انجمن آمریکایی مقامات بزرگراه و حمل و نقل ایالتی (AASHTO)

انجمن آمریکایی مقامات بزرگراه و حمل و نقل ایالتی (AASHTO)

انجمن آمریکایی مقامات بزرگراه و حمل و نقل ایالتی (AASHTO) یک نهاد تنظیم استاندارد است که مشخصات، پروتکل های آزمایش و دستورالعمل هایی را منتشر می کند که در طراحی و ساخت بزرگراه در سراسر ایالات متحده استفاده می شود. علیرغم نامش، این انجمن نه تنها برای بزرگراه ها، بلکه برای هوا، راه آهن، آب و حمل و نقل عمومی نیز دستوالعمل هایی اراده می‌دهد.

اگرچه AASHTO استانداردها و سیاست های حمل و نقل را برای ایالات متحده به عنوان یک کل تعیین می کند، AASHTO یک آژانس دولتی فدرال نیست؛ بلکه سازمانی از خود دولت هاست. سیاست های AASHTO قوانین یا سیاست های فدرال نیستند، بلکه راه هایی برای هماهنگ کردن قوانین و سیاست های ایالتی در زمینه حمل و نقل هستند.

تاریخچه

انجمن آمریکایی مقامات بزرگراه ایالتی (AASHO) در ۱۲ دسامبر ۱۹۱۴ تأسیس شد. نام آن در ۱۳ نوامبر ۱۹۷۳ به انجمن آمریکایی مقامات بزرگراه و حمل و نقل ایالتی تغییر یافت. تغییر نام نشان دهنده آن بود که این انجمن دامنه گسترده تری را دربرخواهد گرفت، که شامل همه شیوه های حمل و نقل است، اگرچه بیشتر فعالیت‌های آن هنوز مختص بزرگراه‌ها است.

در حالی که AASHTO یک ارگان دولتی نیست، اما دارای اختیارات شبه دولتی است به این معنا که سازمان هایی که اعضای آن را تامین می کنند معمولاً از اکثر تصمیمات AASHTO تبعیت می کنند.

aashto-استاندارد-امریکایی-حمل-و-نقل

اعضا

اعضا AASHTO که امکان شرکت در رای گیری هارا دارند، شامل وزارت حمل و نقل(DOT) هر ایالت در ایالات متحده و همچنین اعضای پورتوریکو و ناحیه کلمبیا است.

انتشارات

برخی از نشریات مهم AASHTO عبارتند از:

  • سیاستی در مورد طراحی هندسی بزرگراه ها و خیابان ها که اغلب به دلیل رنگ جلد آن “کتاب سبز” نامیده می شود. این کتاب طراحی عملکردی جاده ها و بزرگراه ها از جمله مواردی مانند طرح تقاطع ها را پوشش می دهد.
  • مشخصات استاندارد برای مواد حمل و نقل و روش های نمونه برداری و آزمایش.
  • مشخصات طراحی پل AASHTO LRFD. این کتابچه راهنمای طراحی پل پایه است که همه وزارت های حمل و نقل ​​ها در سراسر ایالات متحده از آن استفاده می کنند.
  • راهنمای ارزیابی سخت افزار ایمنی (MASH)، معیارهای تست تصادف برای دستگاه های سخت افزاری ایمنی برای استفاده در بزرگراه ها را نشان می‌دهد.

AASHTO علاوه بر انتشارات خود در پروژه های تحقیقاتی نیز همکاری می کند. یکی از این پروژه ها، تست جاده AASHTO است که منبع اصلی داده های مورد استفاده در هنگام در نظر گرفتن سیاست های حمل و نقل و طراحی ساختاری جاده ها است. بسیاری از تحقیقات فعلی AASHTO توسط برنامه ملی تحقیقات بزرگراه تعاونی (NCHRP) انجام می شود.

منبع AASHTO، که قبلاً آزمایشگاه مرجع مواد AASHTO (AMRL) بود، آزمایشگاه‌ها را تأیید می‌کند. اغلب برای ارسال نتایج آزمون به وزارت های حمل و نقل ​ایالتی، اعتبارسنجی لازم است. برای مثال، یک قرارداد برای ساخت پل بزرگراه ممکن است به حداقل مقاومت فشاری برای بتن مورد استفاده نیاز داشته باشد. در قرارداد تعیین تست AASHTO T 22، “مقاومت فشاری نمونه های بتنی استوانه ای” به عنوان ابزاری برای تعیین مقاومت فشاری تعیین می شود. آزمایشگاهی که T 22 را انجام می دهد باید در آن آزمایش معتبر باشد.

aashto-استاندارد-امریکایی-حمل-و-نقل

استانداردها

استانداردهای فعلی و حذف شده AASHTO عبارتند از:

  • AASHTO TP10: استاندارد روش آزمون برای تعیین مقاومت کششی و دمای کششی در شکستگی میدان یا آزمایشگاه مخلوط های بتن فشرده با اندازه گیری بار کششی در یک نمونه که در یک نرخ ثابت خنک می شود، در حالی که از انقباض محدود می شود.
  • AASHTO T307: استاندارد روش آزمایش برای تعیین مدول ارتجاعی خاک و مصالح سنگدانه.
  • AASHTO T321/TP4: استاندارد آزمون برای تعیین عمر خستگی آسفالت فشرده گرم مخلوط (HMA).
  • AASHTO TP31: استاندارد روش آزمون برای تعیین مدول ارتجاعی مخلوط های قیری با کشش غیر مستقیم
  • AASHTO TP62: استاندارد روش آزمایش برای تعیین مدول دینامیکی مخلوط های بتنی آسفالت گرم

بیشتر بدانید: استاندارد ایزو ۷۳۶۳ برای ابزارهای حمل و نقل

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.