مدل تعالی سازمانی (EFQM) چیست؟ – efqm چیست؟

مدل تعالی سازمانی (EFQM)

EFQM چیست؟

شاید برای شما هم سوال باشد که efqm چیست؟  مدل EFQM یک چارچوب مدیریت شناخته شده در سطح جهانی است که از سازمان ها در مدیریت تغییر و بهبود عملکرد پشتیبانی می کند.

با توجه به هزاران سازمان در سراسر جهان بیش از ۳۰ سال،مدل EFQM نه تنها مرتبط باقی می ماند، بلکه همچنان دستور کار مدیریتی را برای هر سازمانی که خواهان آینده ای بلندمدت و پایدار است، تعیین می کند.

ساختار مدل EFQM بر اساس منطق ساده اما قدرتمند از درخواست سه سوال است:

  • چرا

“چرا” این سازمان وجود دارد؟ هدف اصلی این کار چیست؟ چرا این استراتژی خاص … جهت

  • چگونه

“چگونه” قصد دارد به هدف خود و استراتژی خود برسد … اجرا

  • چه چیزی

“چه چیزی” واقعاً تا به امروز به دست آورده است؟ “چه چیزی” قصد دارد فردا به دست آورد؟ … نتایج

WHY-HOW-WHAT

چرا باید از مدل EFQM استفاده کنم؟

خب در ابتدا سوال این بود که efqm چیست؟ حالا که در مورد اون میدونیم باید بدونیم که چرا باید از مدل EFQM استفاده کنیم؟ از زمان پیدایش، مدل EFQM طرحی را برای سازمان‌ها در سراسر اروپا و فراتر از آن ارائه کرده است تا فرهنگ بهبود و نوآوری را توسعه دهند.

اگر می خواهید هدفی قوی تعریف کنید، رهبران را در هر سطحی الهام بخشید و فرهنگی متعهد به عملکرد ایجاد کنید، در حالی که چابک، سازگار و قادر به تکامل برای آینده باشید، مدل EFQM برای شما مناسب است.

به تعیین هدف شما کمک می کند

هدف مایه حیات هر سازمانی است. بدون آن دلیلی برای خدمت وجود ندارد. مدل EFQM تأکید بی‌نظیری بر اهمیت هدف، چشم‌انداز و استراتژی‌های چابک برای سازمان‌ها می‌کند تا بتوانند ارزش پایدار ایجاد کنند.

به ایجاد فرهنگ شما کمک می کند

مدل EFQM یک فرهنگ ساز نوآورانه است که برای باورهای کیفیت اصلی و اهداف مشترک در قلب سازمان ها ارزش قائل است و در عین حال به آنها اجازه می دهد به چشم انداز خود متصل و متعهد بمانند.

به ایجاد رهبران قوی کمک می کند

رهبری مؤثر، سازمان را به هدف و چشم‌انداز خود وفادار نگه می‌دارد، به همین دلیل است که مدل EFQM از رویکرد «رهبران در هر سطح» برای اطمینان از تصمیم‌گیری قوی، همکاری و کار گروهی در هر تیم و هر پروژه حمایت می‌کند.

به تغییر سازمان شما کمک می کند

دگرگونی به زمان نیاز دارد و مدل EFQM یک چارچوب آزمایش شده را ارائه می‌کند تا فرآیند ایجاد تغییرات مؤثر را تا حد امکان صاف و بدون دردسر کند.

به پرورش تمرینات چابک کمک می کند

چابک بودن در میان تهدیدهای نوظهور، نشانگر یک سازمان مؤثر است. مدل EFQM تجزیه و تحلیل و بینش سازمانی را برای هدایت یک مسیر امن به سمت پیشرفت و تحول ارائه می دهد.

EFQM-Modell

به رفع چالش های سازمانی منحصر به فرد کمک می کند

EFQM درک می کند که همه سازمان ها متفاوت هستند و هیچ رویکرد واحدی برای تحول وجود ندارد.به همین دلیل است که مدل EFQM از ابتدا ساخته شد تا هم با موانع سازمانی منحصربه‌فرد سازگار باشد و هم به اندازه کافی انعطاف‌پذیر باشد تا به وعده‌های خود در مورد دستاوردهای عملکردی عمل کند.

به پیش بینی آینده کمک می کند

مدل EFQM با سالها تجربه در بازارهای در حال تغییر طراحی شده است تا مزایای تجزیه و تحلیل سازمانی، پیش بینی آینده و هوش پیش بینی در ایجاد تحول واقعی را درک کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.