ISO 21305: 2019 چیست؟

ISO 21305: 2019 چیست؟

تاریخچه ISO 21305

این سند توسط کمیته فنی ISO/TC 61، پلاستیک، کمیته فرعی ۹، مواد ترموپلاستیک تهیه شده است.

این استاندارد ISO 21305 در سال ۲۰۱۹ منتشر و جایگزین ISO 7391:2006 شد، و با یک نام جدید بازنویسی شده است.

استاندارد-مواد-پلی-کربنات

ایزو ۲۱۳۰۵ شامل چه بخش هایی است؟

این استاندارد شامل بخش های زیر است:

  • ISO 21305-1 : سیستم تعیین و مبنای مشخصات
  • ISO 21305-2 : تهیه نمونه های آزمایشی و تعیین خواص

ISO 21305-1

این بخش از استاندارد یک سیستم تعیین ویژگی قالب گیری پلی کربنات و مواد اکستروژن ایجاد می کند، که می تواند به عنوان مبنایی برای تشخیص کیفیت استفاده شود.

انواع پلاستیک پلی کربنات توسط یک سیستم طبقه بندی بر اساس سطوح مناسب از ویژگی های تعیین شده از یکدیگر متمایز می شوند:

  • سرعت ذوب شدن و کاهش حجم
  • استحکام در برابر ضربه

و اطلاعاتی در مورد کاربرد مورد نظر یا روش پردازش، خواص مهم، افزودنی ها، رنگ ها، پرکننده ها و مواد تقویت کننده.

این بخش برای همه هموپلیمرها و کوپلیمرهای پلی کربنات قابل اجرا است. این برای مواد اصلاح نشده آماده برای استفاده معمولی و مواد اصلاح شده، به عنوان مثال، با رنگ‌ها، افزودنی‌ها، پرکننده‌ها، مواد تقویت‌کننده و اصلاح‌کننده‌های پلیمری اعمال می‌شود.

استاندارد-قالب-گیری-پلی-کربنات-و-مواد-اکستروژن

ISO 21305-2

این بخش از استاندارد روش های آماده سازی نمونه های آزمایشی و روش های آزمایشی را که در تعیین خواص قالب گیری پلی کربنات و مواد اکستروژن استفاده می شود، مشخص می کند.

الزامات برای جابجایی مواد آزمایشی و آماده سازی مواد آزمایش قبل از قالب گیری و نمونه ها قبل از آزمایش در این بخش آورده شده است.

این بخش روش ها و شرایطی را برای تهیه نمونه های آزمایشی و روش هایی برای اندازه گیری خواص موادی که این نمونه ها از آنها ساخته شده اند ارائه می دهد. همچنین خواص و روش‌های آزمایشی را فهرست می‌کند که برای توصیف مواد قالب‌گیری و اکستروژن پلی کربنات مناسب و ضروری هستند.

ویژگی ها از روش های آزمایش عمومی در ISO 10350-1 انتخاب شده اند. سایر روش‌های آزمایشی که به‌طور گسترده برای این مواد قالب‌گیری و اکستروژن مورد استفاده قرار می‌گیرند یا از اهمیت ویژه‌ای برای این مواد قالب‌گیری و اکستروژن برخوردار هستند، مانند ویژگی‌های تعیین‌شده مشخص‌شده در ISO 21305-1 نیز در این سند گنجانده شده‌اند.

برای به دست آوردن نتایج آزمایش قابل تکرار و مقایسه، در نظر گرفته شده است که از روش های آماده سازی و آماده سازی، ابعاد نمونه و روش های آزمایش مشخص شده در اینجا استفاده شود. مقادیر تعیین شده لزوماً با مقادیر به دست آمده با استفاده از نمونه هایی با ابعاد مختلف یا تهیه شده با روش های مختلف یکسان نخواهد بود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.