ایزو ۳۹۰۰۱ سیستم های مدیریت ایمنی ترافیک جاده ای

ایزو 39001 (استاندارد سیستم های مدیریت ایمنی ترافیک جاده ای) چیست؟

ایمنی ترافیک جاده ای RTS (Road traffic safety) یک نگرانی جهانی است. تخمین زده می شود که سالانه حدود 1.3 میلیون نفر در جاده های سراسر جهان کشته و 20 تا 50 میلیون نفر مجروح می شوند و این میزان در حال افزایش است. اثرات اجتماعی-اقتصادی و سلامتی قابل توجه است. اگر می خواهید در مورد انواع ایزو ها اطلاعاتی رو کسب کنید به شما پیشنهاد میکنم مقاله ایزو چیست ما رو جتما مطالعه کنید. همچنین در مورد استاندارد 39001 ما در این مقاله علاوه بر کاربردهای این استاندارد نحوه اخذ ایزو 39001 و همچنین مراحل اخذ اون رو به شما یاد می دهیم و در کنار این موارد اگر شما برای سازمان شرکت و یا کارخونه خود نیاز به اخذ ایزو داشته باشید طاها مدیران می تواند در اخذ گواهینامه ایزو به شما کمک کند.

کاربردهای ایزو 39001

 

ایزو 39001 ابزاری را برای کمک به سازمان ها در کاهش و در نهایت از بین بردن بروز و خطر مرگ و آسیب های جدی ناشی از تصادفات ترافیکی فراهم می کند. این تمرکز می تواند منجر به استفاده مقرون به صرفه تر از سیستم ترافیک جاده شود.

این استاندارد بین المللی عناصری از عملکرد خوب مدیریت RTS را مشخص می کند که سازمان را قادر می سازد به نتایج ایمنی مورد نظر خود دست یابد.

استاندارد بین المللی ایزو 39001 برای سازمان های دولتی و خصوصی که با سیستم ترافیک جاده ای تعامل دارند، قابل اجرا است. این اساندارد همچنین می تواند توسط طرف های داخلی و خارجی، از جمله نهادهای صدور گواهینامه، برای ارزیابی توانایی سازمان برای برآوردن الزامات استفاده شود.

تجربه از سراسر جهان نشان داده است که کاهش قابل ملاحظه ای در مرگ و جراحات جدی را می توان از طریق اتخاذ یک رویکرد سیستم ایمن جامع برای RTS به دست آورد. این رویکرد شامل تمرکز واضح و صریح بر نتایج ایمنی ترافیک جاده ای و اقدامات مبتنی بر شواهد است که توسط ظرفیت مدیریت سازمانی مناسب پشتیبانی می‌شود.

باید توجه کرد برای کاهش آمار مرگ و جراحات اقدام دولت به تنهایی کافی نیس بلکه سازمان ها در هر نوع و اندازه و همچنین تک تک کاربران جاده ای نقشی ایفا می کنند. با اخذ ایزو 39001، سازمان ها می توانند به نتایج RTS در سطوحی فراتر از آنچه می توان از طریق رعایت قوانین و مقررات به دست آورد، دست یابند.

سیستم مدیریت مشخص شده در این استاندارد، سازمان را بر اهداف ایمنی ترافیک خود متمرکز می کند. ضمیمه B دسته بندی نتایج RTS، رویکرد سیستم ایمن و چارچوبی برای مدیریت عملکرد خوب ایمنی ترافیک جاده ای را تشریح می کند و نشان می دهد که چگونه می توان آنها را با این استاندارد 39001 هماهنگ کرد.

ضمیمه A برخی از راهنمایی ها را در مورد اجرای این استاندارد بین المللی ارائه می دهد.

سیستم مدیریت RTS را می توان با سایر سیستم های مدیریتی و فرآیندهای درون سازمان ادغام کرد یا با آنها سازگار کرد.

ایزو 39001 استفاده از رویکرد فرآیندی تکراری (برنامه ریزی، انجام، بررسی، عمل) را ترویج می کند که سازمان را به سمت ارائه نتایج RTS هدایت می کند.

این استاندارد بین‌المللی الزامات سیستم مدیریت ایمنی ترافیک جاده‌ای (RTS) را مشخص می کند تا سازمانی که با سیستم ترافیک جاده‌ای در تعامل است قادر به کاهش مرگ و میر و صدمات جدی مربوط به تصادفات ترافیکی جاده‌ای شود. الزامات این استاندارد بین‌المللی شامل توسعه و اجرای یک خط مشی مناسب RTS، توسعه اهداف و برنامه‌های عملیاتی RTS است که الزامات قانونی و سایر الزامات مورد قبول سازمان را در نظر می گیرد. ISO 39001 می‌تواند عناصر و معیارهای مرتبط با ایمنی ترافیک جاده ای را که سازمان ارائه می کند، کنترل کند و برآن ها تاثیر بگذارد.

