استاندارد بین المللی ASTM C150 چیست؟

استاندارد ASTM C150 چیست؟

استاندارد ASTM C150 چیست؟

برای پاسخ به این سوال ما باید در مورد  ASTM،بخش C150 و صنعت سیمان پرتلند بدانیم. ما سعی کردیم به همه این سوالات به طور خلاصه پاسخ دهیم.

تاریخچه و ماموریت ASTM

ASTM International، که قبلاً به عنوان انجمن آمریکایی برای آزمایش و مواد شناخته می‌شد، یک سازمان استاندارد بین‌المللی است که استانداردهای فنی اجماع داوطلبانه را برای طیف وسیعی از مواد، محصولات، سیستم‌ها و خدمات توسعه و منتشر می‌کند. حدود ۱۲۵۷۵ استاندارد اجماع داوطلبانه ASTM در سطح جهانی عمل می کنند. مقر این سازمان در وست کنشوهوکن، پنسیلوانیا، در حدود ۵ مایلی (۸٫۰ کیلومتر) شمال غربی فیلادلفیا است. ASTM Internationalدر سال ۱۸۹۸ به‌عنوان بخش آمریکایی انجمن بین‌المللی مواد آزمایشی تأسیس شد، پیش از سایر سازمان‌های استاندارد مانند BSI (1901)، IEC (1906)، DIN (1917)، ANSI (1918)، AFNOR (1926) و ISO (1947) . ASTM توسط گروهی از دانشمندان و مهندسان به رهبری چارلز دادلی آغاز شد و در سال ۱۸۹۸ ASTM را برای رسیدگی به وقفه های مکرر ریلی که بر صنعت در حال رشد سریع راه آهن تأثیر می گذارد، تشکیل دادند. این گروه استانداردی را برای فولاد مورد استفاده برای ساخت ریل ایجاد کرد. در سال ۱۹۰۲ ابتدا “انجمن آمریکایی برای آزمایش مواد” نامیده می شد، اما در سال ۱۹۶۱ به “انجمن آمریکایی برای آزمایش و مواد” تبدیل شد قبل از اینکه در سال ۲۰۰۱ نام خود را به “ASTM International” تغییر دهد و عنوان “استانداردهای جهانی” را اضافه کند. اکنون، ASTM International  در بلژیک، کانادا، چین، پرو، و واشنگتن دی سی دفتر دارد.

ماموریت ASTM بر اساس مستندات آنها:

ASTM International که متعهد به تأمین نیازهای جامعه جهانی است، تأثیر مثبتی بر سلامت و ایمنی عمومی، اعتماد مصرف کننده و کیفیت کلی زندگی دارد. ما استانداردهای اجماع را – که با عضویت بین المللی ما متشکل از کارشناسان فنی داوطلب توسعه یافته است – و خدمات نوآورانه ای برای بهبود زندگی… که به جهان ما کمک می کند تا بهتر کار کند، ادغام می کنیم. بیش از ۳۰۰۰۰ نفر از ۱۵۰ کشور از طریق ASTM International، یکی از معتبرترین سازمان های توسعه استاندارد در جهان، استانداردها را ایجاد و به روز می کنند. کیفیت بالای استانداردهای بین المللی ASTM توسط تخصص و قضاوت اعضایی که نماینده صنعت، دولت ها، دانشگاه ها، گروه های تجاری، مصرف کنندگان و دیگران هستند، هدایت می شود. مشارکت آنها دلیلی است که استانداردهای بین المللی ASTM به دلیل کیفیت بالا و ارتباط بازار در بسیاری از صنایع شناخته شده است. حدود ۱۵۰ کمیته (با بیش از ۲۰۰۰ کمیته فرعی) با استفاده از ابزارهایی مانند رای‌گیری الکترونیکی و حوزه‌های همکاری آنلاین، رو در رو و به صورت مجازی ملاقات می‌کنند تا استانداردها را توسعه دهند. ASTM International آن استانداردها را اندکی پس از آن منتشر می کند. ASTM International، همراه با جلسات کمیته حضوری، سمپوزیوم ها و کارگاه های آموزشی را نیز ارائه می دهد که فرصت های منحصر به فردی را برای اعضا و سایرین برای تبادل ایده ها و دانش جدید در زمینه های آنها انواع استانداردها:
 • روش آزمون
 • تشخیصی
 • راهنما
 • تمرین
 • طبقه بندی
 • واژه شناسی
استاندارد بین المللی سیمان پرتلند

