ISO-14531

ISO 14531: 2006

ISO 14531 :2006 چیست؟

ایزو ۱۴۵۳۱ توسط کمیته فنی ISO/TC 138، لوله‌ها، اتصالات و شیرهای پلاستیکی برای حمل و نقل سیالات، کمیته فرعی ۴، لوله‌ها و اتصالات پلاستیکی برای تامین سوخت‌های گازی تهیه شده است.

ایزو ۱۴۵۳۱ شامل بخش های زیر است، تحت عنوان کلی لوله ها و اتصالات پلاستیکی، سیستم های لوله پلی اتیلن متقاطع (PE-X) برای انتقال سوخت های گازی، سری متریک، مشخصات:

  1. لوله ها
  2. متصل کردن اتصالات حرارتی- همجوشی
  3. متصل کردن اتصالات مکانیکی (از جمله انتقال PE-X/فلز)
  4. دستورالعمل طراحی و نصب سیستم

ISO-14531

ویژگی‌های پلی اتیلن

علاوه بر انتشار استانداردهای بین المللی برای لوله های آب گرم پلی اتیلن متقابل (PE-X)، مشخص شده است که خواص PE-X، به ویژه مقاومت بالای آن در برابر شکست و قابلیت اتصال به همجوشی سوکت و زین، آن را برای استفاده در سیستم های توزیع گاز با کارایی بالا مناسب می کند.

فلسفه ایزو ۱۴۵۳۱ این است که پایه ای برای معرفی سیستم های لوله گاز PE-X با مشخصات یک پوشش عملکردی فراتر از پوشش استانداردهای پلی اتیلن موجود فراهم کند، به منظور استفاده از آن در مکان‌هایی با فشارهای عملیاتی بالاتر و دمای شدید عملیاتی.

ایزو ۱۴۵۳۱ راهنمایی هایی را برای طراحی، ساخت، نصب و آزمایش در محل سیستم های خط لوله PE-X ارائه می دهد. این استاندارد به روش های نصب بدون ترانشه و ترانشه باز می‌پردازد.

ISO-14531-4:2006-scope

وسعت ایزو ۴-۱۴۵۳۱

این بخش از ISO 14531، هنگامی که همراه با سایر بخش‌های ISO 14531 استفاده می‌شود، مبنای طراحی، ساخت و نصب سیستم‌های لوله‌کشی PE-X برای تامین سوخت‌های مبتنی بر هیدروکربن دسته D و E در

  1. حداکثر فشارهای عملیاتی (MOPs) تا ۱۶ بار و
  2. حداکثر دمای عملیاتی ۶۰+ درجه سانتی‌گراد و
  3. حداقل دمای عملیاتی -۵۰ درجه سانتی‌گراد

این بخش از ISO 14531 اتصال و نصب اتصالات PE-X و PE و اتصالات مکانیکی برای لوله های PE-X در محدوده دمایی -۵ درجه سانتیگراد تا +۴۰ درجه سانتیگراد را فراهم می کند. اتصال لوله ها و اتصالات خارج از محدوده دمایی اعلام شده باید موضوع مشاوره بین اپراتور خط لوله و سازندگان لوله، اتصالات و تجهیزات باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.