اساندارد 39001 برای هر سازمانی که مایل باشد، صرف نظر از نوع، اندازه و محصول یا خدمات ارائه شده، قابل اجرا است.

این استاندارد برای رسیدگی به مدیریت RTS در نظر گرفته شده است. همچنین الزامات فنی و کیفی محصولات و خدمات حمل و نقل (مانند جاده ها، علائم / چراغ های راهنمایی و رانندگی، اتومبیل، تراموا، خدمات حمل و نقل بار و مسافر، خدمات امداد و نجات و اضطراری) را مشخص می کند. هدف این استاندارد بین المللی دلالت بر یکنواختی در ساختار سیستم های مدیریت RTS یا یکنواختی اسناد نیست.

RTS یک مسئولیت مشترک است. هدف این استاندارد این نیست که کاربران جاده‌ای را از تعهداتشان برای رعایت قانون و رفتار مسئولانه حذف کند. می تواند از سازمان در تلاش هایش برای تشویق کاربران جاده ای به رعایت قانون حمایت کند.

تمامی الزامات این استاندارد بین المللی عمومی هستند.

در مواردی که هر یک از الزامات این استاندارد بین المللی به دلیل ماهیت یک سازمان و محصولات یا خدمات آن نمی تواند اعمال شود، می توان آن الزام را برای حذف در نظر گرفت، مشروط بر اینکه استثنا و دلیل حذف مستند باشد.

در مواردی که مستثنی شده است، ادعای انطباق با این استاندارد بین المللی تنها در مواردی قابل قبول است که این استثناها بر توانایی سازمان برای ایجاد، پیاده سازی، نگهداری و بهبود موفقیت آمیز سیستم مدیریت RTS تأثیری نداشته باشد.چرا ایزو 39001 برای کسب و کار ها مهم است؟

چرا ایزو 39001 برای کسب و کارها مهم است؟

الزامات استاندارد 39001 شامل توسعه و اجرای یک سیاست RTS مناسب، توسعه اهداف RTS و برنامه های عملیاتی است. اهداف و برنامه‌های عملیاتی RTS الزامات قانونی و سایر الزامات مورد قبول سازمان و اطلاعات در مورد عناصر و معیارهای مرتبط با RTS را در نظر می گیرند که سازمان به‌عنوان مواردی که می تواند کنترل کند و می‌ تواند بر آن ها تأثیر بگذارد، شناسایی می کند.

ایزو 39001 الزامات استفاده از یک سیستم مدیریت ایمنی ترافیک جاده را تعیین می کند که کیفیت و کارایی بالا را در مدیریت ترافیک جاده تضمین می کند. این ایزو شامل الزاماتی است که به سازمان ها کمک می کند تا سیاست ها، اهداف و استراتژی های RTS مناسب را ایجاد و اجرا کنند.

سیستم مدیریت ایمنی ترافیک جاده ای ‌چیست؟

ایمنی درست مانند سایر کالاها و خدمات تولید می شود و فرآیند تولید به عنوان یک سیستم مدیریتی با سه سطح نگریسته می شود: کارکردهای مدیریت نهادی که مداخلاتی را ایجاد می کند که به نوبه خود نتیجه می دهد.

این مدل سیستم مدیریت ایمنی راه از چارچوب تعیین هدف جامع نیوزلند در سال 2010 مشتق شده است که نتایج مورد نظر را با مداخلات و ترتیبات اجرای نهادی مربوطه مرتبط می کند (مرجع ایمنی حمل و نقل زمینی، 2000).

 • کارکردهای مدیریت نهادی: هفت عملکرد مدیریت نهادی شناسایی شده، پایه و اساس سیستم های مدیریت ایمنی راه هستند. آنها برای تولید مداخلات ضروری هستند که به نوبه خود نتایج ایمنی راه را به دست می آورند و به همین دلیل باید بالاترین اولویت را در برنامه ریزی و سیاست گذاری ایمنی راه داشته باشند. کارکردهای مدیریت نهادی مربوط به همه دولت، جامعه مدنی و نهادهای تجاری است که مداخلات و در نهایت نتایج را ایجاد می کنند.
 • مداخلات: به طور کلی، اینها شامل استراتژی ها و برنامه های مداخلاتی در سطح سیستم برای رسیدگی به اهداف ایمنی است. مداخلات شامل برنامه ریزی، طراحی و بهره برداری از شبکه راه ها، ورود و خروج وسایل نقلیه و کاربران به شبکه جاده ها و بازیابی و توانبخشی قربانیان تصادف می شود. آنها به دنبال مدیریت قرار گرفتن در معرض خطر تصادف، جلوگیری از تصادف، و کاهش شدت آسیب تصادف و عواقب آسیب تصادف هستند. آنها شامل طرح ها، استانداردها و قوانین ایمنی و همچنین ترکیبی از فعالیت ها برای تضمین انطباق با این موارد مانند اطلاعات، تبلیغات، اجرا و انگیزه هستند.
 • نتایج: در سیستم های مدیریت عملکرد خوب، نتایج ایمنی راه در قالب اهداف بلند مدت و اهداف کمی میانی بیان می شود. اهداف، عملکرد ایمنی مطلوب مورد تایید دولت ها در تمام سطوح، ذینفعان و جامعه را مشخص می کنند. برای معتبر بودن، اهداف موقت باید با مداخلات مقرون به صرفه قابل دستیابی باشند. اهداف معمولاً بر اساس نتایج نهایی تعیین می شوند. آنها همچنین می توانند شامل نتایج میانی مطابق با دستاوردهایشان و اقدامات خروجی سازمانی مورد نیاز برای دستیابی به نتایج میانی باشند.