ASTM C150

ASTM C150 مشخصات استاندارد سیمان پرتلند است. برای جزئیات کامل و دانلود مشخصات PDF ، می توانید به وب سایت ASTM مراجعه کرده و اسناد آن را خریداری کنید. در وب سایت بین المللی ASTM دو صفحه به شرح زیر برای دانلود اسناد وجود دارد: این مشخصات هشت نوع سیمان پرتلند را شامل می شود. سیمان تحت پوشش این مشخصات فقط باید حاوی مواد زیر باشد: کلینکر سیمان پرتلند. آب یا سولفات کلسیم یا هر دو سنگ آهک؛ پردازش اضافات؛ و افزودنی حباب هوا برای سیمان پرتلند حباب هوا. سیمان پرتلند هر یک از هشت نوع باید دارای ترکیبات شیمیایی زیر باشد: اکسید آلومینیوم، اکسید آهن، اکسید منیزیم، تری اکسید گوگرد، سیلیکات تری کلسیم، سیلیکات دی کلسیم، آلومینات تری کلسیم و آلومینوفرنیت تترا کلسیم. خواص کاربردی برشمرده شده در این مشخصات با روش‌های آزمایشی زیر تعیین می‌شود: محتوای هوای ملات، آنالیز شیمیایی، استحکام، گیرش کاذب، ظرافت توسط نفوذپذیری هوا، ظرافت توسط کدورت‌سنج، گرمای هیدراتاسیون، انبساط اتوکلاو، زمان گیرش توسط سوزن‌های گیلمور، زمان گیرش توسط سوزن‌های ویکات، مقاومت سولفات، سولفات کلسیم و مقاومت فشاری. سیمان باید به گونه ای ذخیره شود که امکان دسترسی آسان برای بازرسی و شناسایی مناسب هر محموله را فراهم کند و در ساختمانی مناسب در برابر آب و هوا نگهداری شود که سیمان را از رطوبت محافظت کند و مجموعه انبار را به حداقل برساند.

انواع سیمان تحت پوشش

این استاندارد بین المللی مشخصات ده نوع سیمان پرتلند را به شرح زیر پوشش می دهد:
 • نوع ۱: برای استفاده عمومی، زمانی که خواص ویژه مشخص شده برای هر نوع دیگری مورد نیاز نباشد.
 • نوع ۲: سیمان حباب کننده هوا برای همان مصارف نوع ۱ که در آن حباب هوا مورد نظر است.
 • نوع ۳: برای استفاده عمومی، به ویژه هنگامی که مقاومت متوسط ​​سولفات مورد نظر است.
 • نوع ۴: سیمان حباب کننده هوا برای همان مصارف نوع ۳ که در آن حباب هوا مورد نظر است.
 • نوع ۵: برای استفاده عمومی، به ویژه هنگامی که گرمای متوسط ​​هیدراتاسیون و مقاومت متوسط ​​به سولفات مورد نظر است.
 • نوع ۶: سیمان حباب کننده هوا برای همان مصارف نوع ۵، که در آن حباب هوا مورد نظر است.
 • نوع ۷: برای استفاده در مواقعی که استحکام اولیه بالا مورد نظر است.
 • نوع ۸: سیمان حباب کننده هوا برای استفاده مشابه با نوع ۷، در مواردی که حباب هوا مورد نظر است.
 • نوع ۹: برای استفاده زمانی که حرارت کم هیدراتاسیون مورد نظر است.
 • نوع ۱۰: برای استفاده در مواقعی که مقاومت سولفات بالا مورد نظر است.
برخی از سیمان‌ها با طبقه‌بندی نوع ترکیبی مانند نوع ۳/۱ تعیین می‌شوند که نشان می‌دهد سیمان نیازمندی‌های انواع نشان‌داده‌شده را برآورده می‌کند و به‌عنوان مناسب برای استفاده در مواقعی که هر نوع مورد نظر است، ارائه می‌شود. سیمان مطابق با الزامات همه انواع در برخی مناطق در انبار حمل نمی شود. قبل از مشخص کردن استفاده از سیمان غیر از نوع ۱، تعیین کنید که آیا نوع سیمان پیشنهادی موجود است یا می‌توان آن را در دسترس قرار داد. مطالب مرتبط: استاندارد بین المللی ASTM C140 برای بلوک سیمانی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.