ISO 10303 استاندارد بین‌المللی سیستم اتوماسیون و یکپارچه‌سازی

ISO 10303 استاندارد بین‌المللی سیستم اتوماسیون و یکپارچه‌سازی
ISO 10303 یک استاندارد ایزو برای نمایش و تبادل اطلاعات تولید محصول توسط کامپیوتر قابل تفسیر است. این یک فرمت مبتنی بر ASCII است. عنوان رسمی آن: سیستم‌های اتوماسیون و ادغام، نمایش و تبادل داده‌های محصول. به طور غیر رسمی به عنوان “STEP” شناخته می شود که مخفف “Standard for Exchange of the Model Model Data” است. ISO 10303 می تواند اشیاء سه بعدی را در طراحی به کمک کامپیوتر (CAD) و اطلاعات مربوطه نشان دهد.

هدف استاندارد

هدف استاندارد بین المللی ارائه مکانیزمی است که قادر به توصیف داده های محصول در طول چرخه عمر یک محصول، مستقل از هر سیستم خاص باشد. ماهیت این توصیف آن را نه تنها برای تبادل فایل های خنثی، بلکه به عنوان مبنایی برای پیاده سازی و اشتراک گذاری پایگاه های داده محصولات و آرشیو کردن مناسب می کند. معمولاً STEP می‌تواند برای تبادل داده‌ها بین CAD، ساخت به کمک رایانه، مهندسی به کمک رایانه، مدیریت داده‌های محصول/مدل‌سازی داده‌های سازمانی و سایر سیستم‌های CAx استفاده شود. STEP به داده های محصول از طراحی مکانیکی و الکتریکی، ابعاد هندسی و تحمل، تجزیه و تحلیل و ساخت می پردازد. و همچنین اطلاعات اضافی مخصوص صنایع مختلف مانند خودروسازی، هوافضا، ساخت و ساز ساختمان، کشتی، نفت و گاز، کارخانه های فرآیند و غیره. STEP توسط کمیته فنی ISO TC 184، سیستم‌های اتوماسیون و یکپارچه‌سازی، کمیته فرعی ۴، داده‌های صنعتی توسعه و نگهداری می‌شود. مانند سایر استانداردهای ISO و IEC، STEP دارای حق چاپ توسط ISO است و به صورت رایگان در دسترس نیست. با این حال، طرحواره‌های EXPRESS 10303 به‌طور رایگان در دسترس هستند، همانطور که روش‌های توصیه‌شده برای پیاده‌کننده‌ها هستند.
Structure-of-ISO-10303-STEP
درباره استاندارد بین المللی سیستم توسعه پایدار جوامع شاخص برای خدمات شهرستان و کیفیت خدمات ISO 37120 بدانید.

تاریخچه

مبنای STEP مشخصات تبادل داده های محصول (PDES) بود که در اواسط دهه ۱۹۸۰ آغاز شد و در سال ۱۹۸۸ به ISO ارائه شد. مشخصات تبادل داده‌های محصول (PDES) تلاشی برای تعریف داده بود که هدف آن بهبود قابلیت همکاری بین شرکت‌های تولیدی و در نتیجه بهبود بهره‌وری بود. تکامل STEP را می توان به چهار مرحله انتشار تقسیم کرد. توسعه STEP در سال ۱۹۸۴ به عنوان جانشین IGES، SET و VDA-FS آغاز شد.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.