ISO 15403 گاز طبیعی، کاربرد به عنوان CNG برای وسایل نقلیه

ISO 15403 گاز طبیعی، کاربرد به عنوان CNG برای وسایل نقلیه

مقدمه

گاز طبیعی سال هاست که تا حدودی به عنوان سوخت موتورهای احتراق داخلی در ایستگاه های کمپرسور و وسایل نقلیه در انواع مختلف استفاده می شود. با این حال، پیش نیازهای رشد، یعنی قابلیت اقتصادی و در دسترس بودن سوخت، عموماً برآورده نشدند. اکنون، با توجه به تاسیس صنعت گاز طبیعی، تامین کننده ۲۰ ٪ از انرژی اولیه جهان و نیاز به سوخت های جایگزین و کم انتشار، وضعیت به طور قابل توجهی بهبود یافته است. در طول دهه گذشته، خودروهای گاز طبیعی با حدود پنج میلیون دستگاه در حال حاضر در سراسر جهان به یک گزینه مناسب تبدیل شده اند. در چارچوب این استاندارد بین المللی، وسایل نقلیه گاز طبیعی (NGVs) از گاز طبیعی فشرده استفاده می کنند. فشار گاز ذخیره شده در چندین ظرف حداکثر تا ۲۵۰۰۰ کیلو پاسکال است. اگرچه فشار باید قبل از احتراق کاهش یابد، فشرده سازی و ذخیره سازی محدوده مناسبی به NGV ها می دهد. در حالی که NGV ها در ابتدا به موتورهای بنزینی یا دیزلی تبدیل شده مجهز بودند، موتورهای گاز طبیعی با کارایی بالا و اختصاصی در حال حاضر به طور گسترده در حال توسعه و تولید هستند. گاز طبیعی مایع (LNG) همچنین ممکن است در مخازن سوخت خودروهای گاز طبیعی ذخیره شود. با این حال،این مبحث، موضوع یک استاندارد بین المللی جداگانه خواهد بود.

معرفی ایزو ۱۵۴۰۳

ISO 15403 برای تعیین کیفیت گاز طبیعی فشرده به منظور تعیین الزامات بین‌المللی در مورد گاز طبیعی مورد استفاده به عنوان سوخت موتور طراحی شده است. سازندگان موتور و وسایل نقلیه باید این الزامات را بدانند تا بتوانند تجهیزات با کارایی بالا را که با گاز طبیعی فشرده کار می کند، توسعه دهند. ISO ۱۵۴۰۳ شامل بخش‌های زیر است، تحت عنوان کلی گاز طبیعی — کاربرد CNG برای وسایل نقلیه:
iso-15403-استاندارد-گاز-طبیعی-و-گاز-cng-برای-وسایل-نقلیه

تاریخچه

ISO ۱۵۴۰۳ توسط کمیته فنی ISO/TC ۱۹۳، گاز طبیعی تهیه شده است. نسخه اول استاندارد ISO ۱۵۴۰۳:۲۰۰۰ شامل یک بازبینی جزئی شد و در سال ۲۰۰۶ نسخه دوم آن منتشر شد.، تغییرات شامل موارد زیر است:
  • تصحیح عنوان برای نشان دادن اینکه ISO ۱۵۴۰۳ اکنون از دو بخش تشکیل شده است.
  • استاندارد مطابق با دستورالعمل های ISO/IEC قالب بندی مجدد شده است.
  • منابع ذکر شده در بند ۲ و کتابشناسی مطابق با دستورالعمل های ISO/IEC مجدداً قالب بندی شده است.
مطالب مرتبط : استاندارد بین المللی سیستم مدیریت کیفیت در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی ISO/TS 29001:2010

هدف این استاندارد

هدف ISO 15403 ارائه اطلاعاتی در مورد کیفیت سوخت وسایل نقلیه گاز طبیعی مورد نیاز برای کارکرد موفقیت آمیز تجهیزات خودروهای گاز طبیعی فشرده به سازندگان، اپراتورهای خودرو، اپراتورهای جایگاه سوخت و سایر افراد درگیر در صنعت خودروهای گاز طبیعی فشرده است. سوخت مطابق با الزامات این بخش از ISO 15403 باید:
  1. عملکرد ایمن وسیله نقلیه و تجهیزات مرتبط مورد نیاز برای سوخت رسانی و نگهداری آن را فراهم کند.
  2. محافظت از سیستم سوخت در برابر اثرات مضر خوردگی، مسمومیت و رسوب مایع یا جامد؛
  3. ارائه عملکرد رضایت بخش وسیله نقلیه تحت هر شرایط آب و هوایی و نیازهای رانندگی.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.