هفت مرحله در مدیریت پسماند مطابق با ISO 14001

,
Waste-Management

مدیریت پسماند چیست؟

 مدیریت پسماند فراتر از جمع آوری زباله و ریختن آن در محل دفن زباله است. مشاغل به طور روزمره از مواد خطرناکی استفاده می کنند که در صورت عدم استفاده صحیح از آنها، سلامتی انسان و محیط زیست را تهدید می کنند. این مواد به طور روزمره و در همه جا از جمله لامپ های فلورسنت، وسایل الکترونیکی و باتری های خاص و همچنین در موادی مانند روغن و حلال ها یافت می شوند.

ISO 14001  یک چارچوب و رویکرد ساختار یافته برای مدیریت پسماند را ارائه می دهد. در حین شناسایی و ارزیابی جنبه های زیست محیطی، شما می توانید تعیین کنید که چه زباله هایی در فرایند های شما تولید می شوند و با کنترل های عملیاتی نحوه مدیریت پسماندها را تعیین خواهید کرد.

نحوه مدیریت زباله ها:

مدیریت پسماند فرایند تصفیه زباله است و راه حل های مختلفی برای بازیافت پسماندهای قابل بازیافت ارائه می دهد. مدیریت پسماند فرایندی است که تک تک صاحبان مشاغل جهان به آن نیاز دارند. مدیریت پسماند، زباله هایی که شما با مصرف محصولات و موادی تولید کرده اید، به روشی ایمن و کارآمد دفع می کند. ISO 14001 مراحل تعیین شده ای را برای مدیریت پسماند در سازمان ها تجویز نمی کند بلکه هر شرکتی می تواند با توجه به نیاز خود از آن بهره بگیرد، به این ترتیب مراحل متفاوتی وجود دارد:

مراحل مدیریت پسماند مطابق با  :ISO 14001

 1. زباله های خود را ارزیابی کنید: برای اینکه بتوانید زباله ها را به درستی مدیریت کنید، شرکت ابتدا باید تعیین کند که خطرناک بودن یا نبودن زباله ها آیا نحوه استفاده از زباله های خاص توسط قوانین تنظیم شده اند و اینکه آیا زباله ها خطرناک هستند و یا خیر. 
 1. زباله های خود را ذخیره کنید: بسته به نوع پسماند، از نظر امکانات ذخیره سازی نیازهای مختلفی وجود دارد. پسماند می تواند به صورت جامد یا مایع باشد، بنابراین مهم است که آن را با توجه به ویژگی های آن ذخیره کنید. زباله های خطرناک باید در ظرف محکم و ضد نشتی که هنگام اضافه کردن و خارج کردن زباله بسته نگه داشته شود، نگهداری شوند. انواع مختلف زباله ممکن است به انواع مختلفی از ظروف ذخیره سازی نیاز داشته باشند. این ظروف باید با عبارت “زباله های خطرناک”، شرح واضح محتوای آن و تاریخ اولین بار قرار دادن زباله در ظرف برچسب گذاری شوند. ظروف باید در یک سطح غیر قابل نفوذ با فضای راهرو کافی ذخیره شوند تا امکان بازرسی های هفتگی فراهم باشد.
صدور گواهینامه ایزو 14001

بیشتر بدانید: چگونه جنبه های زیست محیطی بیمارستان ها را با ISO 14001 شناسایی کنیم

شرایط اضافی برای ذخیره سازی در فضای باز شامل موارد زیر است:

