نظام آراستگی(۵S)

,
futored-for-5s

نظام آراستگی یا ۵S چیست؟

سیستم ۵s یک ابزار برای بهبود کارایی محیط کار و از بین بردن زباله ها می باشد. این استاندارد طی پنج مرحله پیاده سازی می شود و مراحل آن با پنج کلمه توصیف می شوند که هر کلمه توصیف یک مرحله است و با حرف S شروع می شود. خاستگاه این استاندارد کشور ژاپن است، بنابراین اصطلاحات اصلی آن ژاپنی است و برای ترجمه آنها ممکن است از کلمات مختلف لاتین استفاده شود اما به طور کلی درک ایده های اساسی و ارتباط بین آنها آسان است.

  • مرحله ۱: مرتب سازی کنید. اولین مرحله در فرایند ۵s “seiri” است و (به معنی Sort و مرتب سازی) است.
  • مرحله ۲: ترتیب را تنظیم کنید. مرحله دوم، در فرایند۵s “seiton” است و (به معنی Set In Orderو نظم) است. نام های مختلفی در زبان انگلیسی برای این مرحله استفاده شده است: برای مثال”Systematic Organization” ،”Straightening Out” و .”Simplify”
  • مرحله ۳: درخشش. مرحله سوم۵s “Seiso ” است که به معنی ( Shineو تمیزی) است.
  • مرحله۴: استاندارد سازی. مرحله چهارم در ۵s Seiketsu است که به معنی (Standardize و استاندارد سازی) است.
  • مرحله ۵: پایدار باشید. مرحله پنجم فرایند۵s ، “shitsuke” است که به معنی واقعی کلمه به معنای Sustain) و نظم و انضباط) است.
    ۵S با فراهم آوردن چارچوبی منظم برای سازماندهی و پاکیزگی، به سازمان کمک می کند تا از، از کار افتادن، تأخیر در کار و یا توقف برنامه ریزی نشده جلوگیری کنند.
    ادامه دادن و متعهد بودن به اجرای ۵s و همچنین توالی مراحل آن بسیار حائز اهمیت است. باید به طور مداوم چرخه را دنبال کرده و پس از اتمام مراحل به آغاز برگردید.پاکسازی مواد غیرضروری در مرحله ۱ (مرتب سازی) فضای لازم را برای سازماندهی موارد مهم در مرحله ۲ (تنظیم به ترتیب) فراهم می کند. سپس، هنگامی که فضای کار مرتب شد، می توان آلودگی ها را در مرحله ۳ ( درخشش) از بین برد، این تغییرات در وظایف شغلی و محیط کار کارگران باید در مراحل به روز شده از طریق مرحله ۴ (استاندارد سازی) منعکس شوند. سرانجام، روش های جدید در مرحله پنجم ( پایداری) تثبیت و پایدار می شوند و با مسئولیت پذیری و پیگیری، به این مراحل ادامه داده و به مرحله ۱ باز می گردند.

اجرای ۵s در سازمان کمک می کند تا:
در سازمان نظم و ترتیب ایجاد شود؛
بخش های مختلف سازمان تمیز شوند؛
تمام وسایل و بخش ها کارآمد و ایمن نگهداری شوند؛

مشاوره و پیاده سازی 5S

مزایای پیاده سازی سیستم ۵S

مدیریت بهتر زمان: سازمان ها به کمک از بین رفتن شلوغی و سردرگمی کارگران وقت کمتری را برای یافتن و بازیابی موارد مورد نیاز خود صرف می کنند.

بازدهی بیشتر: عناصر مدیریت زمان، مدیریت هزینه ها وهمچنین استفاده بهتر از فضای موجود منجر به بازدهی بیشتر کارکنان و مواد مصرفی می شوند.

استفاده بهینه از فضای موجود: عدم ذخیره مواد غیرضروری و یکپارچه سازی ذخیره سازی ابزار، فضا را برای کاربردهای مفید بیشتر می کند.

کاهش میزان آسیب دیدگی: سازماندهی بخش های سازمان برای کارآیی و سهولت استفاده باعث کاهش حرکت کارگران برای انجام کارهایشان می شود. از بین بردن بی نظمی و از بین بردن منظم نشتی ها، خطرات احتمالی مانند سرخوردگی و همچنین نیاز به تعمیرات اضافی را از بین می برد. در نتیجه، کارگران خستگی و صدمات کمتری را تجربه خواهند کرد.

