ISO 8796:2004

ISO 8796:2004

ISO 8796:2004 چیست؟

ISO 8796 توسط کمیته فنی ISO/TC 138، لوله‌ها، اتصالات و شیرهای پلاستیکی برای حمل سیالات، لوله‌ها و اتصالات پلاستیکی برای تامین آب تهیه شده است.
این ویرایش دوم لغو و جایگزین نسخه اول (ISO 8796:1989) می شود که از نظر فنی بازنگری شده است.

با روش‌های مدرن آبیاری کم فشار (مثلاً آبیاری قطره‌ای)، یک نوع اتصال ساده‌تر و مقرون‌به‌صرفه‌تر بسیار رایج شده است: اتصالی که لوله را فقط از داخل به‌وسیله چندین دندانه اره‌ای محیطی می‌گیرد.(شکل ۱)

شکل ۱

اما این نوع اتصال می‌تواند باعث ترک خوردن لوله شود که دلیل آن تنش های چند محوری است که به طور مداوم توسط دندانه های گیره به آن وارد می شود (در واقع این موضوع در مورد هر درج که قطر لوله را افزایش می دهد صادق است). لوله ممکن است ترک های طولی از نوک دندان ها را نشان دهد که می تواند بیشتر منتشر شود و منجر به شکست کامل مفصل شود. چنین ترک هایی ممکن است بلافاصله پس از نصب ایجاد شوند، اما در موارد دیگر ممکن است تنها پس از چندین هفته یا حتی ماه ظاهر شوند (این دوره عمدتاً به شرایط محیطی بستگی دارد).

روش آزمون گنجانده شده در این استاندارد بین المللی بر اساس تجربه طولانی در چندین کشور که به شدت درگیر آبیاری هستند توسعه یافته است. این روش در عمل خود را ثابت کرده است.

کاربرد ایزو ۸۷۹۶:۲۰۰۴

با استفاده از این استاندارد بین المللی میتوان ترک خوردگی ناشی از فشار های بیرونی (ESC) را در لوله های پلی اتیلن با اتصالات خاص شناسایی کرد.

این برای لوله های مطابق با ISO 8779، ساخته شده از مواد PE 32 و PE 40 و برای استفاده با اتصالات خاص قابل استفاده است.(درباره ISO 14531 بدانیم)

اتصالات-لوله-پلی-اتیلن

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.