ISO 8062 استاندارد بین المللی ریخته گری و قالب گیری

ISO 8062 استاندارد بین المللی ریخته گری و قالب گیری

ایزو ۸۰۶۲ درباره چیست؟

ایزو ۸۰۶۲ یک استاندارد برای مشخصات هندسی محصول است،همچنین این استاندارد ویژگی هایی را برای قالب گیری ارائه میکند. استاندارد ایزو ۸۰۶۲ سیستمی از درجه های تحمل، نمرات زاویه کشش (مخروطی) و درجه های مجاز قالب گیری را برای فلزات ریخته گری و آلیاژهای آنها تعریف می کند. تلورانس های ابعادی کلی به طور مستقل از یکدیگر (بدون سیستم مبنا) اعمال می شوند. ارزیابی شکل کلی قطعه کار دشوار یا حتی غیرممکن است. این استاندارد توسط کمیته فنی ISO/TC ۲۱۳، مشخصات و تأیید محصول از نظر ابعادی و هندسی تهیه شده است.

بخش ۱

این بخش از ISO ۸۰۶۲ واژگانی از اصطلاحات و تعاریف مورد استفاده برای توصیف ویژگی‌ها، شکل‌ها و انواع تلورانس در هنگام تخصیص تلورانس‌های ابعادی و هندسی به قطعات قالب‌گیری شده در مشخصات محصول هندسی (GPS) ارائه میدهد.

بخش ۲

این بخش از ISO ۸۰۶۲ قوانینی را برای ابعاد هندسی و تحمل قطعات قالب‌گیری شده نهایی و قطعات ماشین‌کاری شده از قطعات قالب‌گیری شده ارائه می‌دهد. همچنین قوانین و قراردادهایی را برای نشانه های این الزامات در اسناد فنی محصول ارائه می دهد و نسبت ها و ابعاد نمادهای گرافیکی مورد استفاده را مشخص می کند. ISO 8062-2 نمادهایی را ارائه می‌کند که ممکن است برای شناسایی کامل بودن نسبی ویژگی‌ها و قطعات قالب‌گیری شده استفاده شوند.
iso-8062-استاندارد-قالب-گیری

بخش ۳

این بخش از ISO ۸۰۶۲ ابعاد هندسی عمومی قابل تحمل و همچنین درجه‌های مجاز قالب گیری را برای قطعات ریخته‌گری مشخص می‌کند. این برای ابعاد هندسی قابل استفاده است و نیاز به قالب گیری قطعات ریخته گری در تمام فلزات ریخته گری و آلیاژهای آنها تولید شده توسط فرآیندهای مختلف تولید ریخته گری می باشد. تلورانس‌های ابعادی تحت پوشش این بخش از ISO 8062، تلورانس‌هایی برای ابعاد خطی هستند. که عبارتند از:
  • تحمل برای صافی
  • مسطح بودن
  • موازی سازی
  • عمود بودن
  • تقارن
  • هم محوری
این بخش از ISO 8062 را می توان برای انتخاب مقادیر تحمل برای نشانه های فردی استفاده کرد. این بخش از ISO ۸۰۶۲ برای مدل‌های CAD سه بعدی که بدون ابعاد مشخص شده استفاده می‌شوند، اعمال نمی‌شود.

بخش ۴

ISO 8062-4 تلورانس‌های هندسی کلی را با استفاده از تلورانس‌های نمایه سطح مربوط به یک سیستم مبدأ کلی که در قسمت نهایی باقی می‌ماند، مشخص می‌کند. همچنین محدودیت‌های قالب گیری و زوایای کشش (مخروطی) را برای ریخته‌گری‌ها در تمام فلزات ریخته‌گری شده و آلیاژهای آنها که توسط فرآیندهای مختلف تولید ریخته‌گری تولید می‌شوند، مشخص می‌کند. بیشتر بدانید: استاندارد بین المللی ایزو ۴۹۹۲ برای ریخته گری و تست اولتراسونیک
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.