ISO 4992 استاندارد بین‌المللی ریخته‌گری فولاد و تست اولتراسونیک چیست؟

ISO 4992 استاندارد بین‌المللی ریخته‌گری فولاد و تست اولتراسونیک چیست؟
ایزو ۴۹۹۲ شامل بخش های زیر است:

بخش اول: ریخته گری فولاد برای مصارف عمومی

این بخش الزامات آزمایش اولتراسونیک ریخته‌گری‌های فولادی (با ساختار فریتی) را برای اهداف عمومی و روش‌های تعیین ناپیوستگی‌های داخلی با تکنیک پالس اکو را مشخص می‌کند. ISO 4992-1 برای آزمایش اولتراسونیک ریخته‌گری‌های فولادی اعمال می‌شود که معمولاً عملیات حرارتی پالایش دانه‌ها را دریافت کرده‌اند و دارای ضخامت دیواره بزرگترمساوی ۶۰۰ میلی‌متر هستند. برای ضخامت دیواره های بیشتر، توافقات ویژه با توجه به روش آزمایش و سطوح پذیرش اعمال می شود.

بخش دوم: ریخته گری فولادی برای فشار بالا

این بخش الزامات آزمایش اولتراسونیک ریخته‌گری‌های فولادی (با ساختار فریتی) را برای اجزای با فشار بالا و روش‌های تعیین ناپیوستگی‌های داخلی با تکنیک پالس اکو را مشخص می‌کند. خریداران بر اساس نیاز به عملکرد یا ایمنی، تعیین می کنند که آیا اجزاء تحت فشار زیادی قرار دارند یا خیر. مطابق بخش اول، ISO 4992-2 نیز برای آزمایش اولتراسونیک ریخته‌گری‌های فولادی اعمال می‌شود که معمولاً عملیات حرارتی پالایش دانه‌ها را دریافت کرده‌اند و دارای ضخامت دیواره تا ۶۰۰ میلی‌متر هستند. برای ضخامت دیواره های بیشتر، توافقات ویژه با توجه به روش آزمایش و سطوح پذیرش اعمال می شود. این استاندارد در مورد فولادهای آستنیتی و جوش های مشترک اعمال نمی شود.
iso-4992-استاندارد-ریخته-گری-فولاد
بیشتر بدانید: استاندارد بین المللی ISO 9809 برای سیلندرهای گاز

تاریخچه

این استاندارد توسط کمیته فنی ISO/TC ۱۷، فولاد، کمیته فرعی ۱۱، ریخته گری فولاد تهیه شده است. نسخه اول این استاندارد (ISO ۴۹۹۲-۱:۲۰۰۶) از نظر فنی بازنگری و این نسخه دوم جایگزین آن شده است. تغییرات اصلی نسبت به نسخه قبلی به شرح زیر است:
  • تعریف جدیدی برای “منطقه حاشیه” و “بعد غیر قابل اندازه گیری” اضافه شده است.
  • در بخش اول زیرمجموعه جدید ۴٫۳٫۱ اضافه شده است.
  • در بخش دوم زیرمجموعه جدید ۴٫۳٫۳٫۱ اضافه شده است.
  • و تغییرات دیگر در رابطه عکس ها و پیوست های استاندارد.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.