کاهش زمان خرابی تجهیزات: هنگامی که وسایل و تجهیزات تمیز نگه داشته می شوند، به طور معمول بازرسی می شوند و به روشی استاندارد استفاده می شوند، نگهداری پیشگیرانه بسیار راحت تر است و اغلب می توان از خرابی های عمده به طور کامل جلوگیری کرد.

بهبود سازگاری و کیفیت: استاندارد سازی فرایندهای کاری از تغییرات غیر ضروری و اشتباهات می کاهد. با از بین بردن خطاها و خرابی ها، می توان بهره وری کلی را به طرز چشمگیری بهبود بخشید.

افزایش روحیه کارمندان: وقتی از اصول۵S  به طور موثر استفاده می شود، کارگران می بینند که عملکرد آنها باارزش است و شناخته می شود. این امر محیطی را ایجاد می کند که کارگران می توانند از انجام درست کار خود احساس غرور کنند و به بهبود شرکت خود علاقه مند شوند.

چرا سیستم ۵S را پیاده سازی کنیم؟

برنامه استاندارد ۵S می تواند به شما در بهبود سازماندهی و کارایی محل کارتان کمک کند و در عین حال محل کار را ایمن تر کند، شما می توانید با ثبت اسناد و مدارک وضعیت خود قبل و بعد از استفاده از۵S ، پیشرفت های واقعی و اندازه گیری شده را بینید. برای کاهش زمان انجام کارها در سرتاسر سازمان پیروی از اصول نظم بخشی این استاندارد و قانون اختصاص دادن فضای مشخص برای هر چیز بسیار موثر است. برای پیشگیری از تمرکز مجدد بر نیازهای مشتری و کاهش ذخایر غیرضروری، موجودی کالا و انجام کارهای غیرضروری، از روند ارائه خدمات و محصولات مبتنی بر تقاضا استفاده کنید. ساده سازی فرایندهای کار از این طریق و اساساً استفاده از مرحله مرتب سازی۵S فقط در یک منطقه کاری نیست بلکه در کل کسب و کار است. همچنین افزایش بهره وری و صرفه جویی حاصل از پیشگیری از تعمیرات غیر ضروری و مدیریت زمان و همچنین مدیریت هزینه ها سود چشمگیری را برای سازمان شما به ارمغان می آورند.

آیا پیاده سازی سیستم ۵s برای سازمان شما مناسب است؟

پیاده سازی این استاندارد به دلیل اجرای اصولی و مدیریت تمامی فرایندها در سازمان و ایجاد نظم، برای تمامی سازمان ها در هر اندازه و هر موقعیت جغرافیایی و نیز در هر صنعتی مناسب است.

مراحل صدور گواهینامه:

مرحله اول

فرم شناخت طاها مدیران را تکمیل کنید تا بتوانیم شرکت و نیازهای شما را درک کنیم. این کار را می توانید با تکمیل فرم درخواست رسمی آنلاین انجام دهید. ما از این اطلاعات برای تعریف دقیق دامنه ارزیابی شما استفاده خواهیم کرد.

مرحله دوم

هنگامی که درخواست شما را مشاهده کرده ایم، با شما تماس خواهیم گرفت و متناسب با نوع درخواست شما اطلاعات لازم را برای شروع همکاری به شما خواهیم داد. زمانی که سازمان شما شرایط لازم برای دریافت گواهینامه را داشت، همکاران ما حسابرسی اولیه صدور گواهینامه را تشکیل می دهند. توجه داشته باشید همکاران ما در روز ممیزی در کنار شما خواهند بود و از مجموعه شما دفاع میکنند.

مرحله سوم

پس از یک ممیزی موفق، گواهینامه استاندارد مورد نیاز صادر می شود. گواهینامه به مدت سه سال معتبر است و از طریق یک برنامه ممیزی نظارت سالانه و یک ممیزی مجدد برای تایید صلاحیت سه ساله حفظ می شود.

مقالات ۵S: