنونی بسیاری از کارکنان را به محدودیت های خود کشانده است. آخرین استاندارد کمیته ایمنی و بهداشت حرفه ای ISO نمی توانست به موقع باشد. ISO 45003 که در اوایل سال جاری (۲۰۲۱) منتشر شد، با هدف کمک به سازمان‌ها از همه نوع و همه بخش‌ها برای اعمال شیوه‌های خوب برای مدیریت سلامت روانی و رفاه کارکنان است.

آموزش و پرورش تنها یکی از این بخش هاست. با قرار گرفتن در خط مقدم همه‌گیری، با میلیاردها کلاس آنلاین، زندگی و سطح استرس دانش‌آموزان و معلمان قطعاً به چالش کشیده شد. استرس دانش آموزان به خوبی ثبت شده است، اما کارکنان این مؤسسات آموزشی نیز در خط مقدم بودند.

با شناخت مزایای بالقوه ISO 45003، بسیاری از مؤسسات آموزشی در سراسر جهان در حال اجرای این استاندارد هستند. در حالی که هنوز برای دیدن بازخورد کامل خیلی زود است، اما نشانه هایی وجود دارد که باعث ایجاد موج هایی از تغییر برای بهتر شدن می شود . ما با برخی از دانشگاهیان در مورد استرس محل کار در دانشگاه، تأثیر همه‌گیری و اینکه چگونه این استاندارد جدید باعث امید است صحبت می‌کنیم.

بهترست بدانید: ۷ راهکار اصلی سازمان ایمنی و بهداشت شغلی (OSHA)برای یک سیستم ایمنی و بهداشتی موثر

فشار بر آموزش

وقتی همه‌گیری در اوایل سال ۲۰۲۰ شروع شد، به بیشتر مؤسسات آموزشی در سراسر جهان حدود یک هفته فرصت داده شد  تا درهای خود را ببندند و کل برنامه خود را آنلاین بگذارند. از آن زمان تاکنون، وضعیت غیرقابل پیش بینی بودن تنها مورد ثابت برای دانش آموزان و معلمان بوده است. جای تعجب نیست که مطالعات متعدد تأثیر عمیق آن را بر سلامت روان کارکنان مدرسه و دانشگاه، هم در دوره‌های قرنطینه و هم هنگام بازگشت به کلاس درس، نشان داده‌اند. نگرانی در مورد چگونگی ارائه موثر دوره های آنلاین و فشاری که با دانستن اینکه آنها آینده بسیاری از جوانان را در دست دارند، به طور قابل پیش بینی منجر به افزایش علائم اضطراب، افسردگی و استرس برای بسیاری شد.

آموزش انلاین اجباری

حتی قبل از همه‌گیری، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد بسیاری از کارکنان دانشگاهی از استرس ناشی از کار رنج می‌بردند و مسائل مربوط به سلامت روان و فرسودگی شغلی مشکل مهمی بود. آدیتیا جین، یکی از اعضای کمیته ایمنی و بهداشت شغلی ISO و دانشیار مدیریت منابع انسانی در دانشکده بازرگانی دانشگاه ناتینگهام، می‌گوید این بیماری همه‌گیر، تنها کاری را که قبلاً یک کار چالش برانگیز بود، تقویت کرد.

«در مقایسه با سایر بخش‌ها، آموزش شیوع بیشتری از خطرات روانی اجتماعی دارد. معلمان و استادان همیشه در معرض مردم هستند و مشاغل اغلب با کمبود منابع دستمزد کمتری می گیرند. اما شاید خسته‌کننده‌ترین آنها احساس مسئولیتی است که معلمان نسبت به تأثیری که آموزش بر زندگی جوانان دارد احساس می‌کنند.» او می‌افزاید که همه اینها با مسائل مدیریتی ترکیب می‌شود و بسیاری از نقش‌های مدیریتی توسط افرادی که برای این کار مجهز نیستند یا با دخالت‌های سیاسی مواجه هستند پر می‌شوند و فشارها همچنان ادامه دارد.

حتی قبل از همه‌گیری، بسیاری از افراد شاغل در دانشگاه با سلامت روانی ضعیف دست و پنجه نرم می‌کردند. بارهای کاری سنگین، عدم شناخت و فشار برای موفقیت در چیزی که معیار مشخصی برای موفقیت است، همگی تاثیر خود را می گذارند. سپس همه‌گیری فرا رسید، که بار کاری را افزایش داد و تعادل کار و زندگی آنها را از بین برد، همراه با همان استرس‌ها و اضطراب‌های مربوط به سلامت و عدم اطمینان که همه با آن مواجه بودند.

فرسودگی شغلی منفجر شد. یک مطالعه ایالات متحده که اکتبر گذشته توسط The Chronicle of Higher Education و شرکت خدمات مالی Fidelity Investments در بوستون، ماساچوست انجام شد، نشان داد که تقریباً ۷۰٪ از پاسخ دهندگان گفتند که در سال ۲۰۲۰ احساس استرس می کنند، در حالی که این میزان در سال ۲۰۱۹ ۳۲٪ بود و بسیاری دیگر احساس خستگی می کردند، و عصبانی بودند.

پیشگیری کلیدی است

پروفسور استاورولا لکا، استاد بازنشسته سیاست کار و سلامت در دانشگاه ناتینگهام، می‌گوید که در حالی که اکثر مؤسسات آموزشی نسبت به تأثیر بیماری همه‌گیر بر کارمندان کور نبودند، حمایت‌هایی که اعمال می‌شد عمدتا واکنشی بود، مانند خطوط کمک. و برنامه های کمک به کارکنان

بیشتر بخوانید: نگهداری از اطلاعات سازمان در برابر حملات سایبری با ISO 27110

او می‌گوید: «نظرسنجی‌هایی از کارکنان در مورد تأثیر این همه‌گیری وجود داشت که نشان‌دهنده افزایش استرس مرتبط با کار و مشکلات مداوم حجم کار بود». متأسفانه همه‌گیری نشان داد که هنوز یک رویکرد پیشگیرانه برای مدیریت خطرات روانی اجتماعی در محل کار و ارتقای یک محل کار سالم وجود ندارد.»

جین می افزاید، با این حال، دستورالعمل های بسیاری نیز وجود دارد که به مؤسسات آموزشی کمک می کند تا این موضوع را مدیریت کنند و از کارکنان پشتیبانی کنند تا انعطاف پذیری خود را در برابر استرس افزایش دهند. او می گوید: انعطاف پذیر بودن کافی نیست.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.