ISO 50001

ISO 50001 چیست؟

مشاوره و پیاده سازی ISO 50001

 

ISO 50001: 2018 استاندارد بین المللی برای مدیریت انرژی است که قوی ترین چارچوب را برای بهینه سازی بهره وری انرژی در سازمان های بخش دولتی و خصوصی ارائه می دهد.

اخذ گواهینامه ISO 50001 توسط یک سازمان تعهد آن را برای بهبود مستمر در مدیریت انرژی نشان می دهد. این استاندارد سازمان ها را با ارائه مثال در محدوده صنایع مربوطه، هدایت می کند و همچنین به آنها کمک می کند تا اطمینان حاصل کنند که الزامات قانونی و نظارتی را برآورده می کنند.

ایزو ۵۰۰۰۱ استانداردی را در اختیار سازمان ها قرار می دهد که اطمینان حاصل کنند که الزامات مربوط به انطباق با برنامه فرصت های صرفه جویی در انرژی (ESOS) بریتانیا را رعایت می کنند.

مشاوران ما در طاها مدیران به طیف گسترده ای از سازمان ها مشاوره داده اند و آنها را در تایید بخش های مختلفی از جمله (سیستم های پمپاژ)  EPS  همراهی کرده اند.

ملزومات استاندارد ISO 50001:

به شما کمک می کند تا موارد زیر را در سازمانتان بهبود بخشید:

سیاست انرژی؛

بهره وری انرژی؛

کاهش انتشار کربن؛

ایمنی انرژی؛

کنترل هزینه؛

الزامات قانونی؛

تغییر فرهنگ؛

مسئولیت سازمانی؛

شهرت، آبرو؛

مدیریت منابع؛

مزایای صدور گواهینامه ISO 50001:

  • کاهش هزینه های عملیاتی:

با افزایش بهره وری انرژی می توان پس انداز مالی قابل توجهی را حاصل کرد؛

  • بهبود کارایی:

استفاده موثر از منابع، افزایش بازدهی، کاهش پردازش مجدد و بازگشت مجدد محصول از سوی مشتری و کاهش تعداد گزارش های نظارتی منفی کارایی را بهبود می بخشد؛  

  • کاهش اثرات کربن:

برای کاهش اثرات کربن به طور فعال اهداف تعیین کنید، این کار باعث دریافت بازخورد مثبت از سوی مشتریان و همکاران شما می شود؛

  • الزامات قانونی:

درک تاثیرات پیاده سازی الزامات قانونی بر سازمان و مشتریان شما؛

  • اعتبار تجاری اثبات شده:

تأیید سازمان شما از سوی استاندارد جهانی به رسمیت شناخته شده، گویای اثبات اعتبار سازمان شما است؛

  • شانس بیشتر برنده شدن در تجارت:

داشتن گواهینامه ایزو ۵۰۰۰۱ یک مزیت عالی برای شما در برنده شدن شما در مزایده ها می باشد.

پیاده سازی ISO 50001: 2018

آن دسته از سازمان هایی که قبلاً در ISO 9001 و یا ISO 14001 مراحل انتقال را طی کرده اند،  گواهینامه های آنها نسخه قدیمی محسوب می شوند و در ۲۰ آگوست ۲۰۲۱ منقضی می شوند.

هرچند که این زمان ممکن است دور به نظر برسد، اما مشاوران طاها مدیران شروع سریع این فرایند مفید را توصیه می کنند. بنابراین آماده سازی برای انتقال در اسرع وقت و برنامه ریزی صحیح برای وارد کردن تغییرات مورد نیاز در سیستم مدیریتی خود را در برنامه هایتان بگنجانید.

به طور خاص مشاوران ما در طاها مدیران به شما پیشنهاد می کنند:

    اطمینان حاصل کنید که کارکنان مربوطه در سازمان شما آموزش دیده و نیازها و تغییرات اساسی در استاندارد را درک می کنند.

خلاهایی را که باید برای تأمین نیازهای جدید رفع شوند شناسایی کنید و یک برنامه اجرایی ایجاد کنید. این اقدامات را انجام دهید و سیستم مدیریت خود را برای تأمین نیازهای جدید به روز کنید.

    ارزیابی اثربخشی اجرا از طریق ممیزی های داخلی و فرم تحلیل شکاف انتقال  در سایت طاها مدیران در دسترس شما می باشد.

تغییرات ISO 50001:

گواهینامه ISO 50001 تعهد یک سازمان را برای بهبود مستمر در مدیریت انرژی نشان می دهد و تغییرات متنوعی در نسخه ۲۰۱۱ استاندارد ایجاد شده است تا آن را با نیازهای محیط کسب و کار امروز مطابقت دهد. سازمان های دارای ISO 50001: 2011 باید آگاه باشند که ISO 50001: 2018 (21 اوت ۲۰۱۸) منتشر شده است و فرصت انتقال سه ساله در حال اتمام است.

تغییر اصلی استاندارد برای همسویی آن با ضمیمه SL “ساختار سطح بالا” است که قبلاً با نسخه های   ISO 14001، ISO 9001 و ISO 45001 نیز همراه بوده است.

استاندارد بهداشت و ایمنی: 

سایر تغییرات شامل عادی سازی (شاخص های عملکرد محیطی (EnPIs) و خطوط پایه انرژی مرتبط  (EnB) ، روشن کردن الزامات برنامه جمع آوری داده های انرژی و تمرکز کلی بر اطمینان از روشن بودن مفاهیم کلیدی مربوط به عملکرد انرژی و قابل دسترسی برای سازمان های کوچک و متوسط (SME) است.  

فرایند صدور گواهینامه به شما این اطمینان را می دهد که سیستمی که  پیاده سازی کرده اید و همچنین اقداماتی که انجام می دهید در مسیر درست قرار دارند و از بهبود مستمر عملکرد انرژی شما پشتیبانی می کنند.

مراحل صدور گواهینامه:

مرحله اول

فرم شناخت طاها مدیران را تکمیل کنید تا بتوانیم شرکت و نیازهای شما را درک کنیم. این کار را می توانید با تکمیل فرم درخواست رسمی آنلاین انجام دهید. ما از این اطلاعات برای تعریف دقیق دامنه ارزیابی شما استفاده خواهیم کرد.

مرحله دوم

هنگامی که درخواست شما را مشاهده کرده ایم، با شما تماس خواهیم گرفت و متناسب با نوع درخواست شما اطلاعات لازم را برای شروع همکاری به شما خواهیم داد. زمانی که سازمان شما شرایط لازم برای دریافت گواهینامه را داشت، همکاران ما حسابرسی اولیه صدور گواهینامه را تشکیل می دهند. توجه داشته باشید همکاران ما در روز ممیزی در کنار شما خواهند بود و از مجموعه شما دفاع میکنند.

مرحله سوم

پس از یک ممیزی موفق، گواهینامه استاندارد مورد نیاز صادر می شود. گواهینامه به مدت سه سال معتبر است و از طریق یک برنامه ممیزی نظارت سالانه و یک ممیزی مجدد برای تایید صلاحیت سه ساله حفظ می شود.

مقالات ISO 50001: