CE استاندارد بین المللی محصول در اروپا

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

استاندارد بین المللی نشان CE

CE-Marking

واژه CE مخفف کلمه فرانسوی " Conformité Européne, " و
یا
Conformity European به مفهوم " تطابقاروپایی" بوده و بعبارتی دیگر نیز بر گرفته از دو کلمه " Community European " به مفهوم " اروپای متحد " می باشد. علامت CE انطباق محصول با قوانین و مشخصات تعریف شده در اروپای متحد رانشان می دهد . محصولی که موفق به اخذ این آرم می شود ، می تواند در تمامی کشورهای اروپای متحد و اتحادیه تجارت آزاد اروپا بدون محدودیت برای فروش ، به بازار عرضه شود و با داشتن آرم CE  مجوز ورود به بازارهای اروپایی را پیدا می نماید. علامت CE تطابق محصول با الگوها و دستورالعمل های تعریف شده در این اتحادیه را نشان می دهد .

بعبارت دیگر، داشتن این علامت بیانگر رعایت حداقل الزامات اساسی تعریف شده در زمینه تولید محصولات جهت حفاظت از سلامتی و ایمنی مصرف کننده و نیز محیط زیست می باشد. سازنده
با دریافت این نشان اثبات می‌کند که محصولات تولیدی دارای انطباق محصول با قوانین و مشخصات تعریف شده در اتحادیه اروپا بوده و بیانگر رعایت الزامات اساسی محصولات تولیدی برای کیفیت کالا، حفاظت از سلامتی و ایمنی مصرف‌کننده و نیز محیط زیست می‌باشد.

نشان CE چه اهدافی دارد؟

مهمترین اهداف نشان CE عبارتند از:

۱٫   هماهنگی قانونگذاری همه ی مناطق اروپا؛

۲٫   بالابردن ایمنی محصولات؛

۳٫  گواهینامه ی  CE-Marking چیست؟
CE-Marking  
یکی از شاخص های کلیدی انطباق محصول اتحادیه اروپاست. با الصاق CE-Marking بر روی محصول، تولید کننده اعلام کرده است که مسئول انطباق محصولات خود با همه الزامات قانونی برای رسیدن به CE-Marking و در نتیجه حصول اطمینان از اعتبار آن محصول در سراسر اروپا  بوده و مجوز فروش محصولات خود در اتحادیه اروپا را دارا می باشد.
در واقع ، سازندگان ، از این استانداردهای هماهنگ استفاده می کنند تا نشان دهند که محصولات، خدمات یا فرایندها مطابق با دستورالعمل های مربوطه است.
به عبارت ساده تر،  علامت CE نشان‌دهنده انطباق محصول تولیدی با قوانین و مشخصات تعریف‌شده در اتحادیه اروپا می‌باشد. محصولی که موفق به اخذ این نشان شود، می‌تواند در تمامی کشورهای عضو اتحادیه اروپا  بدون محدودیت برای فروش، به بازار عرضه شود و با داشتن آرم CE مجوز ورود به بازار کشورهای اروپایی را پیدا می‌کند. علاوه بر کشورهای اروپایی بسیاری از کشورهای همسایه ایران و حاشیه خلیج فارس نیز، داشتن نشان CE را به عنوان شرط پذیرفتن کالاها جهت واردات اعلام کرده‌اند.
برای اخذ گواهینامه CE چه مراحلی را باید طی کنیم؟
جهت اخذ گواهینامه CE یا نشان CE، باید کلیه ی اقدامات زیر به ترتیب انجام گردند:
مرحله اول:  انتخاب دایرکتیو‌ها یا قوانین مرتبط با حوزه کاربری محصول؛
مرحله دوم:  تعیین و استخراج روش‌های آزمون استانداردهای همگون شده‌ اروپایی؛
مرحله سوم:  بررسی خطرات و انتخاب روش ارزیابی؛
مرحله چهارم: اعمال استاندارد‌ها یا مقررات فنی؛
مرحله پنجم:  گردآوری مدارک فنی Technical File که گزارشات نتایج آزمون‌ها و مشخصات محصول را شامل می‌شود؛
مرحله ششم:  تهیه اظهارنامه تطابق؛
مرحله هفتم:  انجام ممیزی نهایی توسط موسسات مورد تأیید اتحادیه اروپا؛
مرحله هشتم:  الصاق نشان CE و دریافت گواهینامه با اعتبار مشخص.

استاندارد CE چه مزایائی دارد؟
مهمترین مزایای CE  عبارتند از: ۱٫    فروش و جابجائی محصول مورد نظر به صورت قانونی در کشورهای عضو اتحادیه اروپا و منطقه تجاری آزاد اروپا ؛ ۲٫    صادرات به سایر کشورهای مشمول این استاندارد شامل کشورهای حوزه خلیج فارس،کشورهای آسیای میانه ( شامل آذربایجان، ارمنستان، ترکمنستان، گرجستان، تاجیکستان، ازبکستان ) ،عراق، ترکیه ، آفریقای جنوبی و... ؛ ۳٫    اعتبار در بازارهای داخلی و خارجی؛ ۴٫    ایجاد اطمینان در مصرف کننده و بازار خرده فروشی؛ ۵٫    رعایت حقوق مصرف کننده؛ ۶٫    مزیت رقابتی و تبلیغاتی؛ ۷٫    نظر مثبت نهادهای قانونی؛ ۸٫    شرکت در مناقصات بزرگ دولتی منجمله (نفت، گاز، پتروشیمی). مطالب مشابه : ISO 9001:2015 چیست ؟ نشان استاندارد CE شماره دار و بدون شماره چیست؟ در واقع شماره مربوط به notify body است. اتحادیه اروپا زمانی که notify body را تایید نموده است به آنها یک شماره برای شناسایی داده است . این شماره چهار رقمی می باشد بعنوان مثال ۱۲۸۲، ۱۲۵۰ و . . . . بر حسب ریسک محصولات و گروه محصولات، برخی از محصولات باید  استاندارد CE شماره دار  و برخی از دیگر محصولات استاندارد CE بدون شماره استفاده کنند. برای مثال در محصولات پزشکی کلاس یک ،  CE بدون شماره استفاده می شود و کلاس دو و کلاس سه حتما باید  استاندارد CE با شماره استفاده کنند و این قوانینی است که در دایرکتیو و مجموعه الزمات اتحادیه اروپا تعیین شده است و به عهده Notify Body هم نیست. قوانین دریافت نشان استاندارد CE: برای دریافت نشان استاندارد CE قوانین خاصی وجود دارد که عبارتند از : ۱٫    اگر محصولات با بخشنامه های خاصی مرتبط باشند باید قبلا و قبل از ورود به بازار اروپا نشان استانداردCE را دریافت نموده باشند؛ ۲٫    تولید کنندگان باید مشخص نمایند که کدام بخشنامه با محصولات آنها مرتبط است؛ ۳٫    محصولات زمانی قابل عرضه در اروپا هستند که تمامی قوانین و بخشنامه ها را رعایت کرده باشند و ارزیابی انطباق آنها انجام شده باشد؛ ۴٫    در صورتیکه بخشنامه مشخص کرده باشد یک شرکت سوم دیگر باید برای ارزیابی انطباق در ارزیابی حضور داشته باشد؛ ۵٫    شرکت هایی که نشان استانداردCE را دریافت می کنند می توانند سایر استاندارد ها را هم دریافت کنند مشروط به اینکه اعتبار استاندارد CE را زیر سئوال نبرد؛ ۶٫    ارزیابی انطباق با بخش نامه ها و قوانین باید توسط یک شرکت معتبر انجام شود که این موضوع در اعتبار استانداردCE اهمیت زیادی دارد.    

جهت کسب اطلاعات بیشتر از فرایند اخذ گواهی نامه ها، استعلام قیمت و هر گونه سوالی دیگر اطلاعات خود را وارد نمایید تا در اولین فرصت با شما تماس بگیریم.