ISO 19796 استاندارد کیفیت برای آموزش و یادگیری الکترونیکی

ISO 19796 استاندارد کیفیت برای آموزش و یادگیری الکترونیکی
این مقاله درباره استاندارد کیفیت(ISO/IEC 19796) برای یادگیری الکترونیکی سخن می‌گوید. این استاندارد یک چارچوب کلی برای توصیف و توسعه مدیریت کیفیت و تضمین کیفیت برای سازمان های آموزشی است. این چارچوبی را برای توسعه کیفیت بر اساس الزامات و نیازهای سازمانها فراهم می کند. مدل سازگاری با کیفیت مراحل توسعه و اجرای کیفیت در سازمانها را نشان می دهد: مراحل اصلی (تنظیم زمینه ، سازگاری مدل ، اجرای مدل و توسعه کیفیت) با جزئیات توضیح داده شده است تا نشان دهد چگونه یک سازمان می تواند سیستم کیفیت فردی خود را توسعه دهد.

مقدمه

این مقاله نشان می دهد که چگونه از استاندارد کیفیت جدید برای یادگیری و آموزش، ISO/IEC 19796 استفاده می شود. این نشان می دهد که چگونه می توان از استاندارد انتزاعی برای تأمین نیازهای یک سازمان آموزشی استفاده کرد. این مرحله به مرحله نحوه توسعه یک سیستم با کیفیت در یک سازمان آموزشی را نشان می دهد. کیفیت در زمینه یادگیری الکترونیکی به مسئله افزایش اهمیت در جوامع محققان تبدیل شده است. رویکردهای متنوعی با موفقیت تدوین و اجرا شده اند. با این حال ، تعداد زیاد رویکردها و دامنه ها و اهداف مختلف آنها منجر به سردرگمی در جوامع کاربران و تصمیم گیرندگان می شود. بنابراین ، یک لزوم یک استاندارد کیفیت هماهنگ در کمیته استاندارد سازی ISO/ IEC JTC1 SC36 (سازمان بین المللی استاندارد سازی/ کمیسیون بین المللی الکتروتکنیک ، کمیته فنی مشترک ۱ ، کمیته فرعی ۳۶: فناوری اطلاعات برای یادگیری ، آموزش و پرورش) مورد بحث قرار گرفته است. هماهنگی رویکردهای با کیفیت به معنای فراهم کردن یک چارچوب مشترک برای شفاف سازی و مقایسه است. هماهنگی به معنای متحد کردن رویکردها نیست بلکه ایجاد یک توصیف مشترک و درک مفاهیم ضمن حفظ انعطاف پذیری است.
iso-19796-اموزش-و-یادگیری

استانداردهای کیفیت

استانداردهای کیفیت اغلب به ویژه در جامعه آموزشی اشتباه درک می شوند. آنها به عنوان محدود کننده انعطاف پذیری یا خلاقیت یا تلاش های اضافی زیاد درک می شوند. با این حال ، نسل های جدیدی از استانداردهای کیفیت فقط یک چارچوب اساسی را فراهم می کنند و به سازمان ها کمک می کنند تا مطابق با نیازهای خود سیستم های با کیفیت را توسعه دهند. مطالب مرتبط : استاندارد بین المللی کیفیت آموزش ISO 10015 چیست؟

طبقه بندی استانداردهای کیفیت

استانداردهای کیفیت مفاهیم هماهنگ و اجماع را برای مدیریت ، اطمینان یا ارزیابی کیفیت ارائه می دهند. در زمینه یادگیری و آموزش و پرورش، استانداردهای متنوعی در دسترس است. به طور کلی ، سه کلاس از استانداردها قابل تشخیص است:
  • استانداردهای کیفیت عمومی مفاهیمی را برای مدیریت کیفیت یا تضمین کیفیت ، مستقل از حوزه استفاده ارائه می دهد. به عنوان نمونه ، ISO 9000: 2000 در بخش ها و شاخه های مختلف استفاده می شود. به عنوان یک استاندارد شبه عمومی، EFQM برای مدیریت کیفیت به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد اما توسط یک نهاد استاندارد سازی رسمی مورد توافق قرار نمی گیرد.
  • استانداردهای کیفیت خاص ، مفاهیم مدیریت کیفیت یا تضمین کیفیت را برای زمینه یادگیری ، آموزش و پرورش ارائه می دهد. این بدان معنی است که الزامات خاص در مورد فرآیندها یا محصولات درج شده است.
  • از استانداردهای مرتبط برای مدیریت یا اطمینان از جنبه های خاص کیفیت استفاده می شود. به عنوان نمونه ، استانداردهای فناوری یادگیری برای اطمینان از قابلیت همکاری به عنوان یک هدف با کیفیت خاص استفاده می شود. به عنوان نمونه دیگر ، ISO 9241 با ارائه الزامات و دستورالعمل های خاص برای طراحی رابط کاربری ، قابلیت استفاده از سیستم ها را تضمین می کند.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.