ISO 9809 استاندارد بین المللی سیلندرهای گاز

ISO 9809 استاندارد بین المللی سیلندرهای گاز

ایزو ۹۸۰۹ چیست؟

این استاندارد مشخصاتی را برای طراحی، ساخت، بازرسی و آزمایش یک سیلندر و لوله فولادی بدون درز ارائه می دهد. هدف ایجاد تعادل بین طراحی و کارایی اقتصادی در مقابل پذیرش بین المللی و کاربرد جهانی است. ISO 9809 حداقل الزامات مورد نیاز برای مواد، طراحی، ساخت و ساز و کارایی، فرآیندهای تولید، بررسی و آزمایش در زمان تولید برای سیلندر گاز و لوله های فولادی بدون درز و لوله های با ظرفیت آب تا ۴۵۰ لیتر را مشخص می کند. ISO 9809 (همه قسمت ها) با هدف حذف نگرانی های موجود در مورد آب و هوا، بازرسی های تکراری و محدودیت ها به دلیل فقدان استانداردهای بین المللی قطعی است.

بخش ها

این استاندارد شامل بخش های زیر است: بخش ۱: سیلندرها و لوله های فولادی خاموش با استحکام کششی کمتر از ۱۱۰۰ مگاپاسکال این برای سیلندرها و لوله‌های گازهای فشرده، مایع و محلول و برای سیلندرها و لوله‌های فولادی خاموش با حداکثر مقاومت کششی واقعی کمتر از ۱۱۰۰ مگاپاسکال قابل استفاده است.
استاندارد-سیلندرها-و-لوله-های-گاز
بخش ۲: سیلندرها و لوله‌های فولادی خاموش با استحکام کششی بیشتر یا مساوی ۱۱۰۰ مگاپاسکال برای سیلندرها و لوله‌ها برای گازهای فشرده، مایع و محلول و برای سیلندرها و لوله‌های فولادی خاموش با مقاومت کششی واقعی بیشتر مساوی ۱۱۰۰ مگاپاسکال قابل استفاده است. این استاندارد برای سیلندرها و لوله‌های دارای حداکثر مقاومت کششی واقعی بیشتر از ۱۳۰۰ مگاپاسکال برای قطرهای بیشتر از ۱۴۰ میلی‌متر و ضخامت دیواره تضمین شده بیشتر از ۱۲ میلی متر قابل استفاده نیست. و همچنین برای سیلندرها و لوله‌ها با حداکثر مقاومت کششی واقعی بیشتر از ۱۴۰۰ مگاپاسکال و قطر کمتر مساوی ۱۴۰ میلی متر و ضخامت دیواره تضمین شده بیشتر مساوی ۶ میلی متر نیز مناسب نیست، زیرا فراتر از این محدودیت‌ها، شرایط اضافی ممکن است ایجاد شود.. بخش ۳: سیلندرها و لوله های فولادی نرمال این برای سیلندرها و لوله‌ها برای گازهای فشرده، مایع و محلول و برای سیلندرها و لوله‌های فولادی نرمال و گرم قابل استفاده است. بخش ۴: سیلندرهای فولادی ضد زنگ با مقدار Rm کمتر از ۱۱۰۰ مگاپاسکال برای سیلندرهای گاز فشرده، مایع و محلول با حداکثر مقاومت کششی واقعی کمتر از ۱۱۰۰ مگاپاسکال قابل استفاده است. در صورت تمایل می توان سیلندرهایی با ظرفیت آب بین ۱۵۰ تا ۴۵۰ لیتر ساخت تا مطابق با این بخش باشد.
iso-9809-سیلندر-گاز

تاریخچه

این استاندارد توسط کمیته فنی ISO/TC ۵۸، سیلندرهای گاز، کمیته فرعی ۳، طراحی سیلندر تهیه شده است. نسخه دوم این استاندارد (ISO 9809 :2010) از نظر فنی بازنگری شده است و نسخه سوم در سال ۲۰۱۹ جایگزین آن شده است، تغییرات نسبت به نسخه قبلی به شرح زیر است:
  • ظرفیت آب از زیر ۰٫۵ لیتر و تا ۴۵۰ لیتر افزایش یافته است.
  • اندازه دسته ای برای لوله ها معرفی شده است.
  • تست خم شدن فقط برای آزمایش های نمونه اولیه باقی مانده است.
  • الزامات آزمون برای چک کردن تحلیل (میزان تحمل نمونه تغییر کرده است.)
  • الزامات آزمایشی جدید برای موضوعات معرفی شده از جمله یک پیوست G آموزنده.
  • پیوست های اصلی اروپایی در متن این سند گنجانده شده است.
  • پیوست A «نقایص تولید» اکنون با ISO/TR 16115 همراستا شده است.
درباره استاندارد ISO 29001 برای سیستم مدیریت کیفیت در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی بیشتر بدانید.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.