 • کنترل دسترسی به کانتینرهای نگهداری زباله؛
 • محافظت از ظروف در برابر عناصر مختلف؛
 • ذخیره زباله مایع باید در ظروف خمیده و غیر قابل نفوذ که مانع نشت های تصادفی هستند، باشد؛
 1. زباله ها را برچسب گذاری کنید: زباله های غیر خطرناک لازم نیست برچسب گذاری شوند. از طرف دیگر، برچسب زباله های خطرناک اغلب توسط قانون تجویز می شود و در بیشتر کشورها، شرکت باید حتی مجوز تولید برخی از انواع زباله های خطرناک را نیز تهیه کند. برچسب زباله های خطرناک بسته بندی شده معمولاً حاوی اطلاعات زیر است:
 • هشدار: پسماند خطرناک؛
 • اطلاعات در مورد مالک پسماند که زباله ها را بسته بندی کرده است: نام، آدرس، تلفن، تاریخ بسته بندی، نام و نام خانوادگی شخصی که مسئولیت آن کار را به عهده دارد؛
 • مشخصات فیزیکی زباله ها: پودر، جامد، مواد چسبناک، خمیر، لجن، مواد مایع و مواد گازی؛
 1. زباله های خود را به درستی حمل و دفع کنید: سازمان ها مسئولیت پسماندهای خطرناک خود را برای همیشه بر عهده دارند. برای کمک به اطمینان از حمل و دفع صحیح زباله های خطرناک و کاهش مسئولیت خود، یک روش حمل و نقل را انتخاب کنید که شرایط زیر را برآورده کند:
 • دارای شماره شناسایی زباله های خطرناک است؛
 • به عنوان یک وسیله حمل و نقل زباله های خطرناک مجاز است؛
 • شرایط خاص آموزشی را برآورده کرده است؛
 • دارای بیمه مسئولیت است؛
 • مدارک را در وسیله نقلیه حمل می کند؛
 • زباله ها را به یک مرکز مجاز پسماندهای خطرناک منتقل می کند؛
 1. برنامه ای برای شرایط اضطراری: رسیدگی به زباله های خطرناک، فضا را برای موقعیت های اضطراری ناشی از بدرفتاری با زباله ها یا هر علت دیگری فراهم می کند. برای موارد اضطراری به روش های زیر برنامه ریزی کنید:
 • تجهیزات واکنش اضطراری مناسب را در یک مکان قابل دسترس نگهداری کنید؛
 • کارکنانتان را در رابطه با مراحل واکنش اضطراری متناسب با سازمان خود آموزش دهید؛
 1. آموزش پرسنل: آموزش کلیه کارکنانی که نقشی در مدیریت و ذخیره زباله ها دارند، مرحله ضروری برای اطمینان از انطباق با قوانین پسماند خطرناک است. پرسنل باید با خطرات هر یک از زباله ها، روش های ایمنی مناسب و تمام جوانب انطباق آشنا باشند.
برای هر یک از کارکنانی که در هر بخش از سیستم مدیریت پسماند مشغول باشند، لازم است برای فراهم کردن شرایط ایمن آموزش کافی ببینند، این آموزش باید مقدمه ای بر این موارد باشد:
 • روش های اساسی مدیریت پسماند؛
 • خطرات انسانی و زیست محیطی؛
 • اقدامات احتیاطی در مدیریت پسماند؛
 • مسئولیت ها و اختیارات؛

در روند پیاده سازی سیستم مدیریت پسماند، آموزش باید توسط متخصصانی انجام شود که روی ایجاد طرح مدیریت پسماند کار کرده اند.

 1.  ثبت سوابق: هدف از نگهداری سوابق، ارائه مدارکی از جمله سوابقی که باید نگهداری شوند، ضایعات تولیدی برحسب نوع و مقدار و سوابق پسماندهای مستقر در سازمان که مجاز هستند، است که نشان می دهد زباله ها طبق روش تعیین شده ذخیره می شوند.

ایجاد استراتژی برای افزایش عملکرد:

با حمایت صحیح از دیدگاه های مالی، عملیاتی و زیست محیطی، یک استراتژی موثر مدیریت پسماند چیزی بیش از بازگشت سرمایه، زمان و زحمتی است که شما برای آن صرف کرده اید. یک استراتژی مناسب شامل انعطاف پذیری برای ایجاد تغییرات در قانون، مواد اولیه، اختلاف قیمت و انتظارات مشتری است.

شما می توانید به ذینفعان خود نشان دهید که استراتژی مدیریت پسماند در سازمان شما دستاوردهای زیر را برای شما به ارمغان آورده است:

 • کاهش هزینه ها با کاهش استفاده از مواد و کاهش تولید زباله؛
 • برآورده کردن الزامات انطباق؛
 • بهبود مدیریت مواد و پسماندها؛
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.