ویژگی ها و مزایای استاندارد بین المللی ایزو 39001

ویژگی های عمومی سیستم مدیریت ایمنی ترافیک جاده ای

 • بر تولید ایمنی جاده تاکید می کند و تشخیص می دهد که ایمنی درست مانند سایر کالاها و خدمات تولید می شود. فرآیند تولید به عنوان یک سیستم مدیریت با سه سطح در نظر گرفته می شود: کارکردهای مدیریت نهادی که مداخلاتی را ایجاد می کند، که به نوبه خود نتیجه می دهد. بسیاری از بحث های روزمره ایمنی راه تنها به مداخلات مربوط می شود و استفاده از سیستم مدیریت بحث را به موضوعات مهم و اغلب نادیده گرفته شده مربوط به مالکیت نهادی و پاسخگویی به نتایج باز می کند.
 • نسبت به ساختارها و فرهنگ های کشور بی طرف است که نحوه عملکرد نهادها و اهداف تعیین شده و دستیابی را شکل می دهد. هر کشوری می تواند از این چارچوب استفاده کند و ابتکارات ایمنی راه خود را با آن تطبیق دهد.
 • توسعه تکاملی را در خود جای می دهد. این امر با تمرکز در حال تحول بر نتایجی که در کشورهای با درآمد بالا تا بیان نهایی آن در رویکرد سیستم ایمن مشهود بوده است، نشان داده شده است. در هر دوره خاص توسعه، این سیستم می تواند برای بررسی ظرفیت مدیریت ایمنی راه و تهیه استراتژی ها و برنامه های مرتبط مورد استفاده قرار گیرد.
 • این برای هر سیستم کاربری حمل و نقل زمینی اعمال می‌شود و با توجه به قرار گرفتن کاربران جاده در معرض خطر فعلی و پیش بینی شده ، ناشی از آن سیستم است. با این حال، می تواند با در نظر گرفتن این موارد به عنوان گزینه هایی با تمرکز مطلوب بر نتایج و پرداختن به آنها با مداخلات مربوط به برنامه‌ریزی، طراحی، بهره‌برداری و استفاده از شبکه راه ها و ورود و خروج وسایل نقلیه، مبادلات کاربری و حمل و نقل زمینی را مدیریت کند.
 • شبکه جاده ای را به عنوان چارچوب مرجع خود در نظر می گیرد و مرگ ها و جراحات قابل اجتناب را مشخص می کند. سه دسته کلی مداخله بر حسب شبکه راه تعریف شده و دارای ابعاد فضایی قوی هستند. این سیستم را از چارچوب های قبلی متمایز می کند که بر جاده های ایمن تر، وسایل نقلیه امن تر و افراد ایمن تر تأکید می کردند، بدون اینکه آنها را به‌طور خاص در زمینه های شبکه ای که در آن مرگ ها و صدمات جدی رخ می دهند، قرار دهند.

مزایای اخذ ایزو 39001 و پیاده سازی سیستم مدیریت‌‌‌‌ ایمنی ترافیک جاده ای

 • تعهد سازمانی به ایمنی راه
 • کاهش تصادفات رانندگی
 • کاهش هزینه در حوادث کوچک
 • تخفیف در حق بیمه
 • کسب مزیت رقابتی
 • تضمین کیفیت و ایمنی راه
 • افزایش کارایی سیستم های مدیریت ایمنی ترافیک جاده ای (RTSMS)
 • دستیابی به اهداف ترافیکی و ایمنی
 • اطمینان از قابلیت اطمینان مشتری
 • کسب مزیت رقابتی

در انتها هر گونه سوالی در مورد اخذ ایزو 39001 دارید کارشناسان ما خوشحال خواهند شد که در قسمت تماس تلفنی و یا حتی نظرات پاسخگوی شما باشند و یا اگر وقت انجام مراحل رو ندارید و نیاز دارید که یک فرد متخصص کارهای دریافت ایزو شما را انجام دهد به یاد داشته باشید که مجموعه طاها مدیران تا زمانی که گواهینامه شما صادر شود در کنار شما خواهد بود.

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.