IRIS (استاندارد بین المللی صنعت راه آهن) – ISO/TS 22163

IRIS (استاندارد بین المللی صنعت راه آهن) – ISO/TS 22163

IRIS چیست و چه هدفی دارد؟

IRIS (استاندارد بین‌المللی صنعت راه‌آهن) یک سیستم مدیریت بازرگانی مرتبط با ریل است که از سال ۲۰۰۶ وجود داشته و در سراسر جهان اعمال می‌شود. بر روی زنجیره ارزش افزوده کلی (طراحی و توسعه، فروش، خرید، تولید و خدمات) تمرکز دارد. مدیریت پروژه زیربنایی.

در ماه مه ۲۰۱۷، این استاندارد که به طور ویژه برای صنعت ریلی توسط UNIFE (انجمن صنایع راه آهن اروپا) توسعه یافته بود و الزامات ISO 9001 را با اضافه کردن الزامات خاص ریل تکمیل می‌کرد، به ISO/TS 22163 تبدیل شد. همراه با ارزیابی انطباق گواهینامه IRIS، این ISO/TS 22163 اساس گواهینامه acc را تشکیل می دهد.

هدف صریح این استاندارد موارد زیر است:

یک سیستم مدیریتی مستدل که همچنین به دستیابی به کیفیت محصول و خدمات مناسب کمک می کند، که الزامات محصولات صنعت ریلی را که عمر مفیدی تا ۴۰ سال دارند، برآورده می کند.

اساسا ISO/TS 22163 شامل ISO 9001 است که با افزودن جنبه‌های زیادی مانند مدیریت پروژه، نمونه‌برداری اولیه (FAI – First Article Inspection)، RAMS (قابلیت اطمینان، دسترسی، قابلیت نگهداری و ایمنی) یا هزینه‌های چرخه عمر تکمیل و گسترش یافته است. در میان چیزهای دیگر، تمرکز ویژه بر ترکیب کل زنجیره تامین است.

اهمیت برای صنعت راه آهن

بیشتر اپراتورهای ریلی متوجه مزایایی هستند که می توانند از گواهینامه IRIS به دست آورند. بنابراین، گواهینامه IRIS به طور فزاینده ای به یک نیاز اساسی برای شناخته شدن به عنوان تامین کننده در زمینه ساخت وسایل نقلیه ریلی و اجزای آنها تبدیل شده است.

شرکت های تایید شده acc. به IRIS نیز در پایگاه داده UNIFE ذکر شده است.(www.iris-rail.org) این پایگاه داده تخصیص واضحی به حوزه های صنعت دارد و بنابراین می تواند به عنوان یک پلتفرم اطلاعاتی مهم و مفید برای خریدارانی که به دنبال تامین کنندگان بالقوه هستند، عمل کند.

 

IRIS

مزایای IRIS

مزایایی که می توان از گواهینامه IRIS به دست آورد به روش های مختلف قابل مشاهده است و در دسترس همه ذینفعان است:

اپراتورهای ریلی و یکپارچه سازان سیستم: تمرکز واضح بر مدیریت پروژه و نگاهی به زنجیره ارزش افزوده کلی و همچنین در موضوعات قابل اطمینان، در دسترس بودن، ایمنی، مدیریت فرسودگی و هزینه‌های چرخه عمر می‌تواند با به حداقل رساندن هزینه‌ها به اندازه مشکلات کیفیت محصول کمک کند. اعتماد به ظرفیت حمل و پایداری روابط قراردادی، که معمولاً به صورت بلندمدت هستند افزایش می یابد.

تامین کنندگان قطعات: گواهینامه IRIS بر اساس سطح رشد است و به سازمان ها بازخورد متفاوتی در رابطه با سه موضوع اصلی (رشد کلی، تمرکز مشتری، عملکرد فرآیندهای حیاتی) داده می شود. به همین دلیل است که گواهینامه IRIS ابزاری واقعی است که امکان رشد اصولی سیستم مدیریت و در نتیجه کل شرکت را فراهم می کند.

علاوه بر این، یکپارچه‌سازهای سیستم مشهور قول داده‌اند در صورتی که شرکت‌ها دارای گواهینامه IRIS باشند، نیازی به هیچ گونه ممیزی سیستم مشتری-تامین کننده نداشته باشند. درست است که اولین مقاله و بازرسی پذیرش همچنان انجام می شود. اما در این راستا، تمرکز بر محصول و فرآیند تولید آن خواهد بود. این همچنین می تواند انگیزه ای برای توسعه بیشتر شرکت ایجاد کند.

پس از اتمام موفقیت آمیز گواهینامه IRIS، شرکت ها می توانند برای دریافت گواهینامه ISO 9001 نیز اقدام کنند. به جز هزینه های مربوط به گواهی، هیچ هزینه ممیزی اضافی متحمل نمی شود.

IRIS-benefits

ممیزی ها

ممیزی گواهینامه IRIS بر سه پایه استوار است:

  • ISO/TS 22163
  • قوانین صدور گواهینامه IRIS
  • ابزار ممیزی IRIS

به لطف این امر و به لطف الزامات کیفی بالا که بر عهده حسابرسان گذاشته شده است، شفافیت و همچنین مزایایی که مشتریان می توانند کسب کنند تا حد امکان بالا خواهد بود.

مانند ISO 9001، ممیزی شامل سوالاتی است که می توان با طبقه بندی نتیجه به عنوان “اجرا شده” یا “عدم اجرا” به آنها پاسخ داد. این سؤالات با پرسیدن سؤالاتی تکمیل می شود که می توان با سطوح ۵ درجه رشد («ناکافی» تا «بهینه شده») به آنها پاسخ داد. در نتیجه، شرکت‌ها بازخوردی در مورد رشد خود بر حسب درصد اجرا دریافت خواهند کرد.

شرکت هایی که با موارد زیر سروکار دارند می‌توانند این گواهینامه را دریافت کنند:

  • طراحی و توسعه
  • تولید
  • نگهداری و سرویس

همه حسابرسان ثبت شده IRIS تحت یک روش انتخاب سختگیرانه قرار دارند و کارشناسان راه آهن هستند که دارای تجربه در سیستم های تجاری و همچنین دانش خاص راه آهن هستند. حسابرسان موظف به بررسی دوره ای دانش و آموزش های بیشتر هستند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.