ISO/IEC 29140 استاندارد بین المللی آموزش و یادگیری تکنولوژی

ISO/IEC 29140 استاندارد بین المللی آموزش و یادگیری تکنولوژی

تاریخچه استاندارد ISO 29140

از زمانی که ISO/IEC TS ۲۹۱۴۰-۱:۲۰۱۱ و ISO/IEC TS ۲۹۱۴۰-۲:۲۰۱۱ منتشر شدند، نوآوری های تکنولوژیکی و استفاده روزافزون از فناوری تلفن همراه در یادگیری و آموزش وجود داشته اند، همانطور که در بسیاری از مطالعات مروری و متاآنالیز در مورد یادگیری سیار نشان داده شده است. این دو استاندارد به روز شدند و با ISO/IEC TS ۲۹۱۴۰:۲۰۲۰ جایگزین شدند. که در سال ۲۰۲۱ با این نسخه جایگزین شد. رشد اشتراک‌های پهنای باند تلفن همراه فعال به‌طور قابل‌توجهی افزایش یافته است و نرخ نفوذ در سراسر جهان از ۴،۰ اشتراک در هر ۱۰۰ نفر در سال ۲۰۰۷ به ۶۹٫۳ در سال ۲۰۱۸ افزایش یافته است. علاوه بر این، تقریباً کل جمعیت جهان یا ۹۶ ٪ اکنون در دسترس یک شبکه تلفن همراه زندگی می کنند. همچنین، ۹۰ درصد از جمعیت جهان می توانند از طریق شبکه ۳G یا با سرعت بالاتر به اینترنت دسترسی داشته باشند. در چنین شرایطی یک نیاز فوری برای تجدید نظر در استاندارد های استفاده از تکنولوژی سیار در آموزش و پرورش احساس شد. مطالب مرتبط: استاندارد بین المللی ISO 21001 برای سازمان های آموزشی (سیستم مدیریتی برای سازمان های آموزشی)

ایزو ۲۹۱۴۰ چیست؟

از آنجا که مدارس ، دولت ها ، سازمان ها و مشاغل در سراسر جهان اطلاعات را از طریق تلفن های همراه منتقل میکنند ، نیاز به تعیین استانداردهایی برای نمایش نحوه انتقال اطلاعات از طریق تلفن همراه برای یادگیری و آموزش و پرورش وجود دارد. این نیاز فزاینده با تقاضا برای مواد آموزشی که می تواند به راحتی بین سازمان ها و یادگیرندگان به اشتراک گذاشته شود و در هر موقعیت جغرافیایی در دسترس افراد قرار گیرد، افزایش می یابد. یادگیری سیار این پتانسیل را دارد که فراگیران را با دسترسی بیشتر به اطلاعات و مواد آموزشی و راهنمایی و پشتیبانی از هر جایی به جای یک مکان جغرافیایی خاص در یک زمان خاص، فراهم کند. هنگامی که یادگیری سیار به طور مدبرانه و به خوبی اجرا شود، پتانسیل افزایش کارایی و بهره وری برای یادگیری، آموزش و پرورش در بخش های مختلف را دارد. فناوری های موبایل علاوه بر اینکه یک وسیله ارتباطی هستند، دسترسی آسان به مطالب آموزشی نامحدود را در هر زمان و هر مکان فراهم می کنند. که امکان یادگیری دانش آموز محور را فراهم می کند و یادگیری را با توجه به تفاوت ها و نیازهای فردی فراهم می کند.
ISO-29140-استاندارد-اموزش-ازطریق-موبایل
این استاندارد یک مدل اطلاعات خاص برای یادگیری از طریق تلفن همراه ایجاد می کند تا محیط های یادگیری، آموزش و پرورش را قادر سازد تا نیازهای خاص شرکت کنندگان تلفن همراه را منعکس کند. این دستورالعمل در مورد استفاده از یک مدل اطلاعات برای فناوری تلفن همراه در یادگیری، آموزش و پرورش (یادگیری تلفن همراه) ارائه می دهد.

این استاندارد برای چه کسانی مناسب است؟

ISO 29140 را می توان به عنوان مرجع برای افراد زیر استفاده کرد:
  • توسعه دهندگان نرم افزار
  • مجریان
  • طراحان آموزشی
  • معلمان
  • مربیان
  • سیستم های خودکار
  • و سیستم های مدیریت یادگیری
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.